Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Somalia: atak na hotel w Mogadiszu

Fot. AMISOM (domena publiczna)
Fot. AMISOM (domena publiczna)

Somalijskie siły bezpieczeństwa zabiły w niedzielę wszystkich czterech zamachowców, którzy dokonali ataku na hotel Elite w Mogadiszu — poinformowały władze. Na skutek zamachu zginęło co najmniej 15 osób.

Sprzymierzona z Al-Kaidą somalijska grupa Al-Szabab przyznała się za pośrednictwem swojej stacji radiowej do przeprowadzenia zamachu.

Atak rozpoczął się od wybuchu samochodu pułapki, który zniszczył zabezpieczony wjazd do hotelu Elite położonego przy plaży Lido — poinformował kapitan Mohamed Hussein z lokalnej policji. Następnie do budynku wdarli się uzbrojeni mężczyźni i wzięli zakładników spośród przebywających w restauracji gości.

Siłom bezpieczeństwa udało się uwolnić ponad 10 osób; próbowano również zapobiec przemieszczeniu się napastników na wyższe kondygnacje budynku — powiedział Hussein. Jak oświadczył rzecznik somalijskiego ministerstwa informacji Ismail Muchtar, z opanowanego przez dżihadystów hotelu udało się uratować dziesiątki osób. Kilkunastu ludzi zostało rannych.

Jak dotąd siły bezpieczeństwa zastrzeliły w hotelu dwóch atakujących — przekazał agencji AP rzecznik prasowy somalijskiego ministerstwa informacji. Na ulicach są pojazdy wojskowe, które otaczają budynek hotelu, słychać też syreny karetek pogotowia — pisze Associated Press. Władze obawiają, że akcja odbijania hotelu opóźni się, ponieważ w mieście zapadł już zmrok.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama