Reklama

Siły zbrojne

Strzelanie artyleryjskie w Zatoce Gdańskiej

Wydzielone siły okrętowe 3FO szkolą się na wodach Bałtyku Południowego. Okręty gdyńskiej flotylli przygotowują się w ten sposób do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Jak informuje por. mar. Anna Sech, w poniedziałek, 15 maja, na wodach Zatoki Gdańskiej rozpoczęło się szkolnie morskie sił uderzeniowych Gdyńskiej Flotylli. Jako pierwsze Port Wojenny w Gdyni opuściły fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko oraz korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Dzień później na Zatokę wyszedł okręt podwodny ORP Bielik. Wyjście ORP Gen. T. Kościuszko na morze, poprzedził trening załadunku i przygotowania do użycia torpedy MU-90.

Załoga fregaty rakietowej we współdziałaniu ze śmigłowcem pokładowym SH-2G doskonaliły umiejętności w zakresie poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Konsekwencją prowadzonych poszukiwań było wykrycie fikcyjnego intruza podwodnego, do którego przeprowadzono atak torpedowy.

W tym samym czasie załoga okrętu podwodnego ORP Bielik realizowała zadania w zakresie osłony własnych sił okrętowych podczas przejścia morzem oraz zwalczania celów nawodnych.

Okręty ćwiczące na Zatoce Gdańskiej wykorzystały pobyt na morzu na pogłębianie marynarskiego rzemiosła. W ramach szkolenia załogi okrętów ORP Gen. T. Kościuszko i ORP Kaszub, wykonały strzelania artyleryjskie do celów nawodnych, a także trenowały m.in. obronę przeciwawaryjną okrętu. Przećwiczono różne scenariusze sytuacji kryzysowych, które mogą mieć miejsce podczas działań na morzu. W trakcie tego typu szkolenia szczególną uwagę zwraca się na przygotowanie załogi do przeciwdziałania pożarom oraz przebiciom kadłuba.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Anty C-cal przed 500+

  uff Strzela!! po tych plotach z epoki radosnego sld o braku amunicji...(albo innym skorupiaku, zapalniki gotowe - reszta pocisku zamawiana po 4+ latach)...I co dobra zmiana? Odpada bratnia pomoc w postaci Nieoczekiwanie Realnego celu na poziomie masztu

 2. teofil

  Wystrzelono jedną z dwu posiadanych torped i jedną skrzynkę z dwu posiadanych pocisków do działek kal 20 mm. Pozostałe zasoby przekazano OT, na poczet arsenału przyszłej pontonowo- kajakowek floty wojennej OT. :))))))))))

 3. TRĄBKA

  "historyczne grupy rekonstrukcyjne "...... trenowały..... obronę przeciwawaryjną okrętu...poprawka nie trenowały tylko awarie na tych skansenach to norma .. w konspekcie szkoleniowym występuje podpunkt "awaria" to koło ratunkowe .gdy nagle przestaje działać okręt ...a strzelanie . 20 minut z wiwatówek i 4 torped ....resurs na amunicje się skończył ..więc wypłynęli ...ale nie za daleko coby holownik mógł je ściągnąć

 4. Majk

  Ile lat maja łącznie okręty biorące udział w ćwiczeniach?

 5. akj

  OPL !?

 6. Marek1

  Niech ktoś mi przypomni JAKIE syst artyleryjskie są obecnie sprawne operacyjnie na ORP Kościuszko?

  1. Rafal

   76mm

 7. opos

  ciekawe czy Kaszub strzelał Trytonem?

 8. Tymczasem

  "Polska Marynarka Wojenna" i "nowe okręty" do dwa skrajnie odmienne i wykluczające się wyrażenia.

 9. prawnik

  Mam pytanie Czy OHP-y dostaną RBS-y i czy Ślązak dostanie RBS-y ( ten akurat za pierwszym masztem ma powierzchnię wielkości boiska piłkarskiego )

  1. MP

   OHPy mają Harpoony, Gawron wg pierwotnych planów RBS miał mieć, niech tylko skończą "wersję patrolową" to "się zobaczy". Ostatecznie można by chyba przełożyć z któregoś Orkana ;)

Reklama