Siły zbrojne

Śnieżnik w Giżycku

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana została wyposażona w system szkolno-treningowy "Śnieżnik". Uroczyste rozpoczęcie działalności systemu miało miejsce 1 grudnia 2016 r.

W trakcie uroczystości w Ośrodku Szkolenia w Giżycku miało miejsce rozpoczęcie działania systemu szkolno-treningowego "Śnieżnik". Inauguracji dokonał dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Z tej okazji odsłonięto przeniesioną na teren Ośrodka Szkolenia tablicę pamiątkową poświęconą byłemu dowódcy 15GBZ gen. bryg. Witoldowi Poluchowiczowi.

System szkolno-treningowy "Śnieżnik" pozwala żołnierzom doskonalić celność, przygotowuje ich do strzelań z wykorzystaniem amunicji bojowej na strzelnicach otwartych. System umożliwia prowadzenie treningu w wykrywaniu, rozpoznawaniu i niszczeniu celi rzeczywistych w każdym terenie, o różnych porach doby, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, służy również doskonaleniu umiejętności współdziałania w walce przy zastosowaniu różnych rodzajów broni i reagowania na sytuacje nietypowe.

Komentarze (2)

 1. Jaksar

  te systemy treningowe zdają egzamin jedynie przy wstępnym szkoleniu wojskowym zanim żołnierze oswoją się z bronmią i jej użyciem. Po kilku takich ćciczeniach konieczne są jednak manewry w terenie, inna atmoisfera i inne wrażenia a nauka bardziej realistyczna. Takie świczenia jak to opisane w artykule niewiele różnią się od gier komputerowych, nie ma realnego wystrzału,odrzutu, awari broni którą trzeba natychmiast zreperować, nie ma zmian sytuacyjnych wymagających myślenia taktycznego. To zwykła strzelica "kbkak"

 2. Pytam

  Ile tego typu systemów szkoleniowych ma w planie wdrożyć nasza armia? Pamiętam też, że mamy jeden bardzo zaawansowany system szkoleniowy którego często używają nasze jednostki specjalne na zasadzie strzelania z ostrej amunicji do tarcz w jakimś zamkniętym pomieszczeniu z czujnikami. Jest to ogólnie jakaś większa baza szkoleniowa, pamięta ktoś nazwę?

  1. Sebo

   Tak na terenie jednostki w Lublińcu jest symulator na, którym trenują operatorzy z JWK oraz z innych jednostek podległych DKWS.

  2. kary

   LST z Elbitu laserowy system taktycznego odwzorowania pola walki - taką nazwą posługuje sie nasz MON angielska wersja nazwy tego samego trenażera to CTS Combat Training System występuje też jak LCTS Live Combat Training System

  3. Johny

   Oby jak najwięcej!