Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Tureckie władze podejmą decyzję o otwarciu granic dla uchodźców?; Rosja zaniepokojona inicjatywą Trójmorza i ćwiczeniami Defender-Europe 2020; Eskalacja konfliktu w Syrii; Odprawa w Kancelarii Premiera ws. epidemii koronawirusa

Fot. www.kkk.tsk.tr.
Fot. www.kkk.tsk.tr.

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Beata Mańkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Turcja wpuści uchodźców do Europy”: Po kontrowersyjnej decyzji Turcji szacuje się, że około miliona Syryjczyków opuściło swoje domy w prowincji Idlib i podejmie starania o azyl w innych krajach. „Władze w Ankarze podjęły decyzję, że nie będą zatrzymywać na tureckim terytorium uchodźców z Syrii, którzy podejmą próbę przedostania się do Europy. Media spekulują, że może to poważnie nasilić kryzys migracyjny, a wśród uciekinierów mogą znaleźć się bojownicy tzw. Państwa Islamskiego.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Kreml przerażony wizją silnej Europy”: Podczas briefingu w resorcie spraw zagranicznych Rosji, jego rzeczniczka Maria Zacharowa powiedziała, że Rosja będzie śledziła sytuację wokół inicjatywy Trójmorza. „Władze są zaniepokojone inicjatywą Trójmorza i sukcesywnym wzmacnianiem się wschodniej flanki NATO. Rozpoczynające się manewry Defender-Europe 2020 Kreml określił mianem <<prowokacji>>.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Gorąco na linii Rosja – NATO”: Eskalacja konfliktu w Syrii może przerodzić się otwarty konflikt NATO- Rosja?„Szef NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z szefem tureckiego MSZ Mevliitem ţavuşoglu <<potępił ataki syryjskiego reżimu i Rosji w prowincji Idlib>>. - Istnieje ryzyko, że osuniemy się w dużą, otwartą, międzynarodową konfrontację - ostrzega szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. <<Wspieramy naszego sojusznika Turcję i wzywamy do wstrzymania odrażającej ofensywy reżimu Asada, Rosji i sił wspieranych przez Iran - brzmi oświadczenie Departamentu Stanu USA. - Rozważamy różne opcje wsparcia Turcji w tym kryzysie>> - uprzedzają Amerykanie. ”


Jacek Sądej, Nasz Dziennik, „Odprawa u premiera”: Premier Mateusz Morawiecki podczas odprawy rozmawiał z wojewodami o zagrożeniu związanym z koronawirusem. Rząd uruchomił dodatkowe 100 mln zî dla szpitali na ewentualną walkę z chorobą. „Po spotkaniu szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów Michał Dworczyk, minister zdrowia Łukasz Szumowski i wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker uczestniczyli w konferencji prasowej w KFRM. Dworczyk poinformował, że premier uruchomił dodatkowe 100 mln zł, o które szybką ścieżką, za pośrednictwem wojewodów, będą mogły starać się szpitale <<na ewentualne uzupełnienia niezbędne w czasie przygotowań do przyjęcia pacjentów, którzy mogą zachorować na koronawirusa>>.”

Reklama

Komentarze

    Reklama