Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Co z dezubekizacją wojska?; Brexit a ryzyko rozpadu Wielkiej Brytanii; Zastępca dowódcy JW GROM zatrzymany; Rosyjski okręt szpiegowski u wybrzeży USA; Eksperci NATO ostrzegają przed odcięciem internetu przez rosyjskie okręty podwodne

Fot. Arno Mikkor (EU2017EE)/flickr/CC BY 2.0.
Fot. Arno Mikkor (EU2017EE)/flickr/CC BY 2.0.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, "Powrót marzeń o dezubekizacji armii". Artykuł przywołuje opinię posła Solidarnej Polski, a obecnie wiceministra w resorcie aktywów państwowych Janusza Kowalskiego, opowiadającego się za obniżeniem emerytur osobom, które pełniły służbę w wojskowych organach bezpieczeństwa PRL. Autorka przypomina, że projekt ustawy w tym zakresie, przygotowany przez ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza, wysłany został do Sejmu jeszcze w końcu 2016 roku przez rząd premier Beaty Szydło. Był jednak szeroko krytykowany, w tym w kręgach rządowych i "nawet nie wyszedł do komisji sejmowych".


Witold Waszczykowski, Rzeczpospolita, "Boris, brexit, a co z Brytanią". Były szef MSZ omawia skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dla polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, po zdecydowanym zwycięstwie Borisa Johsona. Z jednej strony Londyn zyska więcej swobody w polityce zagranicznej, z drugiej - będzie musiał ułożyć relacje z UE, jak i z innymi partnerami. Brexit może jednak mieć konsekwencje również dla samej Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę nastroje w Szkocji czy w Irlandii Północnej. "Na naszych oczach może rozpaść się Zjednoczone Królestwo".


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Elitarni komandosi brali w łapę?”: Artykuł opisuje okoliczności zatrzymania zastępcy dowódcy jednostki GROM oraz dwóch prezesów prywatnych spółek zbrojeniowych. Powodem zatrzymań było podejrzenie korupcji przy zawieraniu umów na dostawy uzbrojenia dla jednostki specjalnej. „Śledczy podejrzewają, że prywatna firma zbrojeniowa za łapówki zdobywała kontrakty na dostawę sprzętu do jednostki GROM. Miała m.in. finansować wyjazdy zagraniczne oficerów tej formacji.”


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Rosyjski okręt szpieguje Amerykanów”: Pentagon do zadania patrolowania wybrzeża USA i monitorowania działań rosyjskiego okrętu podwodnego wyznaczył amerykański niszczyciel klasy Arleigh Burke - USS „Mahan". Rosyjski okręt wywiadowczy paliwo i zapasy uzupełnia na Kubie. „Należący do marynarki wojennej Rosji podwodny okręt szpiegowski <<Wiktor Leonow>> wykonuje <<niebezpieczne manewry>> u wybrzeży USA. Nie jest to odosobniony przypadek. Według przedstawicieli NATO w ostatnich miesiącach Rosja zwiększyła aktywność swoich sił morskich na północnym Atlantyku. Dotyczy to szczególnie działań okrętów podwodnych. [...] Jak odnotowują amerykańskie media, rosyjski okręt szpiegowski od kilku dni prowadzi działania wywiadowcze u wybrzeży stanów Karolina Południowa i Floryda.”


Super Express, „Łodzie Putina odetną internet”: Jak poinformowała rzeczniczka NATO, Sojusz planuje dodatkowe patrole na Atlantyku, by zapobiec ewentualnym działaniom sabotażowym rosyjskiej marynarki wojennej. „NATO oficjalnie ostrzega przed atakiem rosyjskich łodzi podwodnych na internet. Uwagę wojskowych zwróciła wzmożona aktywność sił Władimira Putina (67 l.) w rejonie Norwegii. [...] Jak ostrzegają eksperci, Rosja może planować wojnę hybrydową polegającą na... odcięciu podwodnych kabli między Ameryką a Europą, a właśnie te łącza umożliwiają większość komunikacji internetowej.”


Reklama

Komentarze (3)

 1. Kminek

  Jedni odetną internet, inni odetną nord stream... Jakieś ładunki już Szwedzi znaleźli xd

 2. krag

  Za to że zyją jeszcze ludzie którzy słuzyli w jakichś słuzbach, to zabiora im emeryturę, szczęśliwi ci co juz nie zyją, bo mieli jeszcze pełna emeryturę. Znów "demokracja" pisowska daje pełne pole popisu, jak za Hitlera odpowiedzialnośc zbiorowa.

  1. ANDY

   aleś po jechał z tym Adolfem ... odetchnij ... - z tego co się uczyłem historii to on trochę inaczej to załatwiał ... tak że problem obniżenia emerytur znikał definitywnie

 3. say69mat

  @Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, "Powrót marzeń o dezubekizacji armii". ... w efekcie dezubekizacji służb, uzbrojeni agenci GRU wykorzystują Polskę jako bazę wypadową na zachód. Czyżby, w efekcie dezubekizacji armii, miałaby naszemu krajowi miałaby grozić perspektywa redukcji do poziomu bazy wypadowej sił zbrojnych naszego sąsiada???

Reklama