Reklama

Siły zbrojne

SKANER Defence24. Gen. Kukuła: „WOT przyczyni się do zwiększenia liczby rezerw osobowych”

SKANER Defence24: Gościem odcinka był gen. bryg. Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, który podsumował pierwsze półroczne działania formacji.

Ten piąty rodzaj sił zbrojnych musimy relatywnie szybko i bardzo intensywnie wpisać w zdolności sił zbrojnych. Nikt nie zrobi tego lepiej niż kadra wojsk operacyjnych (…). Musimy pamiętać, że zgodnie z ustawą powołującą WOT po trzech latach służby w terytorialnej służbie wojskowej dany żołnierz ma prawo wnioskować o powołanie do służby stałej. To zaś oznacza, że zaczniemy zwracać żołnierzy do wojsk operacyjnych, bo wielu z nich twierdzi, że odnajduje w wojsku swoje powołanie. Jeśli osiągną właściwy poziom wyszkolenia, będą certyfikowani, nic nie stoi na przeszkodzie, aby idąc dalej tą drogą, zostali żołnierzami zawodowymi.

Gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej

Reklama

Komentarze (9)

 1. kkder

  Jakiś Pan komentuje że do WOT nie trzeba kategorii A tylko Z, Jestem kandydatem do WOT z kategoria A i po przejściu badań psychologicznych do WOT. Nie jest prawdą ze mogą pójść wszyscy, sporo odpada na badaniach psychologicznych. A dla znawców tematu elitarności proponuje poczekać 3 lata wtedy pierwsze brygady WOT przejdą cykl szkolenia. I przypominam stare powiedzenie + zawodowi zaczynają wojnę a rezerwiści kończą . I tyle na temat . Martwi mnie to narzekanie , lepiej wesprzyjcie a nie tylko krytykujecie

 2. Glinnik

  Dobrze, ze sa wojska amerykanskie to oni nas obronia a nie jacys polscy wojskowi. Swoja droga to obywatel powinien miec wybor i np. zamiast placic podatki na wojsko polskie to placic na wojsko amerykanskie bo to oni sa bardziej widoczni i wiecej strzelaja w Polsce.

  1. zielony

   Dokładnie. W WP po dwóch latach rządów nowego ministra nic się nie zmienia. Dalej większość czasu upływa wojsku na pisaniu dokumentacji, konspektach, defiladach, treningach i próbach do defilad, defiladach i świętach państwowych

 3. Jaxa

  Zaczyna się wyjaśniać rola piątego rodzaju SZ. Właśnie genbryg Kukuła jasno powiedział po co robią ten WOT. Dla zasilenia rezerw armii w wypadku konfliktu. Za nieduże pieniądze będą mieli rezerwę którą wcielą do sił głównych. Ale obszary zaplecza będą nadal bezbronne. Gdyby faktycznie chodziło o OT to pierwszą rzeczą byłaby likwidacja uznaniowości przy wydawaniu pozwoleń na broń przez policję i obcięcie kosztów proceduralnych. Ale skoro nawet WOT ma reglamentację uzbrojenia to znaczy że są tylko przechowalnią przed przydziałem docelowym. Krok po kroku ten NSR bis odsłania swoje założenia.

 4. slakuc

  Pan generał nie chwali się w jakim tempie rosną kadry WOT. Podobno średnio to 400 osób miesięcznie. Chciałbym też wiedzieć jaka jest średnia wieku osób przyjmowanych do WOT i czy faktycznie nie okaże się za chwilę , że będziemy mieli wojsko ze średnią wieku 50 plus. Już samo zniesienie limitu 12 lat dla szeregowych żołnierzy zawodowych spowodowało, że Ci bardzo chętnie zostają w wojsku żeby załapać się na wojskowe emerytury. Już dzisiaj koszty osobowe polskie armii (w to wchodzą emerytury) stanowią jedną trzecią budżetu armii. Za chwilę się okaże, że cały budżet armii to będą koszty osobowe. Dzisiaj jednak wojny nie wygrywa się wielką armią tylko techniką. Program śmigłowcowy leży, samolotowy leży, czołgi leżą.... WOT rządzi...... A co do Korei to jest to państwo frontowe będące w stanie wojny z przeciwnikiem, który ma pod bronią 4 miliony ludzi. Porównania są, więc nietrafione. O marzeniach o powszechnym dostępie do broni i wojnie partyzanckiej już nie wspomnę. I jeszcze jedno. Ciekaw jestem jak wygląda w WOT zabezpieczenie kontrwywiadowcze, bo o ile mi wiadomo to dotyczy wyłącznie oficerów i to też nie wszystkich

  1. vvv

   400 osob na 1 weekend co 2 miesiące :) lepiej zapytaj sie czy WOT ma logistykę, a jak nie to kto to będzie musiał robić i czyim kosztem? :)

  2. NN

   Średnia wieku to 32 lata. Wystarczy wpisać w google.

 5. Veritas

  Może do zwiększenia rezerw osobowych przydałby się zapis w Konstytucji o przywróceniu Polakom ich przyrodzonego prawa do posiadania broni palnej. Taki zapis przyczynił by się (bez obciążania budżetu państwa) do zwiększenia potencjału obronnego Polski i Polaków. Niestety obecni jak i poprzedni nadzorcy narodu polskiego cały czas reglamentują ten dostęp. Pewnie z powodu strachu przed narodem. Łatwiej przecież zmusić - strzelać do nieuzbrojonych ludzi (Poznański Czerwiec 56, Pomorze lata 80, Kopalnia Wujek, Radom). Zwykłym, szarym Polakom ciężko nieraz wyciągać wnioski z historii.

  1. NN

   Umiejętność strzelania to... No, generalnie - szczegół. Coś, co zdarza się nieczęsto, a jak już się przytrafi to jednak bardziej istotne od umiejętności strzeleckich pojedynczych żołnierzy jest ogólna ilość pocisków wysłanych w kierunku npla. Dlatego nawet dawanie UKM-2000 z zapasem amunicji każdemu na 18 urodziny nie zwiększy znacząco potencjału obronnego kraju.

  2. anty

   niestety ale około 85% Polaków jest przeciwna dostępowi do broni, umiejętności wyciągania wniosków z historii, o przewidywaniach nie wspomnę, należy do wąskiej grupy spoleczenstwa

  3. XX

   Nie ma obecnie w PL problemu z dostępem do broni. Wystarczy wystąpić do WPA o pozwolenie kolekcjonerskie, zbadać się pod kątem zaburzeń psychicznych, zdać egzamin ze znajomości przepisów i tyle. Na początek zwykle pozwolenie jest na 10 sztuk, 30 nie stanowi później problemu. Niespecjalnie różni się to od ubiegania się o prawo jazdy a nie słychać żeby ktoś domagał się swobodnego, przyrodzonego prawa prowadzenia samochodu. Mam broń ale jestem przeciwnikiem jej rozdawnictwa komu popadnie. Stopień nasycenia bronią społeczeństwa w przypadku wprowadzenia stanu wojennego skierowanego przeciwko obywatelom nie ma znaczenia - broń i tak zostanie /tak jak w 1981/ zabrana do depozytów.

 6. Mokotów

  Widać po Panu Generale, że już Pana trochę zmęczyły te wieczne idiotyczne zarzuty do WOT, bo ile można tłumaczyć to samo... Ale Panie Generale, proszę się niczym nie przejmować. Przejdzie Pan do historii Państwa Polskiego jako twórca jednej z najskuteczniejszych i najpoważniejszych formacji. Warszawa czeka na szkolenia! Patrioci do zobaczenia w WOT!

  1. vvv

   skutecznej? :D najpowazniejszej? a ja myslalem ze specjalisci i lotnictwo to elita a nie zbieranina przypadkowych osob, bez wymogu spelnienia kryteriów sprawnosci fizycznej czy posiadania kategorii A :) 11dni realnego szkolenia podstaw przez 1,5roku w cenie 100 nowych leopardów :)

 7. Kot

  Wczoraj minister obrony narodowej ogłosił, że na terenie Polski trwa obecnie wojna hybrydowa. Czy ustalono już kto ją wszczął i kiedy uruchomione zostaną brygady OT w celu przeciwdziałania niebezpieczeństwu, do zwalczania którego zostały powołane?

 8. Polish blues

  Korea Płd. - 50 milionów mieszkańców, 640 tys. zawodowców i 2.5 rezerw? Czy my, tu gdzie leżymy, nie możemy mieć ok. 400 tys. armii zawodowej i większych rezerw? Jeśli nie dzisiaj to docelowo za kilka(naście) lat?

  1. Aber

   Możemy tylko po co? Dzisiaj o sile armii decyduje technika nie liczebność. Co prawda brakuje nam rezerwistów dlatego w ostatnich latach są tak desperackie próby ich pozyskania(NSR, WOT) ale dalej mamy ok. 400k wyszkolonych rezerwistów.

  2. qwf

   bo ich pensje zeżrą budżet armii :) w 100% Teraz nie ma kasy by wymienić relikty ZSSR ;) a armia ok 95 000

  3. Mietek

   Porównaj rządzących Koreą Płd, albo Singapurem do naszych elit. To zrozumiesz.

 9. Turbo Szwej

  Kiedy nowy wzór kamuflażu dla WP ?

Reklama