Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Fabryka Airbusa w Radomiu pod znakiem zapytania; Specnaz w Syrii; Brak koordynatora powodem upadku służb specjalnych w Polsce; Rosyjskie myśliwce na granicy tureckiej; Suwałki najbardziej zagrożonym miastem wg analityków NATO

Su-30 SM - fot. mil.ru
Su-30 SM - fot. mil.ru

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Katarzyna M. Wiśniewska, Gazeta Wyborcza - Radom, "Czy PiS zablokuje Airbusa?": Wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości bardzo niepokoją władze Radomia, które liczą na fabrykę Airbusa w ich mieście. Obawiają się, że polityczne zamieszanie wokół przetargu na śmigłowce wielozadaniowe sprawi, że francuska firma wycofa się z przedsięwzięć offsetowych w Radomiu.


Michał Pomorski, Polska - Dziennik Bałtycki, "Putin pokazuje, kto rozdaje karty w Syrii i wysyła tam Specnaz. Zachód jest bezsilny.": Prezydent Putin wysłał do Syrii oddziały specjalne - Specnaz. Władze Kremla uparcie twierdzą, że elitarna jednostka ma tylko ochraniać bazy rosyjskie przed terrorystami, jednakże analitycy wojskowi wskazują, że oddziały specjalne Rosji mają za zadanie walkę z Armią Wolnej Syrii - umiarkowanymi muzułmanami walczącymi z reżimem Baszara al - Asada.


Grzegorz Małecki, Gazeta Polska, "Służby niespecjalne": Obecnie największym problemem służb specjalnych w naszym kraju, jest brak nadzoru i kontroli. Brak ministra - koordynatora w ostatnich latach rządów PO-PSL sprawiła, że każda z pięciu służb specjalnych jest autonomiczną instytucją zwalczającą inne służby jako swoją konkurencję. "Kontrola parlamentarna nad służbami stała się fikcją, a sprawująca ją komisja - kolejnym narzędziem propagandowym, które zamiast informować opinie publiczną o stanie służb, po prostu dezinformuje."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Każdy pretekst dobry": Rosjanie w ostatnich dniach nalotów w Syrii, spowodowali dwa incydenty. Dwukrotnie została przekroczona granica turecka w przestrzeni powietrznej. "[...] naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej 3 i 4 października przez samoloty Su-30 i Su-24 rosyjskich sił powietrznych w regionie Hatay odbyło sie pomimo jasnego, wczesnego i powtarzanego ostrzeżenia władz tureckich." Rosjanie tłumaczą te incydenty błędem pilota oraz złymi warunkami pogodowymi.


Michał Rachoń, Gazeta Polska, "NATO ostrzega: Polska najbardziej zagrożonym rejonem po Donbasie": Podczas konferencji w której uczestniczyli przywódcy, ministrowie oraz analitycy z Europy Wschodniej, zostały poruszone tematy zagrożeń militarnych na obszarze wschodniej flanki NATO. Uczestnicy konferencji, w tym amerykańscy dowódcy, zaznaczyli że najbardziej zagrożonym miejscem, w którym prawdopodobieństwo natarcia wojsk rosyjskich jest ogromne to przesmyk suwalski. "[...] miasto Suwałki w Polsce [...] To przesmyk, bo jest około 70 kilometrów pomiędzy Białorusią a obwodem kaliningradzkim. Tylko granica dzieli tutaj Polskę od Litwy, a potem Łotwy od Estonii."

Reklama

Komentarze (2)

 1. andy

  zamiast straszyć PIS-em może by sie zająć kosztami tej całej radosnej twórczości MON-u którego efektem będzie wydanie ogromnej kasy (razem z "Krukiem") ~25 MILIARDÓW w zamian za śmieszną montownię w której po zakończeniu kontraktu będzie hulał wiatr i jakiś innych warsztatów łatwych w demontażu ... jak ten obiecany w Radomiu

  1. hasq

   tylko że po wydaniu tej kwoty nie będzie już problemu z pracami przy śmigłowcach jakie są z zakładami w Świdniku... Tak długo jak brak jest konkurencyjnych zakładów zdolnych do naprawy, tak ceny będą podnoszone. Już wystarczy przypomnieć co się dzieje z sokołami w tych, jak to piszą związkowcy "Polskich" zakładach"

 2. dwa

  Zaczynają mnie śmieszyć te newsy odnośnie NATO. Wyraźnie chłopaki podgrzewają stan zagrożenia, żeby Polacy chętniej pieniążki na sprzęt wydawali i to szybko, żeby nie zdążyli się zastanowić nad tymi zakupami. Po drugie ostrzeganie wskazuje na to, że nie zamierzają palcem kiwnąć, a po 3 raporty analityków w mojej opinii powinny być tajne, chyba że ktoś specjalnie manipuluje opinią publiczną, w celu j.w.

Reklama