Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Rosja nie cofnie się przed użyciem broni atomowej; Kongresmeni: Obamo, dozbrój Ukrainę; Czy Europa będzie umierać za jakąś Narwę; Wojna będzie wiosną?

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Przegląd prasy

Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, Rosja nie cofnie się przed użyciem broni atomowej: "Z raportu amerykańskiego think thanku Atlantic Council (AC) wynika, że jedynie zdecydowana reakcja USA i państw zachodnich storpeduje działania Moskwy zmierzające do wybuchu wojny w Europie, w trakcie której Rosja będzie zdolna do użycia broni jądrowej."

Super Express, USA same podejmą działania, Mirosław Skowron rozmawia z prof. Romualdem Szeremietiewem: "Mamy już takie dwie koalicje wewnątrz NATO. W jednej są np. Niemcy, Francja, Włochy czy Węgry, które przyjęły odpowiedzialność za ryzykowne „pokojowe negocjacje" z Rosją w Mińsku. Nie jest przypadkiem, że jeszcze na rozmowach w Genewie Amerykanie byli, a w Mińsku już nie. Drugą koalicją jest właśnie ta z USA i Wielką Brytanią czy Kanadą, której pierwszym krokiem było wysłanie instruktorów na Ukrainę."

Gazeta Wyborcza, Mariusz Zawadzki, Kongresmeni: Obamo, dozbrój Ukrainę: "Pod listem w sprawie Ukrainy podpisany jest m.in. przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner, republikanin, oraz dziesięciu kongres-menów z obydwu partii. Przypominają oni, że w grudniu ub.r. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z mównicy kongresowej prosił o pomoc. Kongres stanął na wysokości zadania -jeszcze w grudniu uchwalił ustawę, która zezwala Barackowi Obamie na wysłanie Ukrainie śmiercionośnej broni defensywnej, takiej jak np. rakiety przeciwczołgowe. Ale jak dotąd prezydent z tej możliwości nie skorzystał."

Gazeta Wyborcza, Bartosz T. Wieliński, Czy Europa będzie umierać za jakąś Narwę: "Bundeswehra ma 225 nowoczesnych maszyn typu Leopard 2, jednych z najlepszych na świecie. Starcza na sześć batalionów pancernych Czy ważny kraj NATO, by spełnić sojusznicze obowiązki, nie potrzebuje ich więcej?Jeszcze niedawno mówienie o sojuszniczych obowiązkach wydawało się niedorzeczne. No bo kto miałby zagrażać NATO Ale Rosja, którą Zachód uważał za kraj upadły, wydzierając Ukrainie Krym, pokazała, że nadrobiła zaległości i odrosły jej kły." 

Fakt, Wojna będzie wiosną?: Wschodnia Ukraina to nadal beczka prochu - mówił na antenie TVN24 szef MON. Tomasz Siemoniak przyznał, że od jesieni styszy w Kijowie pogłoski, że na wiosnę może tam wybuchnąć otwarta wojna. Powiedział też, że Polska wciąż rozważa kwestię sprzedaży broni Ukrainie.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Mazur

  Krzywdę światu wyrządził Komitet Noblowski przyznając Barakowi Obamie z góry, zaliczkowo pokojową nagrodę Nobla, to przez to Obama jest sparaliżowany w kwestii pomocy Ukrainie nawet samym wydaniem jej broni do powstrzymania czołgów. Czekamy na nowe władze USA.

 2. Orkan

  No to niech Obama i Komorowski lub Kopacz, nadal się zastanawiają to już przynajmniej od jesieni br. będą mieć dużo większy problem. Obama i tak nie zostanie prezydentem na drugą kadencję, więc powinien się zdecydować. Chyba, że spodobała mu się "Pokojowa Nagroda Nobla"?

  1. a-i

   "Obama i tak nie zostanie prezydentem na drugą kadencję" ?? drugą kadencję to on ciągnie już od 2012 r.

  2. Podpułkownik Wareda

   Orkan! Nie wiem, czy Barakowi Obamie spodobała się Pokojowa Nagroda Nobla (?) - nie rozmawiałem z nim na ten temat. Ale pewnie tak, przynajmniej nie protestował z powodu jej przyznania i osobiście odebrał ją w Oslo. Ostatecznie, jedna nagroda więcej. Tym samym, przeszedł do historii, jako jeden z laureatów tej nagrody. Barak Obama nie musi się martwić, czy zostanie prezydentem USA na drugą kadencję, ponieważ ... aktualnie pełni drugą kadencję prezydenta USA. Obama wygrał wybory prezydenckie dwukrotnie: w 2008 i 2012 roku. A propos sytuacji na Ukrainie oraz napiętych stosunków amerykańsko-rosyjskich oraz NATO-Rosja: z informacji telewizyjnych, radiowych i prasowych wynika, że w chwili obecnej - Barak Obama nie ma właściwego pomysłu na rozwiązanie tego konfliktu. Myślę, że nie tylko Obama. Z pewnością, Stany Zjednoczone i inne kraje NATO, nie zdecydują się na otwarty konflikt militarny z Rosją. O tym nie ma nawet mowy, ponieważ skutki takiego konfliktu, byłyby wręcz nieobliczalne. Co więc innego pozostaje? Ano właśnie?

 3. mireks

  Tak teraz dajmy się jeszcze zastraszyć,Rosja jak chce coś ugrać to straszy atomem i UE i NATO od razu wszyscy kucają.Nawet Ukraina jakąś śmieciową atomkę może zmontować i posłać ruskim.A dla nas to wstyd tak bać się.

  1. rmn

   Dokładnie. Atom był dobry za czasów JFKeja.

  2. Max

   No niestety Rosja od kilkunastu lat modernizowała swoje siły zbrojne w tym również strategiczne. Mają najwiekszy na świecie arsenał strategiczny oraz największą ilość taktycznej broni jądrowej. Europa nie ma prawie nic. Niewielkie arsenały jądrowe (200-300 głowic) mają tylko Francja i Wielka Brytania i broń ta może zostać użyta tylko do obrony tych państw. Gdyby Rosja pokazowo zaatakowała kilkoma atomówkami np. Rumunię czy Polskę zachód nic by nie zrobił tylko i wyłacznie by protestowali. Jedynie potencjał do atomowej odpowiedzi ma USA ale pod rządami Obamy nic nie zrobią. Kiedyś USA miały w Europie rakiety Pershing2 czy Cruise z glowicami jądrowymi i tego ZSRR się panicznie bał. Teraz oprócz zwykłych prostych bomb b-61 nie mają nic. Jeśli wojna wybuchnie będzie to wojna z użyciem taktycznej broni jądrowej na terenie Europy Srodkowej. Gdyby niemcy i Polska miały swoją broń jądrową to sytuacja inaczej by wyglądała. Na szczęście na razie daleko jest do takiego scenariusza ale kto co się stanie jesli Rosjanie ruszą na Mariupol czy Charków.

 4. FK

  Gazeta Polska, fakt i super express... takie gazety cytuje D24...

  1. MW

   Człowieku, przecież to przegląd prasy! To, co mają cytować? Podręczniki? Heńka spod budki z piwem?

 5. gromek

  a co innego Gazeta Polska mogla napisac? Taka Francja pewnie tez by sie nie cofnela gdyby wojna zagrazala francuskiej niepodleglosci ale to nie znaczy ze uzyliby bron jadrowa w jakims konflikvcie lokalnym (bo to nie jest wojna totalna dla rosji). Ale wlasnie te prawicowe media sie bardzo lubuja w szerzeniu paniki przed Armia Czerwona.

Reklama