Reklama

Geopolityka

Syria: 9,3 tys. ofiar śmiertelnych rosyjskich nalotów

 • Zwycięski projekt studentów Politechniki Wrocławskiej. Fot. Grupa Innspace/Politechnika Wrocławska [innspace.pl/pwr.edu.pl]
  Zwycięski projekt studentów Politechniki Wrocławskiej. Fot. Grupa Innspace/Politechnika Wrocławska [innspace.pl/pwr.edu.pl]

Jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie, ponad 9,3 tys. ludzi, w tym 3,8 tys. cywilów, zginęło w bombardowaniach rosyjskiego lotnictwa w Syrii, które rozpoczęły się rok temu.

Z komunikatu organizacji wynika, że wśród ofiar rosyjskich nalotów było również ponad 2,7 tys. dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) i ponad 2,8 tys. bojowników różnych syryjskich grup rebelianckich i islamistycznych, walczących z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Jak zauważa AFP, mimo wielokrotnych apeli ze strony społeczności międzynarodowej, by syryjskie i rosyjskie lotnictwo zaprzestało nalotów, w szczególności na oblężone miasto Aleppo na północy kraju, Moskwa utrzymuje, że będzie kontynuować bombardowania w Syrii i wspierać siły Asada.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (11)

 1. ema

  Dlaczego nikt nie napisze ile usa zabiło ludności cywilnej tylko rosja i rosja !!

  1. AntyPropaganda

   Skoro Rosja zabija cywilów i w Syrii i na Ukrainie, to czemu nie wolno o tym pisać? Właśnie powinno się o tym pisać, i to jak najwięcej. A ofiary cywilne działań USA ani odrobinę nie usprawiedliwiają działań Rosji. To nie jest licytacja.

  2. mati

   bo USA wali punktowo w określone cele, wiadomo, że czasem się pomylą i zbombardują jakiś szpital. natomiast ruskie walą "dywanowo" gdzie popadnie, aby wykurzyć ludzi z miasta i wprowadzić tam wojska Asada. Ja bym chciał aby NATO zbombardowało bazy Asada i Putina w Syrii i byłby spokój. Putin nie podskoczy, poza tym kończy mu się powoli kasa :)

  3. Wyujek czesiek

   Bo to nie jest gazeta, a robota, którą się zajmuje, raczej nie nazywa się dziennikarstwo...

 2. ruski troll

  Rosyjski (sowiecki jak chcą niektórzy) generał oprowadza dziennikarza CNN po bazie w Tartus: -Tu mamy bomby na fanatycznych dżihadizistów a tu na umiarkowaną opozycję! -A czym różnią się te bomby? -Tym samym co fanatyczny dżihadzysta od umiarkowanego opozycjonisty

 3. Szwejjakobyły

  PS. Pytanie retoryczne - czy w tych 9,3 tysiąca znajdują się też bojownicy tzw. "umiarkowanej opozycji"? - z całym szacunkiem do każdej ofiary tej bezsensownej pełzającej wojny obliczonej na... pełzanie przez globalnych graczy. Współczuję im głęboko, i częściowo przypomina to nieco historię Polski XX w.

 4. saadshgjhjkjl

  Rosja jaka jest każdy widzi. A cp powinna Polska z tym zrobić? Natychmiast zwiększyć ilość dialogów technicznych i kupić kilkakrotnie więcej przekrojów i namiotów!!!

 5. Cahir

  Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie? Naprawdę ktoś się jeszcze na to powołuje? Przecież to prowadzi jeden facet, który od 30 lat nie był w Syrii

  1. były_kanonier

   Niemal każda zachodnia gazeta czy portal, a potem inni. Stara praktyka. Kiedyś RWE posuwała jakieś mało znanej gazecie czy rozgłośni topowe info, a potem sama powoływała się na tę gazetę bądź rozgłosnię, jako wiarygodne źródło. Stara praktyka służb.

 6. Szwejjakobyły

  1) Putin to dyktator, i to oczywiste, 2) "Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie" to jakiś jeden (!) koleś z kosmosu mający dobre układy z Sorosem... stąd tak chętnie jest cytowany przez media. 3) Amerykanie odpowiedzialni są za zniszczenie Syrii od samego początku rozpalenia tam konfliktu i uzbrojenia "opozycji" (Allah-Akbar! krzyczano tam na samym początku destrukcji tego kraju przy każdym wybuchu - sprawdźcie sami filmy z ~2011 r.). Dowodów na dozbrajanie isil jest sporo - nie mówiąc o "umiarkowanej" opozycji (czyli prawie isil, bądź pośrednio isil). 4) Gdyby Assad nie miał poparcia syryjskiego społeczeństwa - już dawno by go nie było. 5) Syria przed tą wojną była jednym z bardziej świeckich krajów arabskich, o dobrym poziomie wykształcenia społeczeństwa. 6) Pan Soros (i zapewne ktoś, kto go kofinansuje) wspiera organizacje pchające tzw. uchodźców do Europy. Syryjczycy w tym tłumie są w mniejszości. Nazywanie tych ludzi uchodźcami bądź Syryjczykami uwłacza Syryjczykom i prawdziwym uchodźcom.

