Polityka obronna

Służby ćwiczą przywrócenie kontroli na granicy

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

Funkcjonariusze Straży Granicznej, policji, straży pożarnej, izby celnej i żandarmerii wojskowej wzięli udział w ćwiczeniach związanych z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej podczas szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży. Odbyły się one we wtorek, na dolnośląskim odcinku autostrady A4.  

Około 100 funkcjonariuszy ćwiczyło m.in. różne scenariusze kontroli pojazdów. - Celem była koordynacja działań różnych służb na wypadek tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży - powiedziała rzeczniczka Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Irena Skuliniec. 

Jeden ze scenariuszy przewidywał zatrzymanie pojazdu po otrzymaniu informacji od służb niemieckich o pasażerach, którzy są niebezpieczni. - Ćwiczone był również kontrole pojazdów, w których podróżują osoby nie mające prawa przebywania w Polsce - mówiła rzecznik.

Czytaj też: Straż Graniczna wzmocniła patrole na zachodzie Polski

W trakcie akcji symulowano również akcje ratunkowe związane z pożarami w pojazdach oraz udzielanie pierwszej pomocy. Ćwiczenia odbył się na dolnośląskim odcinku autostrady A4 tuż przy granicy z Niemcami.

PAP - mini

Komentarze (2)

 1. Pan Kracy

  Zamknięcie granic nie ma chronić Państwa przed zagrożeniem zewnętrznym. Zamknięcie granic ma na celu utrudnienie opuszczenia kraju po ewentualnym zamachu.

  1. Mandingo

   Jak to jest uregulowanie prawnie? Uchodźcy którzy dostali azyl i prawo pobytu w jednym z państw UE mogą przechodzić granice? W takich Słubicach lekarze i inżynierowie przychodzą na Polska stronę i zaczynają robić to co potrafią najlepiej. Dlaczego nie postawi się tam patrolów Straży Granicznej które będą ich wyłuskiwać i zawracać? Przecież na moście można to zrealizować kilkoma ludźmi, kiedy przejdą już na naszą stronę to do patroli trzeba będzie dziesiątek.

 2. robhood

  to milo, ze 100 ludzi cwiczylo. a reszta kiedy? i znow to samo pytanie: kiedy wreszcie zamkniemy granice? na tydzien przed SDM? ...