Reklama

Polityka obronna

Spy Shop: kamery i systemy wykrywania przeciwko przemytnikom [Defence24.pl TV]

  • Dostawa pierwszych komponentów systemu S-400 / Fot. msb.gov.tr
    Dostawa pierwszych komponentów systemu S-400 / Fot. msb.gov.tr

Firma Spy Shop zaprezentowała na konferencji ochrony granic „Granice” w Lublinie całą gamę rozwiązań pomagających w zapobieganiu nielegalnej imigracji, zwalczaniu przemytu oraz wykrywaniu i identyfikowaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, radioaktywnych i innych niebezpiecznych substancji.

Oferta obecnej na rynku od 2007 r. firmy Spy Shop obejmuje całą gamę rozwiązań przydatnych dla różnego rodzaju służby do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Podczas pierwszej wschodniej konferencji ochrony granic „Granice” w Lublinie szczególną uwagę zwracano na ręczne wykrywacze: materiałów wybuchowych i narkotyków (G-SCAN PRO 4500-G LDS), oparów i śladowych ilości materiałów wybuchowych i narkotyków (I-SCAN 3500-i MK2 LDS) oraz przemytu (SAS-HITECH-XPOSE).

Zaprezentowano dodatkowo możliwości kamery obserwacyjnej o bardzo dużej czułości Kowa SC200PK1C, która pomimo, że nie jest typowym urządzeniem noktowizyjnym, ani termowizyjnym pozwala na prowadzenie nadzoru i obserwacji video zarówno w dzień jak i w nocy.

Wykrywacz I-SCAN 3500-i MK2

Ręczny wykrywacz oparów oraz śladowych ilości materiałów wybuchowych i narkotyków I-SCAN 3500-i MK2 izraelskiej firmy LDS jest urządzeniem wykorzystującym technologię spektroskopową IMS (Ion-Mobility Spectrometry), która opiera się głównie na pomiarze ruchliwości zjonizowanych cząsteczek gazu w polu elektrycznym. Oprogramowanie analizując wartości szczytowe w widmie substancji (takie jak wartość oczekiwana oraz czas dyspersji) porównuje je z bazą danych i na tej podstawie diagnozuje zagrożenie oraz rozpoznaje substancje niebezpieczną.

Wykrywacz oparów oraz śladowych ilości materiałów wybuchowych i narkotyków I-SCAN. Fot. LDS

Jest to technologia znana od dawna, jednak w Lublinie zaprezentowano model wykrywacza I-SCAN z najnowszymi rozwiązaniami, które spowodowały np., że urządzenie jest tanie w utrzymaniu. Do pobierania próbek wystarczy bowiem zwykła folia aluminiowa umieszczona na specjalnym uchwycie do zbierania śladowych ilości substancji ze sprawdzanych przedmiotów; do kalibracji urządzenia w trybie „narkotyków” wystarczy lek prokaina, który można nabyć w aptece, a do wypełnienia filtra potrzebny jest granulat wymieniany raz na dwa-trzy miesiące.

Urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ nie zawiera źródeł promieniowania radioaktywnego. Jonizacja następuje w wyniku zjawiska wyładowań koronowych (wyładowań elektrycznych spowodowanych przez jonizację gazu otaczającego przewodnik). Wykorzystywana jest więc tylko energia elektryczna.

W materiałach reklamowych informuje się, że detektor pozwala na wykrywanie dwudziestu dwóch różnego typu materiałów wybuchowych, dziesięciu rodzajów substancji narkotycznych, ośmiu toksycznych środków chemicznych oraz trzech rodzajów chemicznych środków bojowych. W rzeczywistości lista wykrywanych substancji może bez ograniczeń rozszerzana. Średni czas pomiaru jest mniejszy niż 5 s, natomiast czas oczyszczania detektora jest mniejszy niż 3 minuty.

Wykrywacz I-SCAN 3500-i MK2 jest łatwy do transportu, ponieważ waży z akumulatorem około 3,7 kg. Urządzanie bez zasilania może pracować przez co najmniej 5 godzin. Do jego obsługi wystarczy jedna osoba, która nie wymaga specjalistycznego, długotrwałego przeszkolenia. Wykrywacz jest bardzo prosty w obsłudze, a pełna informacja jest prezentowana na wbudowanym ekranie LCD z dodatkowym alarmowaniem sygnałem dźwiękowym.

