Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rosja nie chce Macedonii w NATO; Północnokoreańska rakieta nad japońską wyspą; Trwa pat w sprawie samolotów szkoleniowych M-346 Bielik; Amerykanie zapewnili Finlandię o ochronie państw bałtyckich

Fot. Leonardo.
Fot. Leonardo.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Kokot, Gazeta Wyborcza, „Rosja nie odda łatwo Macedonii”: Napięta sytuacja w Macedonii. Władze w Skopje oskarżają Serbię oraz Rosję o próby destabilizacji sytuacji w kraju. Na horyzoncie już pojawiły się pierwsze problemy dyplomatyczne w związku z odwołaniem personelu serbskiej ambasady.„Macedonia chce wstąpić do NATO. Nie podoba się to Serbii i Rosji, które ślą tam swoich agentów i uprawiają propagandę. [...] Rosjanie obawiali się, że po wstąpieniu do NATO Chorwacji, Albanii i Czarnogóry utracą wpływy na Bałkanach. Wprost wyjawił to w jednej z podsłuchanych rozmów ambasador Rosji w Skopje Oleg Szczerbak.”


Fakt, „Koreańskie rakiety nad Japonią”: Kolejna próba rakietowa Korei Północnej. Na japońskiej wyspie włączył się alarm ostrzegający mieszkańców. „Wtorek, godzina 6 rano czasu lokalnego. Japonia zamiera z przerażenia. Zatrzymują się pociągi, telewizje przerywają nadawanie programu i wzywają ludzi do schronienia się w piwnicach. Korea Północna wystrzeliła rakietę, która kieruje się nad gęsto zamieszkane terytorium Japonii! Na szczęście pocisk nie wyrządził nikomu krzywdy. Przeleciał 2700 km nad wyspą Hokkaido i spadł do Pacyfiku.”


Polityka, „Na szczęście są drzwi od stodoły”: MON nie przyjął na stan uzbrojenia samolotów M-346, gdyż nie spełniają jeszcze wymagań technicznych, pomimo tego, że stoją już w dęblińskich hangarach. Oczekuje od producenta jak najszybszego dostarczenia brakujących elementów. Resort obrony nalicza kary dla włoskiego producenta za każdy dzień opóźnienia. „[…] Od 10 miesięcy polscy piloci czekają na możliwość szkolenia się na samolotach M-346 Bielik. Sytuacja jest tym bardziej frustrująca, że dwa samoloty już od października zeszłego roku stoją na lotnisku w Dęblinie. - Za każdym razem, kiedy przechodzę koło tych samolotów, trafia mnie szlag. Nowiuteńkie hangary, w nich najnowocześniejsze maszyny szkoleniowe na świecie. A my dzień w dzień reanimujemy obok 40-letnie Iskry i udajemy, że to się jeszcze nadaje do szkolenia - mówi jeden z instruktorów z Dęblina.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Region bałtycki pod osłoną USA”: Prezydent Finlandii odbył wizytę dyplomatyczną w USA, gdzie rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem na temat zagrożenia regionu bałtyckiego ze strony Rosji. „Jesteśmy wyjątkowo opiekuńczy wobec państw regionu bałtyckiego - ocenił amerykański prezydent Donald Trump. Tymczasem Kreml przygotowuje się do manewrów Zapad 17, które budzą zaniepokojenie państw tegoż regionu.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    @def24.pl: Polityka, „Na szczęście są drzwi od stodoły”: MON nie przyjął na stan uzbrojenia samolotów M-346, gdyż nie spełniają jeszcze wymagań technicznych, pomimo tego, że stoją już w dęblińskich hangarach. Oczekuje od producenta jak najszybszego dostarczenia brakujących elementów. Resort obrony nalicza kary dla włoskiego producenta za każdy dzień opóźnienia. say69mat: Czyli coś jest na rzeczy, jeżeli w samolotach M346 lotnictwa Izraela awionikę instalowały oraz integrowały Elbit i IAI. Jak się wydaje ten detal transakcji pomiędzy Alenia Aermachhi a IDF umknął uwadze naszych analityków i specjalistów od przetargu na samolot szkolno - bojowy dla naszych sił zbrojnych. A to poważny błąd, ponieważ M346 z izraelską awioniką nie jest tożsamy z M346 dostarczonym naszym siłom zbrojnym przez włoskiego producenta. I to jest niedopatrzenie zdecydowanie obciążające gestora przetargu.

Reklama