Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: List prezydenta Trumpa do członków NATO; Modernizacja polskiej armii może zakończyć się fiaskiem

Fot. U.S. Air Force Staff Sgt. Jette Carr/Jim Mattis/flickr.
Fot. U.S. Air Force Staff Sgt. Jette Carr/Jim Mattis/flickr.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Kokot, Gazeta Wyborcza, „Trump pisze listy przed szczytem NATO”: Czy adresaci listu Trumpa podczas szczytu NATO okażą skruchę i podniosą wydatki na obronność? „Co najmniej kilku premierów państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego dostało listy od prezydenta USA, w których domaga się on, by zwiększyli wydatki na obronność. Krytyczny w tonie list dostała m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, która Trump oskarżył o dawanie złego przykładu innym członkom NATO. [...] Szczyt NATO w Brukseli z udziałem Trumpa zapowiada się więc chłodno, zwłaszcza że niewiele wskazuje na to, by którykolwiek z przywódców państw członkowskich zamierzał wyrazić skruchę. Premier Belgii Charles Michel wprost powiedział dziennikarzom, że list prezydenta Stanów Zjednoczonych nie zrobił na nim żadnego wrażenia”.


Marek Świerczyński, Polityka, „Nie dali rady”: Modernizacja polskiej armii może zakończyć się fiaskiem. Większość programów, które miały przynieść polskim żołnierzom nowy sprzęt nie jest realizowanych. „MON nie kupi nowych śmigłowców, okrętów podwodnych, wyrzutni rakiet, prawdopodobnie nawet terenówek za wysłużone honkery. l za bardzo się tym nie przejmuje. [...] Pogrzeb polskich ambicji śmigłowcowych, i tak zredukowanych przez Macierewicza, nastąpił 10 maja. Wtedy dowiedzieliśmy się, że do 2022 r. Polska kupi zaledwie cztery nowe śmigłowce, choć kilka lat temu mówiono o kilkudziesięciu.[...] Trzy kroki wstecz zrobiono też w sprawie naziemnych wyrzutni rakiet Homar. Ten kontrakt, również zapowiadany przez Macierewicza jako prawie dopięty, cofnął się do etapu ponownego zapytania dostawców o oferty”.


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.