Reklama

Geopolityka

Syria: Rebelianci stracili kontrolę nad wschodnim Aleppo

Fot. Flickr/CC BY 2.0/Freedom House
Fot. Flickr/CC BY 2.0/Freedom House

Dzielnica Sachur we wschodnim Aleppo została odbita przez siły rządowe. Rebelianci stracili kontrolę nad północno-wschodnią częścią miasta uważaną za ich bastion. 

Syryjska agencja SANA podała, że siły syryjskiej armii przejęły dzielnicę Sachur we wczesnych godzinach rannych. Informację o zajęciu strategicznej dzielnicy we wschodnim Aleppo potwierdziła organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. 

"To największa porażka opozycji w Aleppo od 2012 roku" - ocenił szef Obserwatorium Rami Abdul Rahman. "Opozycja straciła ponad jedną trzecią obszaru, który kontrolowała w Aleppo" - dodał. Rahman sprecyzował, że w ciągu ostatnich kilku dni siły reżimu w Damaszku przejęły około 10 dzielnic, czyli ok. 30 proc. dzielnic będących dotąd w rękach rebeliantów.

Wschodnie dzielnice Aleppo, w których mieszka ponad 250 tys. osób, są od trzech miesięcy oblężone przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję. Opozycja ostrzega, że reżim oraz Rosjanie chcą wygrać wojnę, całkowicie wyniszczając ludność w rejonach kontrolowanych przez opozycję. Odcinanie dróg zaopatrzenia ma zagłodzić tych, którzy stawiają opór, a bombardowania - zmusić cywilów do ucieczki. 

Według Syryjskiego Obserwatorium blisko 10 tysięcy cywilów uciekło w ciągu ostatniej doby z kontrolowanych przez rebeliantów wschodnich dzielnic Aleppo.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

 1. nad wyraz rozbawiony

  Interwencja militarna Rosji w Syrii zaczyna przynosić coraz większe efekty. Wyzwolenie Aleppo będzie początkiem końca islamskiej rebelii, co wywołuje coraz większe przerażenie w pewnych arabskich stolicach nad Zatoką Perską i nie tylko tam...

 2. rozczochrany

  Cóż. Brawo siły Adada. Może niedługo w Aleppo zapanuje pokój.

  1. PiotrG

   Na terenach rebeliantów w Aleppo ma być 250 tysięcy ludności cywilnej. Rządowi zajęli z tego 30%,a ludności było 10 tysięcy. I co jest prawdą?

  2. yaro

   Dziś uwolniono następne dzielnice i 90 tyś. cywili odzyskało wolność, prawie 500 bojowników złożyło broń

Reklama