Ręczny wykrywacz materiałów wybuchowych i narkotyków G-SCAN PRO 4500-G LDS

Wykrywacz G-SCAN PRO to laserowy spektrometr pozwalający na wyszukiwanie materiałów wybuchowych i narkotyków w postaci cieczy, ciał stałych i proszków (w tym zapakowanych w opakowania foliowe lub szklane) oraz na analizę zawartości próbek umieszczonych w probówce. Jest to urządzenie opracowane przez izraelską firmę LDS, wykorzystujące technologię spektroskopii Ramana.

G-SCAN PRO to tak naprawdę przenośne laboratorium pozwalające na wykrywanie ponad 10000 różnych substancji, których baza danych przechowywana jest w pamięci urządzenia. Przy czym baza ta może być rozszerzana i aktualizowana pod potrzeby danego klienta. Analiza trwa do 1 minuty (w trybie automatycznym - pełnym) i od 3 do 15 s (w trybie szybkiego skanowania).

Wykrywacz materiałów wybuchowych i narkotyków G-SCAN. Fot. LDS

Wykrywacz G-SCAN PRO jest jednocześnie przenośnym skanerem BLS (Bottled Liquid Scanner) pozwalającym na wykrywanie niebezpiecznych substancji w przeźroczystych i półprzeźroczystych, szczelnie zamkniętych pojemnikach i butelkach (szklanych i plastikowych). Za każdym razem gwarantowany jest bardzo niski poziom błędów i fałszywych alarmów. Detektorem jest matryca CCD natomiast skanowanie odbywa się z wykorzystaniem lasera o długości fali 532 nm i mocy około 30 mW.

Jest to urządzenie całkowicie zautomatyzowane i łatwe w użytkowaniu w czym pomaga duży, czytelny ekran dotykowy LCD z intuicyjnym menu. Jego użycie nie wymaga więc długotrwałego szkolenia. Wykrywacz jest łatwy do transportu (waży około 1,85 kg), wytrzymały i nie wymaga żmudnej i kosztownej konserwacji. Przy zasilaniu z akumulatora czas pracy jest nie mniejszy niż 8 godzin.

Ręczny wykrywacz przemytu SAS-Hitech-Xpose

SAS-Hitech-Xpose to ręczny, lekki, kompaktowy miernik gęstości przeznaczony do wykrywania wszelkich nieprawidłowości (niespodziewanych zmian gęstości w sprawdzanym obszarze) w stałych strukturach, takich jak mury, opony, zderzaki, odbojnice, zbiorniki, grodzie i puste przestrzenie za ścianami pojazdów, łodzi, itd. Dzięki temu istnieje możliwość wykrywania ukrytych, przemycanych przedmiotów bez czasochłonnego demontażu osłon, często związanego z uszkodzeniem sprawdzanego obiektu. Dodatkowo w trybie „Rad Scan Mode” istnieje możliwość wskazania obecności źródeł promieniowania gamma w otoczeniu urządzenia.

Wykrywacz SAS-Hitech-Xpose jest łatwy do transportu (przenoszony w niewielkim futerale), z obudową odporną na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Jest to urządzenie przystosowane do obsługi jedną ręką z ekranem LCD (2,5”) wyświetlającym m.in. wykres zależności gęstości od czasu, datę i godzinę, z gniazdem na słuchawki pozwalające na pracę w głośnym otoczeniu lub w ukryciu przed osobami postronnymi.

Wykrywacz przemytu i promieniowania gamma SAS-Hitech-Xpose. Fot. Spy Shop

Źródłem promieniowania wykorzystywanego przy pomiarze jest Bar 133 chroniony stopem wolframu z przesłona sprężynową, zamykana w przypadku awarii. Źródło to jest otwierane za pomocą dwóch przycisków położonych po obu stronach urządzenia, których jednoczesne wciśnięcie obraca osłonę. Zwolnienie jakiegokolwiek z tych przycisków automatycznie powoduje obrót osłony do pozycji zamkniętej. Dzięki temu dawka promieniowania odbierana przez operatora lub osobę postronną jest mniejsza dla całego ciała niż 0,05 mR/h.

