Siły zbrojne

Strzelcy Wielkopolscy szkolą się z Bundeswehrą

Fot. st. chor. Rafał Mniedło
Fot. st. chor. Rafał Mniedło

Dowództwo Generalne RSZ poinformowało o rozpoczęciu trzeciego etapu największych polsko-niemieckich ćwiczeń German Detachment-16. Przez najbliższe trzy tygodnie żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) będą ćwiczyły wspólnie z niemieckim 411. batalionem.

28 listopada rozpoczęły się trzytygodniowe manewry wojskowe z udziałem wojsk polskich działających w ramach 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz pododdziałów 41. Brygady Zmechanizowanej Bundeswehry. To już trzeci ostatni etap serii szkoleń mających za cel przećwiczenie współdziałania pododdziałów wszystkich trzech brygad 17 WBZ z jednostkami niemieckimi.

Manewry German Detachment-16 składają się z trzech etapów, gdzie żołnierze z Niemiec szkolą się wspólnie z żołnierzami z Czarnej Dywizji. Dwa pierwsze etapy, zostały już zrealizowane, było to wspólne polsko – niemieckie szkolenie z żołnierzami z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa w październiku br. oraz czołgistami z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania w listopadzie br. W ostatnim etapie, który będzie realizowany, na terenie obiektów poligonowych Żagań – Świętoszów od 28 listopada do 16 grudnia, wezmą udział kawalerzyści z 17WBZ.

mjr Marcin Stefański, z pionu szkolenia 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Jak podaje st. chor. Rafał Mniedło, w szkoleniu będzie uczestniczyło około trzystu żołnierzy z 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7bSKW), stanowiącego główny trzon 17WBZ. Są to dwie kompanie zmotoryzowane, kompania dowodzenia, kompania wsparcia oraz kompania logistyczna. Stronę niemiecką stanowić będzie grupa około 150 żołnierzy, wchodzących w skład kompanii zmechanizowanej, plutonu saperów oraz zespołu strzelców wyborowych.

Czytaj także: Żagańska brygada rusza na manewry. Największe od 7 lat

Głównym celami jakie założyliśmy, jest wspólne szkolenie oraz wymiana doświadczeń między polskimi i niemieckimi kompaniami piechoty. Ponadto połączone szkolenie polsko – niemieckie będzie miało miejsce także na innych polach, takich jak działanie kompanii wsparcia, czy też szkolenie strzelców wyborowych – mówił major Damian Kidawa, pełniący obowiązki dowódcy 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich. 

W okresie od 28 listopada br. do 16 grudnia planowana jest wspólna szeroka gama działań szkoleniowych, poprzez połączone strzelania kompanii zmechanizowanych polskich i niemieckich, połączone działania taktyczne, jak również współdziałanie elementów wsparcia.

Czytaj także: 17 Brygada Zmechanizowana trzonem misji w Bośni i Hercegowinie

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.