Śmigłowce Seahawk dla Tajwanu. Wzmocnienie sił przeciwpodwodnych

27 lipca 2015, 13:19
MH-60R Romeo Seahawk. Fot. U.S. Navy
Reklama

Marynarka wojenna Tajwanu zamierza wymienić posiadane śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych 500MD/ASW Defender. Mają je zastąpić helikoptery MH-60R, kupione w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales - pisze Defense News.

Jak pisze Defense News, porozumienie w tej sprawie ma nastąpić jeszcze w tym roku, natomiast podpisanie umowy w 2016 r. Wartość kontraktu szacowana jest na 700 do 800 mln USD. Śmigłowce MH-60R Seahawk zastąpią użytkowane dziewięć maszyn Hughes 500MD/ASW Defender, które trafiły na wyposażenie tajwańskiej marynarki wojennej w 1980 r. Wiropłaty są obecnie mocno zużyte, a ich możliwości zwalczania okrętów podwodnych są raczej ograniczone. 

Marynarka wojenna Tajwanu wykorzystuje także 18 śmigłowców Sikorsky S-70C(M), działających w ramach dwóch dywizjonów, utworzonych w 1991 i 2000 r. Specjaliści oceniają jednak, że wyposażenie maszyn ze starszego dywizjonu 701 również jest już znacznie przestarzałe.

Kupno śmigłowców MH-60R Seahawk byłoby kolejnym etapem wzmacniania sił przeciwpodwodnych Republiki Chińskiej. W 2013 roku rozpoczęto dostawy zmodernizowanych, morskich samolotów patrolowych P-3C Orion. W kwietniu br. poinformowano, że maszyny tego typu wezmą udział w patrolach nad Morzem Południowochińskim. Ich dostawy mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
say69mat
poniedziałek, 27 lipca 2015, 14:56

Doprawdy nie mogę pojąć, dlaczego w naszym kraju, przetarg na zakup śmigłowca w wersji ASW/ZOP. Wygrywa taka jego modyfikacja, która w praktyce jeszcze nie istnieje??? Czyli nie miano okazji przeprowadzenia ani testów prototypu, ani tym bardziej nie zweryfikowano w praktyce służby. Jakim zatem to cudem, w naszym pięknym kraju zwycięzcą przetargu na zakup uzbrojenia okazuje się najzwyklejszy ... królik.

Wojtek 39
poniedziałek, 27 lipca 2015, 16:55

W Brazyli uzywają Caracala w wersji morskiej. Łacznie z używaniem z pokładu okrętów. Co nioe powinno być zaskoczeniem, skoro protoplaści Caracala również istnieli w wersjach morskich. Dokładnie tak jak ma to miejsce w wypadku morskich wersji UH-60.

vvv
poniedziałek, 27 lipca 2015, 15:10

caracale sa w wersji morskiej geniuszu. seahawk to nie s-70i wiec nie myl faktow. to aw-149 nie jest dokonczony ani certyfikowany, jakby aw zaczal pekac i korodowac po lataniu nad woda to bysmy my musieli za to placic.

marek!
wtorek, 28 lipca 2015, 10:14

Seahawk i Black Hawk maja 20 pare% wspolnych elementow, poza tym to zupelnie inne smiglowce !!!! Karakan jak pisza wszyscy jest do wszystkiego.....hmmmmm......i do............hmmmmmm. I to razem !!!! zaslanianie sie "przetargiem", "fabryka" Airbusa w Polsce (dla 50 smiglowcow) i marzeniem o supertechnologii, programach XXX wieku - to troche naiwne (moim zdaniem)....zwlaszcza, ze zwyciezca przetargu nie jest Airbus, tylko polska spolka.....zatrudniajaca pare osob..... a co zrobimy jezeli sie okaze, ze rzad francuski odmowi sprzedazy Polsce np silnikow, lub rakiet, a za proby np montazu jakis naszych elementow stracimy wszelkie prawa gwarancyjne ? Dokupimy Mi8? Bo rozumiem, ze na sprzet amerykanski panuje u nas alergia.....

Tweets Defence24