 7. Tomcat

  Program obalania rządów wg USA & Izrael – CIA & Mossad: 1. Wybierz cel. 2. Zadbaj o środki finansowe – czyli wydrukuj (sfałszuj) odpowiednią ilość USD. 3. Wyślij agenta do władz danego kraju z próbą przekupienia: zdrada kraju – oddanie władzy w zamian za profity finansowe dla obecnej ekipy rządzącej.4. Wstaw swoich ludzi na stanowiska rządowe.5. Zwiąż i sparaliżuj kraj umowami i niespłacalnymi kredytami z MFW, podwyższ ceny, ogranicz dochody obywateli.6. Odniosłeś sukces - lud dorżnięty.7. Możesz zacząć wdrażać NWO.Jeśli pkt 3 się nie powiódł.4. Nastaw wybraną grupę obywateli przeciw rządowi (możesz tutaj użyć agentów wpływu, stworzonych celowo organizacji "społecznych", pozarządowych, fundacji, itp.).5. Stwórz partyzantkę złożoną z najemników, bojówkarzy - opcjonalnie: użyj wojska - opłacanej armii.6. Gdy walki się rozpoczną oskarż lokalne władze o łamanie praw człowieka.7. Legalnie wybrane władze nazwij reżimem.8. Pokaż światu ofiary w ludności nawet gdy winna jest „partyzantka”.9. W przypadku braku dowodów spreparuj je - użyj w mediach socjotechnik, aby odpowiednio urobić opinię publiczną..10. Udawaj że zależy ci na cywilach i postaraj się o interwencję międzynarodową za zgodą ONZ – jeśli jej nie dostaniesz olej to.11. Po obaleniu rządu wprowadź polityków z układu USA/Izrael.12. Zwiąż i sparaliżuj kraj umowami i niespłacalnymi kredytami z Rotschildowskiego MFW, podwyższ ceny, ogranicz dochody obywateli.13. Odniosłeś sukces – lud dorżnięty.14. Możesz zacząć wdrażać NWO.

 8. w sumie to nie takie dziwne

  Bardzo dziwne, że jednoosobowa organizacja jest tak chętnie cytowana przez wszystkie media w Europie.

  1. elew

   Teza, że jest to jednoosobowa organizacja to tylko i wyłącznie produkt rosyjskiej propagandy...

 9. Naiwny

  Moja teściowa z pewnych źródeł ma informacje o 12000 kobiet zgwałconych przez lotników rosyjskich w czasie trwania interwencji w Syrii. Jak ktos nie wierzey to dysponuje danymi personalnymi pokrzywdzonych - niestety z powodu ochrony danych osobowych nie może ich ujawnić.

  1. AWU

   Widać młode pokolenie sołdatów się stara, ale ich dziadkowie i pradziadkowie potrafili zgwałcić i często zamordować 200tys dziewcząt i kobiet w wieku 8 - 80 lat w samym Budapeszcie i okolicach w przeciągu kilku tygodni (włącznie z pracownicami ambasad krajów neutralnych). Ogólnie we wszystkich "wyzwolonych" krajach do 2 milionów a w samej Polsce ponad 100 tys nie licząc terytoriów ówcześnie niemieckich.

 10. WYEDUKOWANE USA

  "Jak zauważa AFP, mimo wielokrotnych apeli ze strony społeczności międzynarodowej, by syryjskie i rosyjskie lotnictwo zaprzestało nalotów, w szczególności na oblężone miasto Aleppo na północy kraju, Moskwa utrzymuje, że będzie kontynuować bombardowania w Syrii i wspierać siły Asada" To chyba zupełnie logiczne: są sojusznikami Asada, są w Syrii na zaproszenie legalnego rządu, przez prawie rok nie mogli się doczekać na informacje od USA kto wg. "Zachodu" jest terrorystą "nieumiarkowanym" a kto "umiarkowanym" (tzn. tzw. "bojownikiem opozycjonistą") więc bombardują "wszystkich" terrorystów. Oczywistą tragedia jest, że giną również cywile ale w konflikcie takim jak tam ciężko takich ofiar uniknąć.

 11. lis

  To niby jak mają prowadzić te naloty jak prowadzić wojnę. jeśli wyeliminujemy lotnictwa to i tak walki w miastach oznaczają śmierć cywilów miny artyleria przypadkowe strzał z broni palnej, to może przejdziemy na broń białą miecze włócznie. Po za tym na ternach i tak jest bezprawie mordy gwałty nawet jak nie strzelają to i tak panuje tam cierpienie wojnę po prostu trzeba zakończyć a więc jedna ze stron musi zwyciężyć.

Reklama