Reklama

Geopolityka

Służby amerykańskie zajęły 150 mln dolarów wypranych (?) przez Hezbollah

Szef amerykańskiej agencji Drug Enforcement Administration poinformował 20 sierpnia br. o zajęciu z kont Lebanese Canadian Bank 150 mln dolarów, które miały być wyprane przez libański Hezbollah.Hezbollah, organizacja klasyfikowana jako terrorystyczna przez, m.in. Stany Zjednoczone i Kanadę, miał zajmować się legalizacją profitów z handlu narkotykami i innej działalności przestępczej z pomocą banku Lebanese Canadian Bank (LCB) i dwóch innych firm.

Takie oskarżenia ze strony służb amerykańskich pojawiły się już w grudniu ub. r. - prokuratorzy złożyli pozwy przeciwko LCB i pozostałym firmom zarzucając im przestępstwa finansowe na kwotę 300 mln dolarów.

Fundusze miały być używane do zakupu w Stanach Zjednoczonych używanych samochodów, które następnie były sprzedawane w Zachodniej Afryce, a dochody z powrotem płynęły do Libanu, łącznie z pieniędzmi meksykańskich i kolumbijskich karteli narkotykowych.

Szef DEA Michele Leonhart oświadczyła wczoraj, że agencji i współpracującym z nią służbom udało się "ustalić jasne związki między dochodami z handlu narkotykami a finansowaniem organizacji terrorystycznych" .

Mimo zajęcia środków, postępowanie nie zostało jeszcze zakończone, a sam Hezbollah uważa całą sprawę za "amerykańską propagandę".

(MMT)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama