Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy- Nie żyje Konstanty Miodowicz; MON nie będzie oszczędzać na Air Show w Radomiu; Wielkie i tajne oko Londynu na Bliskim Wschodzie

Konstanty Miodowicz- fot. http://obrazkihanuli1950.blox.pl/
Konstanty Miodowicz- fot. http://obrazkihanuli1950.blox.pl/

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.Wojciech Czuchnowski, GW, Pacyfista, szef służb-  Z wykształcenia etnograf, z zamiłowania taternik, wychował się w rodzinie Alfreda Miodowicza, w PRL-u działacza partyjnego i związkowego, który po delegalizacji „Solidarności" kierował jedynymi uznawanymi przez partię związkami zawodowymi. Na przekór ojcu Konstanty związał się z opozycją – wiatach 1980-81 działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim. W nocy z 12 na 13 grudnia internowany siedział najpierw w więzieniu w Wiśniczu, a potem w ośrodku dla internowanych w Załężu na Podkarpaciu. Po wyj ściu na wolność działał w podziemiu (…) Wiosną 1990 r. Miodowicz i grupa działaczy WiP-u, m.in. Sienkiewicz, Brochw icz i Niemczyk, weszli do ekipy Krzysztofa Kozłowskiego, redaktora „Tygodnika Powszechnego", który od premiera Mazowieckiego dostał misję przejęcia MSW i zbudowania służb specjalnych III RP. Miodowicz z kolegami współtworzyli Urząd Ochrony Państwa (…) W UOP-ie Miodowicz kierował kontrwywiadem. Ze służb odszedł w l996 roku w stopniu pułkownika po aferze „Olina" – operacji UOP-u przeciw premierowi Oleksemu. Szef MSW Andrzej Milczanowski zarzucił wówczas Oleksemu szpiegostwo na rzecz Rosjan (…) Prosto ze służb wrócił do polityki. Próbował tworzyć chrześcijańską demokrację. W 1997 r. został posłem Akcji Wyborczej Solidarność (…) Za rządów PiS-u był jednym z autorów „antyraportu z likwidacji WSI" (…) Od trzech kadencji byl posłem z województwa świętokrzyskiego, gdzie przez pewien czas kierował strukturami PO (…) 1 maja w Busku-Zdroju dostał udaru mózgu, do śmierci większość czasu byl nieprzytom ny Zmarł wczoraj w Warszawie, w szpitalu MSW.

Czytaj także: Odszedł człowiek niebanalny i zasłużony

Fakt, Podniebny show pod Radomiem: Rząd, w ramach oszczędości, właśnie ograniczył budżet Ministerstwa Obrony Narodowej o ponad 3 mld zł. Z jakich inwestycji resort zrezygnuje? Na pewno nie z Air Show, jaki właśnie rusza w Radomiu. Jednym z jego organizatorów jest Dowództwo Sił Powietrznych. W sobotę i niedzielę nad lotniskiem i na jego płycie będzie można obejrzeć 200 samolotów z 20 krajów świata. Koszt organizacji pokazu szacuje się na około 5 mln zł!

Zobacz także: ZM Tarnów na Air Show zaprezentuje nowe uzbrojenie dla Głuszca

Ewa Siedlecka, GW, Wielki brat wygrywa. Podgląda dalej-  „Będzie ustawa przeciw Wielkiemu Bratu" – zapowiadał szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Wygląda na to, że nie będzie. Przynajmniej za tego rządu. Zapowiedzią ustawy regulującej monitoring rozpoczął min. Sienkiewicz p od koniec maja swoje urzędowanie. Bardzo się ta zapowiedź spodobała – państwo wreszcie poważnie zabiera się do sprawy monitoringu wizyjnego. Minister nazwał go „dzikim polem" i wymieniał miejsca, w których nas podglądają kamery: „W łazienkach, przebieralniach, pokojach hotelowych, gabinetach lekarskich" (…) Tymczasem wiele wskazuje na to, że zapowiedzi min. Sienkiewicza nie ziszczą się za jego kadencji w MSW. Postanowił bowiem połączyć sprawę monitoringu wizyjnego – która dotyczy przede wszystkim podmiotów prywatnych (sklepów, banków, wspólnot mieszkaniowych, przedszkoli, szkól, hoteli itd.) z tzw. billingowaniem, czyli sięganiem przez policję i służby specjalne po nasze dane telekomunikacyjne. Połączenie dwóch tak różnych zagadnień w jednej ustawie wydaje się karkołomne. Nie dość, że oba są skomplikowane, to dotyczą różnej materii i kręgu podmiotów.

Maciej Czarnecki, GW, Wielkie i tajne oko Londynu- Brytyjski wywiad ma bazę na Bliskim Wschodzie, która szpieguje informacje przekazywane w regionie za pomocą podwodnych kabli światłowodowych. Tak wynika z kolejnych dokumentów ujawnionych przez byłego pracownika CIA i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowde-na, który dostał niedawno tymczasowy azyl w Rosji. Wcześniej Snowden ujawnił program totalnej inwigilacji internetu i rozmów telefonicznych przez amerykańskie służby specjalne, zwany PRISM, w którym uczestniczą też tacy giganci, jak Google, Yahoo! czy Microsoft. Amerykanie ścigają go za szpiegostwo i kradzież tajnych dokumentów (…) „Independent" napisał, że stacja podsłuchowa, która pozwala śledzić ruch informacji na całym Bliskim Wschodzie, stała się dla Zachodu „szczególnie cenna". Ma bowiem stanowić „kluczowy element walki z terroryzmem" i zapewniać system wczesnego ostrzegania prze d atakami na całym świecie.

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama