Geopolityka

Syryjskie władze oskarżone o użycie broni chemicznej

Fot. Qasioun News Agency/wikipedia.com/ CC BY 3.0
Fot. Qasioun News Agency/wikipedia.com/ CC BY 3.0

Organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła syryjskie władze o atak chemiczny na szpital we Wschodniej Gucie, w którym miało zginąć co najmniej 41 osób. Syria oskarżenia odrzuca. Do ataku chemicznego miało dojść w sobotę w nocy w Dumie.

Według SAMS bomba chlorowa uderzyła w miejscowy szpital, zabijając sześć osób; w drugim ataku na pobliski budynek mieszkalny miało zginąć 35 osób.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że nie jest w stanie potwierdzić informacji o użyciu broni chemicznej w Dumie. Dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział, że w Dumie zginęło 11 osób w wyniku uduszenia spowodowanego dymem z broni konwencjonalnej użytej przez siły rządowe. Dodał, że 70 osób miało kłopoty z oddychaniem.

Departament Stanu USA w oświadczeniu podkreślił, że informacje o masowych atakach chemicznych w Syrii są "przerażające", i jeśli się potwierdzą, wymagają "pilnej odpowiedzi ze strony międzynarodowej społeczności". USA wezwały Rosję, aby "natychmiast zakończyć pełne poparcie (dla reżimu prezydenta Baszara el-Asada) i współpracować ze społecznością międzynarodową, by zapobiec dalszym, barbarzyńskim atakom przy użyciu broni chemicznej".

USA monitoruje raporty o możliwym ataku z użyciem broni chemicznej w Syrii i uważa, że Rosja powinna być pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli użyte były śmiercionośne chemikalia - podał Reuters w niedzielę.

"Rosja ponosi odpowiedzialność za brutalne ataki na niezliczonych Syryjczyków przy użyciu broni chemicznej" - czytamy w oświadczeniu. "Te raporty, jeśli zostaną potwierdzone, są przerażające i wymagają natychmiastowej odpowiedzi ze strony społeczności międzynarodowej" - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.

Powołując się na historię użycia broni chemicznej przez rząd prezydenta Syrii Baszara el-Asada, Nauert powiedziała, że rząd Assada i wspierająca go Rosja muszą być pociągnięte do odpowiedzialności, a "wszelkie dalsze ataki natychmiast uniemożliwione".

"Rosja, ze swym niezachwianym poparciem dla reżimu, ostatecznie ponosi odpowiedzialność za te brutalne ataki" - powiedziała Nauert.

W ostatnich atakach zginęło 70 cywilów w ciągu 24 godzin we wschodniej Gucie w pobliżu Damaszku - podało AFP w niedzielę.

Źródło:
PAP

Komentarze (17)

 1. Niekupujepropagandy

  Widać komuś pali się do wojny. Bo Ameryka widzi ze to ostatnia szansa na powstrzymanie rozwoju militarnego Rosji i odzyskiwania przez nią wpływów. Jaki sens atakować bronią chemiczna okrążone miasto, które za chwile i tak się podda. Tomahawki gotowe? Tyle razy już buńczucznie zapowiadali ze ich użyją i co? I raz użyli ze skutkiem śmiesznym. Teraz asad odzyskuje pełna władze nad Syria to się boja ze jak zakończy walki na zachodzie to pójdzie po pola naftowe okupowane przez sdf i USA , wiec trzeba nakręcić aferę z bronią chemiczna. I dziwnym zbiegiem znowu isis odrodziło się w okolicach Palmiry i dezizor- zbieg okoliczności ? Ale Rosjanie zapowiedzieli ze teraz atak tomkami spotka się z odpowiedzią w stosunku do ich nośników - no to zobaczymy. Biorąc pod uwagę zdjęcie z peryskopu warszawianki pokazującej lotniskowiec USA na morzu śródziemnym z kilku km to zobaczymy kto powie sprawdzam. Sadam tez miał mieć broń masowego rażenia tak podawały media.

  1. Davien

   I co zrobia Rosjanie jak znowu poleca Tomahawki?? Zaatakuja siły USA i skaża swój kontyngent w Syrii na eliminację a ich marionetka Asad skończy jak Hussein? Co do zdjecia z peryskopu 636-lepszego fake\'a dawno nie widziałem:)) Caej reszty nawet nie ma sensu komentowac.

  2. Dziadek_Leo

   Davien:\"...skaża swój kontyngent w Syrii na eliminację\" W odpowiedzi polecą rakiety na amerykańskie bazy, i co dalej panie ekspert?

  3. Davien

   Rozumiem że Rosja zacznie pełnoskalowa wojne której nie ma zadnych szans wygrać? A jeżeli będą tak głupi to zapewne odpowiedzią będzie tak z 600Tomahawków w rosyjskie bazy a jak będa dalej skakac to kolejne pociski w jej arsenał strategiczny. I co wtedy panie ekspert? Putin popełni samobójstwo odp[alajac pociski jadrowe? Oj panie dziadek...

 2. yaro

  Przedstawiciele centrum przeprowadzili wywiady z lekarzami i pracownikami miejskiego szpitala. Jeden z lekarzy powiedział, że „ani w weekend, ani wcześniej, od początku działań zbrojnych w Syrii, nie trafiali do niego pacjenci z zatruciem chemicznym”. Jak dodał, osoby, którym udzielono pomocy medycznej, „odniosły zwykłe obrażenia”. — Pracuję w szpitalu w mieście Duma od 2015 roku, od początku konfliktu zbrojnego. W dniach 6-8 kwietnia do naszego szpitala trafiali pacjenci jedynie z ranami odłamkowymi i zwykłymi obrażeniami wojennymi – powiedział lekarz.

 3. BUBA

  Ciekawe że ataki chemiczne odbywają się tylko i wyłącznie na stanowiska proamerykańskich i prozachodnich rebeliantów z FAS i to w chwili gdy konflikt syryjski w zasadzie dogasa. Po co to robić? Wydaje się że to próba wciągnięcia USA w konflikt bo przegrana rebeliantów w Syrii to kwestia czasu...i korzyści z przejęcia pól naftowych w Syrii nie popłyną do zachodnich firm. Poza oczywiście poza polami naftowymi przejętymi przez Kurdów. Jest to podobna sytuacja jak w Aleppo. Na końcu okazało się że opozycja FAS?Al Kaida/Al Nursa używała masowo młodych ochotników w pojazdach samobójczych tak jak robiło to Państwo Islamskie. Nie było różnicy poza tym że takie działania przeciwko Assadowi wspierał Zachód mając o tym wiedzę choćby z Youtube. Podobnie było z masowymi egzekucjami jeńców przez ISIS czy rebeliantów. Efekt jest taki że w tej wojnie prawie nie bierze się jeńców z żadnej strony. Dobry przykład to obrona bazy Kweris gdzie nikt nie myslał o poddawaniu się po rzezi obrońców innych baz. Podobnie było w wypadku strzelania do pilotów na spadochronie przez rebeliantów i ISIS czego zabrania konwencja genewska. O ile ISIS to było ugrupowanie terrorystyczne to FAS/Al Kaida/Al Nursa była traktowana jako siły prodemokratyczne przez UE i USA. Ciekawe prawda?

  1. bender

   Mówi się , że każda okazja do nauki jest dobra. No to skorzystam i grzecznie zapytam, która to konwencja genewska zabrania strzelać do spadochroniarzy?

  2. Konwencja

   Konwencja (1949 r.) dotyczy w zasadzie zakazu strzelania do ewakuujących (katapultujących się lub skaczących) z uszkodzonego samolotu - pilotów czy załogi. NIE DOTYCZY to skoczków desantowych.

  3. MT.

   Jako że każda okazja do nauki jest dobra, to grzecznie informuję i wyjaśniam co następuje: ... ... Protokół dodatkowy do konwencji genewskich z 12 sierpnia 1949 r., dotyczący ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych - Genewa, 8 czerwca 1977 r. (Dz. U. z 1992 r., nr 41, poz. 175, załącznik). ... ... Artykuł 42 - Osoby znajdujące się w statkach powietrznych ..... ..... 1. Osoba opuszczająca ze spadochronem statek powietrzny niezdolny do lotu nie powinna być przedmiotem ataku w czasie opadania. ..... ...... 2. Osobie, która opuściła ze spadochronem statek powietrzny niezdolny do lotu, należy, w razie wylądowania jej na terytorium kontrolowanym przez stronę przeciwną, dać możliwość poddania się przed uczynieniem jej przedmiotem ataku, chyba że jest widoczne, iż podejmuje ona wrogie działanie. .... ..... 3. Oddziały powietrznodesantowe nie są chronione przez niniejszy artykuł. ....... KONIEC CYTATU ..... ..... No przecież BUBA wyraźnie pisał, iż konwencja genewska zabrania strzelania do \'\'pilotów na spadochronie\'\' (czyli do osób opuszczających ze spadochronem statek powietrzny niezdolny do lotu - zastosowanie ma pkt 1 i 2), a nie do \'\'spadochroniarzy\'\' (czyli żołnierzy oddziałów powietrznodesantowych - zastosowanie ma pkt 3). Proszę czytać ze zrozumieniem. Pozdrawiam.

 4. Loa

  Według wiadomości telewizyjnych w PL podano: iż podobno widziano helikopter zrzucający bombę beczkową. Tylko kto patrząc na zdjęcia tych dzieci z Syrii wsłucha się w słowa \"podobno\"; zastanowi się jaki cel miał tak mały atak na cywilów; dlaczego zakatowali w tym miejscu (kontrolowany teren Damaszku) i czemu nie użyto broni chemicznej \"typowej\" tylko jakąś odmienię brudnej bomby chemicznej zrobionej z chloru dostępnego w przemyśle. Tu nawet nie trzeba CIA; wystarczy byle grupka samych Syryjczyków chcących wystąpić przeciw Asadowi czy Rosji lub Turcji a wciągnąć do gry USA. Może być to Izrael szukający okazji do ataku na syryjskie instalacja mogące posłużyć Iranowi i wielu innych.

 5. słoń bombaj

  Trump chciał wycofać wojska z Syrii. Assadowi ostatnio za dobrze idzie, więc dla odmiany postanowił sobie strzelić sobie w kolano. Brzmi to sensownie.

  1. to9

   Tak, przechodził z bronią chemiczną i mu wypadła....

 6. yaro

  No ciekawe czy społeczność da się nabrać po raz kolejny na ten numer zrobiony przez ugrupowania terrorystyczne.

  1. Davien

   WOW to twierdzisz ze dzihadysci mają własne lotnictwo bombowe?? Oj panie Yaro tak wtopic kolejny raz...

  2. yaro

   WOW to twierdzisz, że zrzucili tę bombę :D

 7. 222

  Asad przy pomocy Rosji właśnie wygrywa wojnę domową i akurat teraz przeprowadza atak bronią chemiczną. Przecież sam sobie by strzelił w kolano. Po co miał by to teraz robić? To sytuacja podobna do mitycznej broni chemicznej Saddama w Iraku.

  1. 8y8p

   Już był w ogródku, już witał się z gąską... A tu gęś wypchana niezidentyfikowanym środkiem chemicznym...

 8. Stara taktyka

  Trump miał się wycofać z Syrii a tu taka niespodzianka. Przy każdej podejrzanej akcji ma zastosowanie stare powiedzenie \"kto na tym najwięcej skorzysta\"

 9. szawli

  \"Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że nie jest w stanie potwierdzić informacji o użyciu broni chemicznej w Dumie.\" Klasyk, kombinacja operacyjna CIA nabiera tempa.

 10. Analityk

  Reżim Syryjski dalej stosuje broń chemiczną a Putin dalej to popiera. Putinowi jak widać bliżej do Korei Północnej niż do normalnej cywilizacji.

  1. Kol

   Skąd masz takie informacje? Polowe informacji z Syrii to propaganda jednych i drugich. Ps. Jesli Assad nie bedzie rzadzil w Syrij to kto bedzie tam rządzil? \"Umiarkowana opozycja\"?

 11. zniszczyc demokracje liberalna

  Kolejna operacja kliki Trumpa i saudyjskiego dyktatora kieszonkowego w celu mordowania Syryjczyków. SAA i alianci zdobyli ok. 90% EG, a teraz dopiero \"użyli\" broni chemicznej? Takie rzeczy to typowa demokratyczno-liberalna propaganda reżimów demokratycznych.

 12. mustafa z ......

  Ciekawe jak z Londynu - widać tak dokładnie ? Ciekawe !

 13. Dan

  Czy ktoś jeszcze w te bzdury o atakach chemicznych wierzy?

  1. otwur

   Tak. W anglo języcznej wersji sputnika początkowo podano, że rodzina Skiripalów odurzyła się narkotykami.

 14. el_bunto

  \"Syrian American Medical Society\" i wszystko jasne. Ciekawe czy ktoś na poważnie bierze te amerykańskie oskarżenia . Zwykła prowokacja.

 15. Kowalskiadam154

  To ciekawe że gdy tylko Asad zaczyna wypierać bojowników o demokracje z jakiegoś terenu to zara dochodzi do ataku gazowego

 16. CzytamSam

  Nie rozumiem dlaczego powielacie te brednie. Dalibyście przynajmniej jakiś komentarz, że wam się to wydaje nieprawdopodobne. Ludzie zrzucać bomby i robić im tam drugi Grozny to jedno. Zrzucać bomby chemiczne na szpital to drugie. To nie ma sensu i od początku wiadomo, że to jest prowokacja. Szczególnie, że Rosja i Syria ostrzegała, że będą tego typu prowokacje się pojawiać.

 17. sylwester

  znowu jakaś organizacja pieje o ataku chemicznym aby Amerykańskie wojska mogły wejść i zanieść pokój , po wejściu wojsk okazało by się ze żadnej broni chemicznej nie było , tak jak miało to miejsce w przypadku iraku , libii i tak dalej , nic tylko szukaja pretekstu aby wrzucić tak wojska