Wykrywacz ma trzy podstawowe tryby pracy. W trybach: „Raw” i „Zero Scan mode”, uruchamianych przez naciśnięcie dwóch bocznych przycisków można badać zmiany w gęstości sprawdzanych obiektów (zbliżając urządzenie do ich powierzchni). Zmiany w gęstości są zobrazowane na wykresie lub cyfrowo i sygnalizowane dźwiękiem. Przy czym urządzenie pozwala na penetrację obiektu do głębokości 15,2 cm. Na każde skanowanie potrzeba nie więcej niż 0,25 s. Tryb „Rad Scan Mode” jest uruchamiany poprzez naciśnięcie przycisku pomiaru umieszczonego na przedniej płycie urządzenia.

Urządzenie dzięki wbudowanym gniazdom można z łatwością podłączyć do komputera, zgrywając np. wyniki pomiarów. Tworzy się w ten sposób bazę danych badań z zaznaczeniem miejsca oraz daty dokonywanego sprawdzenia. W ten sposób można odtworzyć historię działania i gromadzić dowody dla potrzeb ewentualnego dochodzenia. Na komputerze można dodatkowo sprawdzić stan wykrywacza (np. datę ostatniej kalibracji) oraz ustawić łatwo czas i datę. Samo oprogramowanie jest dołączone do urządzenia na płycie CD. W komplecie znajduje się również specjalny próbnik do kalibracji.

Zasilanie wykrywacza zabezpieczają dwie baterie alkaiczne AA dające możliwość ciągłej pracy przez około 40 godzin.

Kamera o bardzo dużej czułości Kowa SC200PK1C

Firma Spy Shop zaprezentowała w Lublinie możliwości kamery obserwacyjnej o bardzo dużej czułości Kowa SC200PK1C pozwalającej na prowadzenie nadzoru i obserwacji video zarówno w dzień jak i w nocy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu matrycy (1974 x 1100) bardzo wysokiej czułości (o parametrach zbliżonych do matryc EMCCD), pozwalającej na uzyskanie wyraźnego, kolorowego obrazu nawet w bardzo ciemnym otoczeniu (przy oświetleniu zaledwie 0,005 lux).

Urządzenie oparte jest na przetworniku CMOS 2/3, który pozwala na otrzymanie obrazu w rozdzielczości HD (1080, 30 fps). Kamera ma zintegrowany system regulacji czułości (pozwalający na zwiększenie czułości nawet szesnastokrotnie), który może działać w trybie manualnym lub automatycznym oraz algorytm regulacji dynamiki WDR - Wide Dynamic Range (zapewniający przede wszystkim dobrą widoczność obiektów w jasnych i ciemnych partiach rejestrowanego obrazu). W przypadku bardzo słabego oświetlenia istnieje możliwość dodatkowego zwiększenia efektywności pracy poprzez wykorzystanie oświetlaczy w podczerwieni.

Ważną zaletą kamery SC200PK1C jest zagwarantowanie w ofercie dostępu do całej gamy dedykowanych obiektywów Kowa (około 50 typów) o ogniskowych od 25 do 1000 mm, które można dobrać do konkretnych wymagań użytkownika. Są to urządzenia o stałej lub zmiennej ogniskowej, wyposażone w auto-focus, z ręczną lub automatyczną regulacją przysłony i zoom.

Kamera Kowa SC200PK1C z zamontowanym obiektywem LMZ1000-XF. Fot. Spy Shop

W Lublinie kamera SC200PK1C była prezentowana z zamontowanym obiektywem stałoogniskowym 60 mm typu LM60JS5MA (ważący 1 kg). Oddzielnie przedstawiono obiektyw zmiennoogniskowy LMZ1000-XF (ważący 5,5 kg) dający możliwość ustawienia ogniskowej od 20 do 1000 mm.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Artur

    No to kupujemy. A do tego offset, spółka produkująca te urządzenia w Polsce i prawa do tej technologii.

Reklama