Reklama

Geopolityka

Słowenia skorzysta z polskich doświadczeń modernizacji armii?

Fot. MON
Fot. MON

Nasze kraje bardzo wiele łączy, bardzo wiele jeszcze przed nami; to bardzo dobrze, że w ramach NATO, w ramach UE, tak blisko współpracujemy - mówił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Słowenii Matejem Toninem.

Szef polskiego MON ocenił na briefingu prasowym, że wizyta wicepremiera, ministra obrony Słowenii Mateja Tonina w Polsce jest dowodem "bardzo ścisłych, bardzo dobrych, bardzo bliskich relacji między Polską a Słowenią". "To bardzo dobrze, że w ramach NATO, w ramach UE tak blisko współpracujemy" - podkreślił minister.

Relacjonował, że razem z Toninem rozmawiali m.in. na temat powstania w Słowenii odpowiednika polskich Wojsk Obrony Terytorialnej, a także współpracy dotyczącej wyposażenia wojska w nowoczesny sprzęt. Wśród tematów rozmowy znalazła się także współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa.

"Bardzo wiele nas łączy, bardzo wiele jeszcze przed nami, bardzo się cieszę z dzisiejszego spotkania" - oświadczył Błaszczak.

Matej Tonin oświadczył, że z piątkowego spotkania wyniesie "bardzo dużą naukę". Zapowiedział, że będzie przyglądał się temu, jaką drogę przeszła Polska w zakresie modernizacji wojska. "Te dobre doświadczenia Polski będziemy próbowali przenieść na grunt słoweński" - podkreślił słoweński minister.

Rozmawialiśmy o tym, jak możemy jeszcze naszą współpracę wzmocnić, rozmawialiśmy o tym, że w ostatnim czasie bardzo wzrosło zaufanie między Słowenią i Polską, i o tym, jak możemy jeszcze to zaufanie rozwijać" - Właśnie na bazie tego zaufania możemy budować naszą przyszłość

minister obrony Słowenii Matej Tonin

MON w związku z wizytą ministra obrony Słowenii w Polsce podkreśliło, że oba kraje współpracują w zakresie wojskowym w formacie bilateralnym, jak i w ramach NATO. Przypomniano, że słoweńscy żołnierze służą w ramach struktur sojuszniczych na terytorium Polski, w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim (MNC NE) w Szczecinie oraz w Grupie Integracyjnej Sił NATO (NFIU) w Bydgoszczy.

Polscy i słoweńscy żołnierze służą także wspólnie w składzie batalionowej grupy bojowej sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności Organizacji (eFP) Traktatu Północnoatlantyckiego na Łotwie. "Rozwija się również współpraca obu państw na ćwiczeniach wojskowych i w zakresie szkolenia wojsk specjalnych. ponadto w ubiegłym roku, polscy medycy wojskowi zrealizowali misję medyczną w Lublanie, która miała na celu wsparcie i przekazanie naszych doświadczeń z walki z epidemią COVID" - podkreślił resort obrony.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama