Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: List prezydenta Trumpa do członków NATO; Modernizacja polskiej armii może zakończyć się fiaskiem

Fot. U.S. Air Force Staff Sgt. Jette Carr/Jim Mattis/flickr.
Fot. U.S. Air Force Staff Sgt. Jette Carr/Jim Mattis/flickr.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Kokot, Gazeta Wyborcza, „Trump pisze listy przed szczytem NATO”: Czy adresaci listu Trumpa podczas szczytu NATO okażą skruchę i podniosą wydatki na obronność? „Co najmniej kilku premierów państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego dostało listy od prezydenta USA, w których domaga się on, by zwiększyli wydatki na obronność. Krytyczny w tonie list dostała m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, która Trump oskarżył o dawanie złego przykładu innym członkom NATO. [...] Szczyt NATO w Brukseli z udziałem Trumpa zapowiada się więc chłodno, zwłaszcza że niewiele wskazuje na to, by którykolwiek z przywódców państw członkowskich zamierzał wyrazić skruchę. Premier Belgii Charles Michel wprost powiedział dziennikarzom, że list prezydenta Stanów Zjednoczonych nie zrobił na nim żadnego wrażenia”.


Marek Świerczyński, Polityka, „Nie dali rady”: Modernizacja polskiej armii może zakończyć się fiaskiem. Większość programów, które miały przynieść polskim żołnierzom nowy sprzęt nie jest realizowanych. „MON nie kupi nowych śmigłowców, okrętów podwodnych, wyrzutni rakiet, prawdopodobnie nawet terenówek za wysłużone honkery. l za bardzo się tym nie przejmuje. [...] Pogrzeb polskich ambicji śmigłowcowych, i tak zredukowanych przez Macierewicza, nastąpił 10 maja. Wtedy dowiedzieliśmy się, że do 2022 r. Polska kupi zaledwie cztery nowe śmigłowce, choć kilka lat temu mówiono o kilkudziesięciu.[...] Trzy kroki wstecz zrobiono też w sprawie naziemnych wyrzutni rakiet Homar. Ten kontrakt, również zapowiadany przez Macierewicza jako prawie dopięty, cofnął się do etapu ponownego zapytania dostawców o oferty”.


Reklama

Komentarze (12)

  1. Grant

    Prawda jest taka że USA popełnia wielki błąd,naciskając na Niemcy aby znacznie zwiększyły wydatki na armię. W przypadku Niemiec 2 % ich PKB doprowadziłoby w krótkim czasie do takiej rozbudowy armii że ponownie mogłaby zagrozić Europie. Dotychczas cała polityka w stosunku do Niemiec polegała na tym aby ograniczyć rozbudowę ich sił zbrojnych i ten proces trzymać pod kontrolą. Doprawdy trudno na dziś zrozumieć politykę amerykańską w tym względzie.

  2. zed

    Kolonko gada dobrze.. Naciskać na amerykańską i izraelską stronę w sprawie dofinansowania polskiej armii w ramach NATO przeznaczając 1%pkb Niemiec na dozbrojenie państw bałtyckich.. Za tę kasę tej wielkości spłaci się żydowskie roszczenia, kupi amerykański sprzęt wojskowy w USA i nie pozwoli urosnąć niemcom w ramach modernizacji armii do takiego poziomu, który stałby się zagrożeniem dla samej Europy..

  3. Marynarz

    To jakieś żarty. Codziennie słyszę, że z dnia na dzień jest coraz lepiej w armii. Oni tam nie mają wiary w nasz MON i jego ambitne plany ;)

  4. pacodegen

    Armia w rozsypce, trzeci szef SG WP w ciągu tych rządów, tego nie było jeszcze. Sztaby rozwalone przez ministrów ON, nowi ludzie niestety bez wiedzy i doświadczenia, brakuje ciągłości. To, ze jakieś jednostki są w stanie wykonać swoje zadanie nie ma znaczenia, gdy centrala nie potrafi dowodzić i zarządzać, a co mówić o planowaniu. Więc cała modernizacja musi leżeć, bo każdy minister jak i szef, dowódca ma inny ogląd sytuacja i kierunki modernizacji. Powiedzmy sobie prawdę, totalny demontaż obronności państwa jest faktem i żadne zaklęcia tu nie pomogą.

