Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Resort obrony zerwał się ze smyczy; Dla Rosji Polska to wróg; Posłowie wstawią się za naszym śmigłowcem; Drugie życie generała; Rakietowa tarcza "Wisła" na wiosnę

Fot. 4zpplot.wp.mil.pl
Fot. 4zpplot.wp.mil.pl

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Dziennik Gazeta Prawna, Maciej Miłosz, Resort obrony zerwał się ze smyczy:  - „Ministerstwo Obrony Narodowej jest zahermetyzowaną bańką - siedzą sobie decydenci i coś tam robią” – przekonuje poseł Ludwik Dorn, członek sejmowej komisji obrony narodowej w wywiadzie dla DGP. Jego zdaniem MON coraz bardziej utajnia swoje działania, np. w zakresie programów modernizacyjnych i warunków technicznych.


 Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, Rakietowa tarcza "Wisła" na wiosnę: Jak informuje Zbigniew Lentowicz, MON przyspiesza program obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła” oraz inne istotne programy modernizacyjne. Jest wśród nich zakup bezzałogowców, okręty podwodne „Orka” czy śmigłowce wielozadaniowe. – „To nagłe przyspieszenie (…) nie ma żadnego związku z kalendarzem wyborczym” – przekonuje wiceszef MON Czesław Mroczek.


  Polityka, Violetta Krasnowska, Piotr Pytlakowski, Drugie życie generała: Czym się zajmują byli komendanci policji, kiedy jeszcze młodzi i w pełni sił wypadają ze służby? (…)polska policja od lat lekką ręką pozbywa się swoich szarż. - W 2007 r., jako przedstawiciel stowarzyszenia emerytów i rencistów policyjnych, spotkałem się z przedstawicielem podobnej organizacji z Niemiec panem Peterem Jungiem. On miał 74 lata, ja 53. Spytał mnie, co ja robię dla państwa Odpowiedziałem, że nic, bo państwo niczego ode mnie nie chce. Odparł na to: to strasznie bogate musi być to polskie państwo - opowiada Zdzisław Czarnecki, jeden z pierwszych twórców wydziałów do walki z przestępczością zorganizowaną (przed CBŚ), dziś szef Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.


 Dziennik Polski, Tomasz Modzelewski, Dla Rosji Polska to wróg: W wywiadzie dla Dziennika Polskiego były wiceminister obrony Romuald Szeremietiew ostrzega przed Rosją i jej możliwościami bojowymi. Zarówno względem Ukrainy jak i Polski i innych krajów naszego regionu – „W razie wojny możemy wykonywać tylko manewry opóźniające (…) Nie jesteśmy w stanie stawić skutecznego oporu” – ostrzega.


 Dziennik Wschodni, Paweł Puzio, Posłowie wstawią się za naszym śmigłowcem: jak donosi Dziennik Wschodni, posłowie Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego odwiedzili zakłady PZL-Świdnik. Obiecali przy tej okazji lobbowanie za ofertą AW149 w przetargu na 70 śmigłowców dla Wojska Polskiego, który wkroczył w decydującą fazę. – „Ten przetarg to (…) wyścig o przyszłość regionu” – przekonywał parlamentarzystów prezes zakładów Krzysztof Krystowski. Jego zdaniem należy wspierać rodzimą produkcję i w tej kwestii spodziewa się pomocy lokalnych parlamentarzystów.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Tyberios

  Bez przesady, Świdnik sobie radził bez tego przetargu i radził sobie będzie dalej... gdyby AW wygrała przetarg to by był dodatkowy skok jakościowy i rozwój zakładów ale bez tego świat się nie zawali.Zakład ma pełne ręce roboty przy obecnych zamówieniach nie związanych z AW149 i nie zanosi się zmiany w tej materii.

  1. say69mat

   Panowie Posłowie to mogą się ... wstawiać, do woli. Ale, bynajmniej nie w kwestii uzbrojenia na potrzeby naszych sił zbrojnych. To nie Panie i Panowie z sal sejmowych będą tymi 'wiatrakami', swoją poselską godność wozić. Chociaż ...??? Przecież AW może wyprodukować maszyny, na potrzeby naszej floty rządowej i parlamentarnej. Rząd może je zamówić, a parlament klepnąć zakup przez uchwalenie odpowiedniego budżetu. Tylko od zakupu śmigieł dla woja, to lepiej trzymać się z daleka. Fotele z sal plenarnych różnią się zdecydowanie od tych w śmigłowcach. Co je łączy??? Wspólnota ... klęski. I o tym aspekcie popierania takiego, bądź innego śmigłowca, nasi Parlamentarzyści powinni dobrze pamiętać.

 2. Autor

  Przyszłośc regionu czy przyszłość Zarządu? To co lepiej lupić gorszy i dać ludzią zarobic jak lepszy i dać ludzią przeżyć. Skorion, Krab,Gawron, Anders i i inne nie nauczyły niczego widać. Dale najważniejsza posadka i kasa a nie bezpieczeństwo.

  1. Tyberios

   Skorpion to była mrzonka i bajeczka bez szans na realizacje z KAŻDEGO punktu widzenia. Co do reszty, to trudno się nie zgodzić.

Reklama