Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Nowa strategia USA w Syrii; Obiecujące plany wojsk OT; ORP Ślązak ciągle opóźniony; Rosja testuje S-500; Szef MON z wizytą dyplomatyczną we Francji; Rosja kieruje Su-35S na front w Syrii

ORP "Ślązak". Fot. M. Dura
ORP "Ślązak". Fot. M. Dura

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Nowa strategia wobec kalifatu": USA zmęczone brakiem postępów w walce z Państwem Islamskim, zmienia strategię militarną. "Jedną z ważniejszych modyfikacji jest gotowość wysłania w bój większej liczby wojsk lądowych, które wsparłyby 'przyjazne siły lokalne' prowadzące walkę z PL W Iraku są takie dwie: kurdyjscy peszmergowie i armia iracka. W Syrii USA chcą pomagać milicjom kurdyjskim i arabskim, część z nich ma bojowników przeszkolonych i wyposażonych przez amerykańskich komandosów w Jordanii i Turcji."


Krzysztof Kuczyński, Rzeczpospolita, "To nie partyzantka":  Mało kto ma krytyczne podejście do tworzenia szeregów Obrony Terytorialnej. Wszyscy eksperci są zgodni, że po wydarzeniach na Ukrainie oraz likwidacji zasadniczej służby wojskowej w Polsce, taka formacja jest niezwykle potrzebna. Autor wskazuje m.in. na stopniowe ograniczenie liczby rezerwistów po zawieszeniu poboru powszechnego. "Wojska Obrony Terytorialnej z pewnością wzmocnią potencjał obronny kraju. (...) Trudno wyobrazić sobie skuteczną obronę terytorium bez umiejętności obsługi broni przeciwpancernej czy przeciwlotniczej."


Patrycja Modracka, Gazeta Polska, "Na Ślązaka jeszcze nie liczymy": Tragiczny stan Marynarki Wojennej RP, ciągnące się przetargi oraz opóźnienia w modernizacji, nie wskazują na rychłe rozwiązanie problemu morskiego komponentu Sił Zbrojnych RP. "Niedawno minęła 14. rocznica położenia stępki inaugurującej budowę ORP Ślązak. Do tej pory nie został on ukończony i nie wiadomo, kiedy będzie. Co gorsza, wskutek opóźnień koszt Ślązaka, obecnie budowanego jako patrolowiec, według specjalistów znacznie wzrośnie. Marynarka Wojenna jest obecnie całkowicie pozbawiona nowoczesnego sprzętu. Czy stać nas na takie opóźnienia i rosnące koszty?"


KW, Gazeta Polska Codziennie, "Kreml testuje super nowoczesną broń": Rosja wznawia testy broni rakietowej S-500. Do masowej produkcji ma wejść w 2020 r. "Systemy S-500 'Prometeusz' to rakiety najnowszej generacji, służące do zwalczania m.in. samolotów, pocisków balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych oraz różnego rodzaju celów naziemnych i powietrznych. Jedna bateria rakiet, lecących z prędkością 7 km/s może zaatakować do 10 celów jednocześnie. Z racji swojego zasięgu (od 400 do 600 km) systemy S-500 mogą również niszczyć cele na orbicie okołoziemskiej."


Tomasz Plaskota, Dziennik Polski, "Minister obrony Antoni Macierewicz szuka w Europie wsparcia dla naszej armii": Ostatnie wizyty dyplomatyczne polskiego Ministra Obrony Narodowej we Francji i w Niemczech, mają przekonać do wsparcia pomysłu rozlokowania w Polsce stałych baz NATO. Niestety Francja i Niemcy podchodzą do tego pomysłu sceptycznie, obawiając się pogorszenia stosunków z Rosją.


Polska - Głos Wielkopolski, "Najnowsze maszyny Rosji do walki w Syrii": Rosja kieruje swoje najlepsze samoloty bojowe do Syrii.  "W nomenklaturze NATO określa się je jako SU-35S Flanker-E. " W artykule przytacza się opinię amerykańskich specjalistów, dotyczące wyposażenia samolotów, m.in. w systemy samoobrony.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Autor

    Gdyby ktoś wśród WŁADZ miał choć trochę godności i honoru to już nie licząc na koszty ale powinien zakończyć budowę tego Ślązaka dozbroić go i robić dobra minę do złej gry. Ale nie wolą patrzeć na to z boku jak ludzie się z nich śmieją a Polska stała się przy okazji pośmiewiskiem jak można w cenie dobrze uzbrojonej korwety zrobić motorówkę.... żenada.

Reklama