Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Kim Dzong Un pręży muskuły na defiladzie wojskowej; Kompetencja i zadania Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych

Fot. endlie.com
Fot. endlie.com

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kim pręży muskuły”: W ubiegłym tygodniu w Korei Północnej odbyła się defilada wojskowa z okazji 75. rocznicy utworzenia Partii Pracy Korei. Reżim Kim Dzong Una wykorzystał tę okazję do demonstracji siły i zaprezentowania sprzętu wojskowego, jakim dysponuje Koreańska Armia Ludowa. „Na paradzie wojskowej, w której wzięły udział tysiące żołnierzy, został zaprezentowany po raz pierwszy międzykontynentalny pocisk balistyczny na 11-osiowej mobilnej wyrzutni kołowej (TEL). Zdaniem ekspertów rakieta ta, napędzana na paliwo ciekłe, może przenosić nawet do kilkunastu głowic naprowadzanych niezależnie (MIRV). W arsenale Koreańskiej Armii Ludowej znajduje się również międzykontynentalny pocisk balistyczny Hwasong-15, który przewożony jest na 9-osiowej mobilnej wyrzutni kołowej.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Komitet wicepremiera”: Nowo powstały komitet, którym pokieruje wicepremier Jarosław Kaczyński będzie mógł głęboko ingerować w resorty obrony narodowej jak również spraw wewnętrznych. Opublikowane zostało właśnie zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. „[…] propozycje działań na rzecz bezpieczeństwa na poziomie strategicznym, w tym w zakresie: rozwoju zdolności operacyjnych służb mundurowych, pozyskiwania uzbrojenia i innych produktów, rozwoju przemysłu obronnego, działalności badawczo-rozwojowej na potrzeby bezpieczeństwa, mobilizacji zasobów oraz rezerw strategicznych; analizować i wypracowywać propozycje udoskonalania systemu zarządzania bezpieczeństwem. To wskazuje, że będzie mógł wpływać na decyzje podejmowane m.in. przez resort obrony oraz Sztab Generalny Wojska Polskiego.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.