Reklama

Geopolityka

Stała baza F-22 w Europie?

 • little boy
  little boy

Gen. Frank Gorenc, dowódca Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie, postuluje ustanowienie stałej bazy myśliwców F-22 na naszym kontynencie. Związane jest to z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji. Cztery F-22 Raptor przyleciały na ćwiczenia do Europy w zeszłym miesiącu. Amerykańskie myśliwce 5. generacji stacjonowały w Spangdahlem w Niemczech, a gościły również w Polsce oraz w Estonii. 

Gen. Frank Gorenc, dowódca Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie, postuluje ustanowienie stałej bazy myśliwców F-22 na naszym kontynencie. Jego zdaniem jest to konieczne, by uspokoić sojuszników z NATO w związku z narastającą rosyjską agresją na Ukrainie i z rosnącą obecnością wojsk rosyjskich w Syrii.

W sierpniu i wrześniu br. cztery F-22 należące do 95. Eskadry Myśliwskiej stacjonującej w bazie Tyndall na Florydzie zostały przerzucone na ćwiczenia do Europy zgodnie z koncepcją Rapid Raptor. Samoloty trafiły do bazy Spangdahlem w Niemczech jako element amerykańskich działań na rzecz wsparcia Starego Kontynentu w ramach European Reassurance Initiative. Myśliwce 5. generacji Amerykańskich Sił Powietrznych gościły również w Łasku w Polsce oraz w Ämari w Estonii. Załogi maszyn ćwiczyły m.in. współdziałanie z amerykańskimi i europejskimi myśliwcami, a celami wizyty było także udowodnienie możliwości przerzutu F-22 Raptor do baz europejskich oraz zapoznanie pilotów z regionalnymi uwarunkowaniami na wschodniej flance NATO. 

Ruch by rozpocząć wprowadzanie F-22 na europejski teatr działań to decyzja, która została podjęta dawno temu jako część naszych wysiłków by zabezpieczyć sojuszników. Nie wiem jak dobrze to powstrzymuje prezydenta Putina ale z pewnością daję wiele by zapewnić gwarancję naszym partnerom.

Gen. Frank Gorenc, dowódca Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie

Czytaj więcej: F-22 Raptor - sprostać wymogom współczesnych wojen

Reklama

Komentarze (4)

 1. Jac

  Ile tych Raptorów będzie stacjonowało w Europie? 4, 6, a może 10? Myślicie, że kilka samolotów 5 generacji ich przestraszy? Wiem, że wielu z Was uważa rosyjski sprzęt za złom. S-400 i Su-35S mogą niejednego zaskoczyć.

  1. Zenio

   A ile tych Su-35s stacjonuje w zachodnim okręgu wojskowym ? ;-)

 2. tomaszek

  w polsze nie będą stacjonować bo nie mamy obrony przeciwlotniczej, więc stacjonujące byłyby łatwym celem

  1. bubu

   Amerykanie przywiozą obronę plot ze sobą

  2. Daniel

   Beda pewnie stacjonować w UK.

 3. Pit82

  I bardzo dobrze zapraszamy do Polski :)

  1. gazek

   U nas to będzie główny teatr walk, więc Niemcy to najbliższa racjonalna lokalizacja.

 4. Wojtekus

  Wiadomo ze najlepiej na tym wyjda Niemcy gdyz to prawdopodobnie one beda tam stacjonowaly. Czyli wprowadza ich sie dla naszego bezpieczenstwa, ale przez to podnosi sie je komus innemu ktory jest wlasciwie przeciwko podnoszeniu naszego bezpieczenstwa.

  1. xzcxc

   raczej nei skumałeś o co chodzi. Trwa potyczka geopolityczne miedzy USA a Moskalami i sprowadzenie f22 jest jej elementem. Ma pokazac potencjał bojowy, który mógłby dosięgnąć m.in. moskwe bo takie f16 to by spłoneły jeszcze na granicy z białorusią, na tyle silna jest obrona OPLOT moskali.

Reklama