Reklama

Polityka obronna

Służba więzienna kupuje karabiny i strzelby

Fot. Służba Więzienna via Facebook
Fot. Służba Więzienna via Facebook

Centralny Zarząd Służby Więziennej zamierza zakupić karabinki kalibru 5,56 mm i strzelby gładkolufowe.

Centralny Zarząd Służby Więziennej opublikował dwa ogłoszenia o zamówieniu, zgodnie z którymi zamierza zakupić w ramach procedury otwartej 600 kompletów karabinków kalibru 5,56x45 mm i 500 kompletów strzelb gładkolufowych kaliber 12/76 Mossberg Flex 500 Tactical Cruiser lub równoważnych. Kryteria udzielenia zamówienia są w obu przypadkach identyczne: termin gwarancji (waga 20), termin wykonania zamówienia (waga 20) oraz cena (waga 60). Również data zakończenia dostawy jest identyczna, wynosi ona 30 listopada 2017 r.

Warunkiem udziału w postępowaniu mającym wyłonić dostawcę jest posiadanie koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie objętym zamówieniami, wydaną zgodnie z ustawą o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicja oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym z dnia 22 czerwca 2001 r.

Termin składania ofert wyznaczono na 21 września 2017 r.

Oba ogłoszenia są częścią rządowego programu modernizacji Służby Więziennej, na którego realizację w latach 2017-2020 ma zostać przeznaczone ponad 2 mld złotych. Zgodnie z planem modernizacyjnym w ciągu trzech lat ma zostać zakupionych 1200 sztuk subkarabinków automatycznych za łączną kwotę 4,8 mln zł, 800 sztuk strzelb powtarzalnych z chwytem pistoletowym - 3,1 mln zł oraz 400 granatników 40 mm za kwotę 2,4 mln. Zakup broni związany jest z procesem wycofywania ze stanów SW od 2015 roku karabinków kałasznikowa (AKMS) oraz ręcznych wyrzutni granatów łzawiących (RWGŁ). Łączna kwota zaplanowanych zakupów uzbrojenia wynosi 12 mln zł.

Czytaj też: Rząd przyjął program modernizacji Służby Więziennej

Służba Więzienna, po otrzymaniu dostawy karabinków kalibru 5,56 mm będzie kolejną już formacją mundurową, uzbrojoną w broń tego rodzaju. Wcześniej Straż Graniczna otrzymała dostawę karabinów Beryl.

Czytaj też: Beryle w Straży Granicznej. Powrót broni typu "wojskowego"

Przypomnijmy, że we wrześniu 2016 r. Służba Więzienna podpisała umowę z Fabryką Broni "Łucznik" w Radomiu, na mocy której kompania honorowa Służby Więziennej otrzymała 40 egzemplarzy karabinka reprezentacyjnego MSBS-5,56R.

Czytaj też: Reprezentacyjne MSBS dla Służby Więziennej

Reklama

Komentarze (13)

 1. Shreck

  Kupiliśmy 750 b0mb dla naszych Jastrzębi.... Kupujemy broń dla Służby Więziennej..... Coś wisi w powietrzu?

  1. RTV

   Smog

  2. CdM

   Bardzo jestem ciekaw, czy w obliczu tego nie dokona się pewne przewartościowanie wycen hitfist+spike... zwłaszcza przy zdolnościach wytwórczych i tempie w jakim mogłyby się pojawiać ZSSW30 i borsuki. No chyba że wolimy "rozwiązania przejściowe" w postaci wyrzutni ręcznych w pojeździe. Co zresztą wydaje się najbardziej w naszym stylu.

 2. zenek

  A przeczytał ktoś jakie wymogi mają odnośnie karabinów wynika z nich że siwiz jest napisany pod karabiny AR a nie nasze Beryle a najlepsze jest to że już zakupili 380000 sztuk amunicji do broni której jeszcze nie mają po prostu rekord światowy takie rzeczy to tylko w Polsce

  1. Dana

   I to nie pod wszystkie typy AR. Niewiele spełnia kryteria. Czyli właściwie ktoś napisał specyfikację pod konkretny typ. Typowe, choć takie rzeczy nie tylko w Polsce.

 3. PiotrEl

  Niezłe "pompki" kosztują w USA 200$ - 300$ (detal). U nas 2000+ PLN. Jaki kurs dolara wychodzi przy zakupie takiego luksusu? Policja zamówiła "pompki" tureckie kosztujące około 1100 PLN w detalu, ciekawe ile za hurt dla PP wyszło ? Może 3000 PLN?

 4. Anne

  Najlepsze jest to że Służba Więzienna jest w stanie zamówić i odebrać kilkaset sztuk broni w trzy miesiące a MON "zamawia" już MSBSy od prawie dziesięciu lat :)

 5. Gość

  Jak msbs to zawsze musi być w wersji R... irytujące

 6. Mały

  Przestepca wyposażony w AKMS a funkcjonarjusz walther p 99. Kto wygra starcie w razie napadu na konwój?.

 7. Antyterrorysta

  ponieważ broń tego typu i w takiej ilości nie była dotąd potrzebna w SW, stąd nasuwają się następujące wnioski: 1) jest to marnowanie pieniędzy podatnika dla zabaw grupy oficerów, którym się na służbie nudzi i w głowach się poprzestawiało od siedzenia za kratami (klawisze też przecież siedzą:) 2) są to przygotowania do puczu, w którym SW odegra rolę strzelców łotewskich 3)są tyo przygotowania do wojny z Rosją poprzez militaryzację rozmaitych służb i ich uzbrajanie w broń wojskową

  1. Cynik

   A może źle postawiłeś tezę? Ta broń była do tej pory potrzebna, tylko jej nie było i SG musiała sobie radzić bez niej? Bo jak na wojnę, to strzelby gładkolufowe raczej słabo się nadają.

  2. milosnik sw

   ta bron byla tyle ze teraz kupują nowszą akms teraz na 5.56 a strzelby winchister kal 12 na inne .. taka rożnica pisz o czym masz rozeznanie a nie pisz bzdety

 8. myśliwy

  mamy ponad 100 tys myśliwych w Polsce, kluby strzeleckie i OT . Automaty śrutowe są bardzo rzadko używane na polowaniu , ale może seria np. 1000 sztuk z FB Radom miałaby sens. Jeśli nie to pomyślmy chociaż o krajowym wytwórcy porządnej amunicji z wyżej wymienionych powodów

  1. rozczochrany

   Ja bym chętnie kupił polską strzelbę pompkę, cywilnego MSBS-a albo kompaktowy pistolet bijnikowi (podobny do Glock 19) gdyby były produkowane. Szkoda, że muszę kupować zagraniczną broń, bo w FB Radom nie pomyśleli o cywilach. A rynek robi się coraz większy.

 9. Marek1

  Najważniejsze, że jednostki reprezentacyjne WP i SW otrzymały już wersje reprezentacyjne MSBS. Jednostki bojowe mogą sobie biegać dalej z Berylami ...

 10. Cynik

  Jeśli chcą mieć taką broń, to powinni wybrać tylko rodzimego beryla C. Po co im takie uzbrojenie? To nie są więzienia aż tak niebezpieczne. Zakup strzelb to nawet nie będę komentował. Zero szacunku do podatników. Fanaberie i zachcianki komendantów...

  1. antyTak

   Akurat strzelby bardziej rozumiem: można używać gumowej amunicji do tłumienia zamieszek czy specjalnej do rozwalania zabarykatowanych drzwi. Ale wojskowe karabiny szturmowe? I pewnie jeszcze z wojskową pełnopłaszczową amunicją (mocno rykosztuje)? Służba więzienna chce się wdawać w kilkusetmetrowe pojedynki strzeleckie z broni automatycznej? Z kim się tak chce strzelać? Z więźniami uzbrojonymi w pręty od łóżek? Bo na bliższe odległości jest broń na amunicję pistoletową a nie pośrednią.

 11. Extern

  Ale by było jakby jako pierwsi uzbroili się w MSBSa. Może i MON by się w końcu po takim przykładzie ogarnął.

 12. ew

  Proponuję popierać polski przemysł zakupując nowoczesną broń dla armii. Dla służb więziennych starczy AK az nadto.

 13. sceptycznie

  Czy służba więzienna musi mieć taką kosztowną broń wojskową na tak kosztowną amunicję?

  1. RafałekM

   Ani broń ani amunicja do niej nie jest kosztowna. 2000 za strzelbę albo 6000 za karabinek to dużo? Albo 1.20 za nabój to dużo? Bo jaka broń powinna byc w sw? Proce na polne kamieniw?

  2. Harry

   Tak musi!

  3. Tak

   Tak musi mieć

Reklama