Stały Zespół Sił Morskich NATO z wizytą w Gdyni [FOTO]

8 marca 2021, 12:39
SNMG1 1
Fot: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak
Reklama

W piątek, 5 marca, do gdyńskiego portu weszły okręty Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Wizyta zespołu ma charakter roboczy.

Jak podała 3. Flotylla Okrętów, zespół tworzy kanadyjska fregata rakietowa HMCS Halifax, będąca jednocześnie jednostką flagową zespołu oraz niemiecki okręt zaopatrzenia FGS Spessart. Okrętami dowodzi kanadyjczyk Bradley Peats.

Stały Zespół Sił Morskich NATO - SNMG1 należy do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi nie potrzebuje budowy osobnej bazy logistycznej, przenosi silne i zróżnicowane uzbrojenie, może prowadzić akcje embarga, kontroli żeglugi, osłony jednostek z dostawami humanitarnymi, ewakuować zagrożoną ludność. Może również stanowić bazę dla jednostek specjalnych czy piechoty morskiej wykonującej zadania w głębi lądu.

W skład zespołu wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich NATO. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny.

Większość czasu zespół spędza na morzu między innymi zgrywając współdziałanie okrętów oraz uczestnicząc w manewrach morskich. W sytuacji kryzysowej niemal z marszu może być skierowany do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu.

Reklama
Reklama

Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 roku jako zespół STANAVFORLANT (Standing Naval Force Atlantic – Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano pod Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. SNMG-1 jest częścią Sił Odpowiedzi NATO.

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, dwa kolejne to zespoły sił przeciwminowych.

Zespół opuści gdyński port w poniedziałek, 8 marca.

image
Fot: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak
image
Fot: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak
image
Fot: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak
image
Fot: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak
image
Fot: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Herr Wolf
wtorek, 9 marca 2021, 10:34

Ale fajne mieczniki

Herr Wolf
wtorek, 9 marca 2021, 09:03

Jakie wspaniałe mieczniki..

Niuniu
poniedziałek, 8 marca 2021, 17:55

Błagam, opis jakby to cała Royal Navy, a to jest tylko jedna wiekowa kanadyjska fregata i niemiecki zaopatrzeniowiec, no po prostu NATO w pigułce.

mitoman z wariatkowa
wtorek, 9 marca 2021, 00:23

pozostałe były w technologii Stealth i dlatego ich nie widać na fotach, ale było ich dużo, oj bardzo dużo

Ryszard 56
poniedziałek, 8 marca 2021, 14:25

u Nas kiepsko

Tweets Defence24