  5. kołalsky

    Proszę zwrócić uwagę na jeden wręcz patologiczny aspekt modernizacji armii. Otóż co dwa lata zmienia się koncepcja co do priorytetów - i to w ramach jednego ugrupowania rządzącego. Jak ma to wytrzymać sama Armia ?

  6. Okręcik

    Skąd niby PiS ma wziąć kasę na modernizację armii, jak rozdmuchał nieprzemyślany do końca program \"socjalny\", marzy się mu centralny port lotniczy J. K. [nie, nie Kennedy\'ego], daje nagrody i prowadzi gospodarkę rabunkową, a uszczelnienie vatu to tylko propagandowy sukces?? Na modernizację armii potrzeba sporo mld i 2%PKB to znacznie za mało. PiS postanowiło zachować władzę kosztem obronności.

  7. Polak z Polskui

    Belgia nadal chce żerować na innych w dziedzinie bezpieczeństwa.

  8. Nieździwiony

    Do msng: wszystko fajnie, tylko jak nie jestem czegoś pewien to nie kłapię na darmo jadaczką. Chyba maksyma mowa jest srebrem, a milczenie złotem naszych polityków nie obowiązuje. A szkoda, bo byśmy jako kraj mieli dużo mniej problemów. Pzdr

  9. mnsg

    Wcale nie jest tak źle, w polską armię na poważnie nie inwestowano od lat 80-tych ub.wieku i tych wieloletnich opóźnień nie da się nadrobić w krótkim czasie. Podnoszone argumenty nie są uzasadnione, to co się robi i co się planuje to są właściwe kierunki modernizacji. Nie możemy mieć wszystkiego na raz i to w krótkim czasie. Żadna armia świata nie ma uzbrojenia li tylko najnowszej produkcji, liczy się procent ukompletowania w nowoczesny sprzęt, wszędzie część sprzętu jest starszej generacji. Remont poradzieckich śmigłowców jest potrzebny i konieczny, zakup dużej ilości śmigłowców nowych nie jest armii absolutnie dziś potrzebny. Z OPL sprawy idą do przodu a z Homarem też się sprawa wyklaruje. Ważna jest budowa nowej dywizji na wschodzie. Hełmy ,buty i mundury to nie problem . Trzeba przyhamować rozdęte apetyty na WOT, bo sprawy poszły nie tak jak miało być i zmodyfikować system szkolenia rezerw osobowych, być może należy wprowadzić obowiązkową służbę wojskową, która obok swych funkcji obronnych posiada ważny walor wychowania patriotycznego i obywatelskiego, uczy myśleć i działać w kategoriach dobra narodu i państwa. Z MW dziś sobie tak szybko nie poradzimy za dużo to na raz kosztuje, trzeba szukać przejściowo innych tańszych środków obrony na morzu. Dużo rzeczy mamy dobrych nie trzeba od razu wszystkiego wyrzucać na śmietnik bo to było ruskie. Nade wszystko nie narzekać, nic tak nie podrywa morale narodu jak brak wiary jego przywódców w powodzenie podejmowanych decyzji i ich sukces.

  10. Wojciech

    AM - bez względu jak się go ocenia - nie miał zielonego pojęcia o negocjacjach w biznesie. Jeśli jest 2 czy 3 potencjalnych oferentów i PRZED ustaleniem ceny i warunków wychodzi główny negocjator i mówi, że Polska decyduje się na system X to jest 100% pewne że dostawca X usztywni stanowisko odnośnie ceny i warunków. Takie działanie to zwykły sabotaż. W mojej firmie AM też by dostał dyscyplinarkę. Pomimo swoich niewątpliwych zasług.

  11. mateusz

    W takim razie baza w Belgii w której jest amerykańska broń jądrowa powinna zostać jej ostentacyjnie pozbawiona.

  12. Gość

    Moim zdanie modernizacja przebiega prawidłowo. Nie można pieniędzy wydawać bez optymalizacji szeregu zagadnień związanych z modernizacją.

Reklama