Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Stoltenberg: Azyl dla tureckich wojskowych z NATO?

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg potwierdził, że część tureckich wojskowych pracujących dla NATO poprosiła o azyl za granicą. Powodem jest lipcowa próba wojskowego zamachu stanu w Turcji.

"To prawda, że niektórzy tureccy oficerowie, pracujący w strukturach dowodzenia NATO, poprosili o azyl w krajach, gdzie pracują. W tej sprawie ocena i decyzja będzie należeć do poszczególnych państw członkowskich Sojuszu" – powiedział Stoltenberg na konferencji, zorganizowanej przez think-tank German Marshall Fund w Brukseli.

Dodał, że wśród tureckiego personelu w strukturach dowodzenia NATO doszło do wielu zmian. Jak podkreślił, obsadzenie tych stanowisk to decyzja Turcji. 

Stoltenberg powiedział, że Turcja jest "kluczowym członkiem Sojuszu" ze względu na swoje położenie geograficzne. "Turcja jest także istotna ze względu na swoją rolę w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego i uchodźczego. Jest buforem dla reszty Europy" – dodał.

Jednocześnie podkreślił, że NATO opiera się na "pewnych kluczowych wartościach": demokracji, rządach prawa i wolności jednostki. "Oczekuję od wszystkich członków Sojuszu przestrzegania tych wartości" - powiedział Stoltenberg. Dodał, że Turcja ma prawo wyciągać konsekwencje wobec autorów lipcowej próby zamachu stanu, ale należy to robić zgodnie z zasadami rządów prawa.

Szef Sojuszu poinformował, że w niedzielę uda się do Stambułu, gdzie weźmie udział w posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Zapowiedział, że na tym forum poruszy także sprawę poszanowania zasad demokracji, praworządności i praw człowieka. 

Według oficjalnych danych po lipcowej próbie puczu w Turcji w ramach czystek aresztowano ponad 35 tys. osób. Zachód ostro krytykuje działania tureckich władz, szczególnie niedawne aresztowanie liderów opozycyjnej prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), nakazy aresztowania dziennikarzy, czystki wśród sędziów czy rozważania o przywróceniu kary śmierci. 

 PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. Niniu

    Turecki minister właśnie oświadczył, że Turcja rozpoczeła negocjacje z Rosją o zakupie systemów rakietowych S-400 a celem Ankary jest nie tylko pozyskanie tej broni ale także transfer technologii pozwalajacej na produkcjejej w przyszlościw Turcji. To kolejny konkretny przykład zacieśniania współpracy między tymi krajami. Władze Turcji też oficjalnie podziekowały Rosji za przekazanie informacji wywiadowczych które pozwoliły udaremnić zamach stanu. A NATO w tym samym czasie oferuje azyl wojskowym których Ankara podejrzewa o udział bądź organizowanie tego zamachu. Stoltenberg bedzie miał ciekawe rozmowy podzas planowanej wizyty w Stambule.

Reklama