Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Śmigłowce Huey będą wykorzystywane jeszcze przez dekadę

Amerykanie chcą przedłużyć żywotność śmigłowców Huey o następne 10 lat – fot. USAF
Amerykanie chcą przedłużyć żywotność śmigłowców Huey o następne 10 lat – fot. USAF

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych kończą przygotowanie planu działań mających doprowadzić do przedłużenia resursu śmigłowców UH-1N Huey na kolejne 6 do 10 lat. Plany te mają przynajmniej czasowo wyeliminować braki sprzętowe US Air Force.Śmigłowce Huey są wykorzystywane głównie do dwóch celów: do zapewnienie bezpieczeństwa miejscom w których rozlokowano rakiety z głowicami jądrowymi oraz jako środek transportu dla członków rządu w rejonie Waszyngtonu.

Więcej: Amerykański program CVLSP do lodówki, po raz kolejny

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych rozważały zastąpienia UH-1N przezśmigłowiec wypracowany w ramach programu CVLSP (CommonVertical Lift Support Platform).Propozycja ta została jednak szybko odrzucona zpowodu braku odpowiednich funduszy. Dowództwo Sił Powietrznych USA podkreśla jednak że w najbliższym czasienie można podjąć decyzji o wycofywaniu Huey.

Niestety starzejące się wyposażenie tych śmigłowców może spowodować, że ich użycie już niedługo stanie siępo prostu niemożliwe. W szczególności podkreślany jest brak odpowiedniego systemu nawigacyjnego pozwalającego na wykonywanie lotów w niekorzystnych warunkach. Aby uzupełnić te braki USAF już modernizują obecne modele, montując w nichm.in. nowe kokpity przystosowane do nocnych lotów. Zaplanowano również instalację nowego systemu ostrzegawczego, mającego zapobiec zderzeniom z innymi statkami powietrznymi.

Więcej: Amerykańska Piechota Morska walczy w Gwatemali

Dobrą wiadomością dla amerykańskich sił powietrznych jest niedawne wycofanie śmigłowców UH-1N z działań przez Korpus Piechoty Morskiej. Oznacza to możliwość przejęcia 26 sztukHueyprzez USAF. Nie jest jeszcze pewne, czy egzemplarze te będą wykorzystywane operacyjnie, czy tylko trzymane w rezerwie.

 
Reklama

Komentarze

    Reklama