Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Sprzęt pancerny USA w Polsce; Śmigłowce szturmowe Kruk będą w Pruszczu Gdańskim; Próba zabójstwa oficera SKW

Transporter M2A3 Bradley
Transporter M2A3 Bradley

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Broń USA w Polsce": Trwają ustalenia jaki rodzaj sprzętu ma stacjonować w Polsce w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO. "Wyposażenie batalionu pancernego, składy amunicji, paliw i części zamiennych mają służyć w razie zagrożenia "szpicy" NATO."


MS, Gazeta Wyborcza - Trójmiasto, "Nowoczesne śmigłowce w Pruszczu Gdańskim": Minister Obrony Narodowej anulował decyzje o likwidacji 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Do jednostki za 2-3 lata, mają trafić nowoczesne śmigłowce szturmowe z programu Kruk. Wszystkie te zabiegi mają wzmocnić nasza granicę z Obwodem Kaliningradzkim.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Próba zabójstwa w SKW": Podpułkownik SKW złożył zawiadomienie do prokuratury wojskowej o próbie zabójstwa. Próby miał dokonać członek kierownictwa jednej z ekspozytur kontrwywiadu wojskowego. Na deskę rozdzielczą samochodu, rozpylono środek powodujący omdlenia i utratę świadomości, dzięki któremu prawdopodobnie miało dojść do wypadku samochodowego. Wojskowa prokuratura przekazała sprawę do cywilnej, która skierowała sprawę na wokandę do Sądu Rejonowego jednej z podwarszawskich miejscowości. "Można złapać się za głowę, dlaczego sprawa takiej wagi trafia do jednostki zajmującej się na co dzień kradzieżami rowerów [...] Tym bardziej, że ppłk K. w SKW zajmował się ochroną istotnych zamówień dla polskiej armii."


 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Drzewica

  Wyjaśnijcie kto jest kim? Czy agenta z naboru komisji weryfikacyjnej Macierewicza chciał sprzątnąć sympatyk WSI, czy odwrotnie? Sprawa wymaga poważnego podejścia do niej.

 2. sorbi

  "Do jednostki za 2-3 lata, mają trafić nowoczesne śmigłowce szturmowe z programu Kruk"?????? Na mózg padło??? Jeśli obecny rząd pozostanie u władzy nastąpi to nie prędzej jak za minimum 4-5 lat i to pod warunkiem, że tradycyjnie już nie skanibalizują budżetu MON. I bez udawania przetargu wygra wówczas Tiger. Przetarg to będzie kolejna wielka ściema jak z Caracalem, czy OP - chcą na siłę wcisnąć jednostki niemieckie.

  1. Wojtek

   Jednostki niemieckie są b.dobre bo projektowane m.in. na Bałtyk. Francuzi czy Hiszpanie dostępu do Bałtyku nie mają. Osobiście liczę na A26.

 3. Gottard

  Z tych dwóch na zdjęciu IFV tylko BWP-1 spełnia wymagania leśnych dziadków z MON. Pływa i wszystko w temacie. Inne parametry się nie liczą. Tym człowiekom chonoru pomóc może jedynie przeszczep mózgu.

  1. Edekzgredek

   Tobie nawet to by nie pomogło.

Reklama