Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rosja planuje ofensywę w Syrii; Polak w szeregach Państwa Islamskiego; Dwukrotnie wyższe straty NATO w razie konfliktu z Rosją; Polscy żołnierze na manewrach w Hiszpanii

Fot. MoD UK/Crown Copyright.
Fot. MoD UK/Crown Copyright.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rzeczpospolita, "Wojsko leci do Hiszpanii": "Ponad 600 żołnierzy, a także 6 samolotów F-16 polska armia przerzuca na wielkie ćwiczenia NATO."


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Rosja szykuje cios w Syrii": Rosyjska armia ma zamiar rozpocząć operację lądową i powietrzną w Syrii tuż przed lub po wystąpieniu prezydenta Putina na zgromadzeniu ogólnym ONZ - 28 września. W Syrii są już bombowce Su-24, samoloty szturmowe Su-25, myśliwce przechwytujące Su-27, czołgi T-90 oraz śmigłowce Mi-17 i Mi-24. Koszary przygotowane na miejscu mogą pomieścić prawie 2 tysiące żołnierzy.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Polak walczył rok w szeregach terrorystów": Norweskie władze mają deportować 23-letniego Polaka do naszego kraju. Jest on oskarżony o działalność terrorystyczną, między innymi o walkę w szeregach Państwa Islamskiego. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego miała przeszukać mieszkania osób z którymi kontaktował się Polak. Osoby te są również podejrzewanie o działanie w szeregach terrorystów.


Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, "Inwigilacja jak gorący kartofel": Rząd wycofuje się z forsowania kontrowersyjnej ustawy dotyczącej pobierania przez służby danych retencyjnych. Proponowana ustawa miała obejmować kontrolę sądu nad przepływem tych danych, jednak tylko raz na pół roku i tylko w formie sprawozdania ilości pobrania danych od operatorów.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Czas na wojskowe zakupy grupowe": Projekt zakupów razem z Norwegami okrętów podwodnych, nie jest jedynym projektem realizowanym pod szyldem wspólnego dozbrajania. Kraje NATO w ten sposób kupuje i wspólnie użytkuje drony Alliance Ground Suveilnce. Polska jest obecnie współorganizatorem (wraz z Holandią i Norwegią) takich zakupów przy programie Multinational MRTT Fleet (powietrzne cysterny).


AŁ, Rzeczpospolita, "USA nie wiedzą jak walczyć z Rosją": Ostatnie doniesienia z Pentagonu zatrważają. Miesięcznik "Foreign Policy" ukazuje kulisy ćwiczeń sztabowych, które zostały przeprowadzone jako symulacja konfliktu NATO - Rosja na terytorium Europy. Każdy wariant konfliktu obrazował klęskę wojsk NATO i to dwukrotnie wyższą w sprzęcie i ludziach. Z powodu braku baz Sojuszu w Europie, ciężko będzie przerzucić amerykańskich żołnierzy w rejon konfliktu. Powód jest prosty, Rosja ma bardzo dobrze rozbudowane wojska przeciwlotnicze.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Lotnik

  Jeżeli amerykanie nie wiedzą jak walczyć z Rosją to niech dostarczą broń Ukrainie bo Ukraińcy wiedzą jak roszyfrować zagrywki Putina. A swoją drogą, jakim to prawem bez zgody spoleczności międzynarodowej i ONZ, Putin dostarcza broń do Syrii gdzie trwa wojna?.

  1. MAG

   Czy u Ciebie wszystko Ok.? Pytam, bo z treści w/w tekstu przebijają dość mocne zaburzenia percepcji otaczającej rzeczywistości. A czemuż to Rosja nie może dostarczać broni legalnemu rządowi syryjskiemu? Czy RB ONZ wprowadziła jakiekolwiek sankcje na Syrię? Mnie przynajmniej nic na ten temat nie wiadomo, Owszem "próbowano" trzy razy ale nic z tego nie wyszło!

 2. say69mat

  W odniesieniu do polityki rosyjskiej w Syrii, jakoś nie wierzę w przypadki, ani - tym bardziej - w zbiegi okoliczności. Pytanie jest następujące, kto wypuścił dżinna z butelki??? Biorąc pod uwagę, że w pierwszej fazie konfliktu, główną siłę ISIL stanowili nomen - omen ... bojownicy czeczeńscy. Ludzie nienawidzący zachodu i jego kultury za zdradę, której miał się dopuścić zachód. Przyglądając się biernie, z obojętnością, masakrze realizowanej przez Rosję. Dalej, kto zatem jest autorem idei, a zwłaszcza autorskiej koncepcji sposobu realizacji ideologii Państwa Islamskiego w życiu społecznym??? Dlaczego tym tworem bezwzględnie rządzi śmierć??? I dlaczego jego wyznawcy upierają się przy tym, aby właśnie śmiercią realizować ideę Państwa Bożego na tej naszej ziemi??? Realizując ją, z - sine qua non - bolszewicką skutecznością!!! Wreszcie, dlaczego Państwo Islamskie jest negatywną odwrotnością ruchu Solidarności??? Gdzie życie ludzkie, bez względu na przekonania polityczne, i deklarowane wyznanie, stanowiło o celach i wartościach ideologicznych tego ruchu społecznego??? Stąd nie wydaje mi się aby Rosja miała mandat moralny do tego aby zaprowadzić porządek w Syrii, wykorzystując do tego celu narzędzia militarne. Być może dopiero sojusz religijny, będzie w stanie położyć tamę szaleństwu wyznawców Państwa Islamskiego.

 3. Diidiidii

  Co oznacza współny zakup? Czy oznacza, że ,,kupimy razem" jedne negocjacje, jeden przetarg i wiecej sztuk czyli mniejsze koszty jednostkowe ale po zakupie dana cysterna jest nasza i tylko nasza czy okręt podwodny. A może kupimy 1 cysternę na 3 panstwa i bedzie latac tydzien tu tydzień tam. W czasie wojny nam nie dadzą i będzie lipton . Albo załoga na OP bedzie mieszana i tez rejs nasz jest ich.

 4. Raa

  Ostatni art wcale mnie nie zaskakuje. Traktowalo sie wojsko "na niby" przez 25 lat to jest jak jest.

Reklama