Reklama

Geopolityka

Singapur: śmigłowce Apache wykorzystywane do obrony przeciwlotniczej

Fot. Aldo Bidini/wikipedia.com/GNU Free Documentation License
Fot. Aldo Bidini/wikipedia.com/GNU Free Documentation License

Siły zbrojne Singapuru wykorzystują śmigłowce Apache jako część wielowarstwowego systemu obrony powietrznej.

Informację takiej treści przekazało singapurskiego ministerstwo obrony, potwierdzając nieoficjalne doniesienia o wykorzystywaniu maszyn Boeing AH-64D Apache jako części systemu obrony przeciwlotniczej.

Śmigłowce te mają za zadanie ochronę przed celami rozwijającymi stosunkowo niewielkie prędkości i lecącymi na małych wysokościach - chodzi tu głównie o lekkie samoloty lub drony. Ich przechwycenie przez samoloty myśliwskie jest trudne ze względu na znaczną różnicę prędkości.

Singapurskie AH-64D do zwalczania celów powietrznych mogą wykorzystywać działko pokładowe Orbital ATK M230

Singapur posiada 20 śmigłowców Apache, osiem z nich znajduje się jednak w Stanach Zjednoczonych, gdzie bierze udział w szkoleniu.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Luke

  Singapor ma to co Polska potrzebuje F15 I Ah64 na teraz

 2. LLL

  To właśnie robią Izraelczycy, co pokazali zestrzeliwując irańskiego rzekomo drona z Apache.

  1. dim

   Zaczęli od F-16, nie udało się Następnie wysyłali Patrioty... też na nic Teraz wpadli na pomysł z Apaczem ? Ale może należałoby raczej od razu wysłać jakiegoś małego - taniego Kiowę, czy podobnego ? Byłoby to o kilka mln dolarów na strąconym dronie taniej ? Z jednej strony cieszę się, że to Grecja ZA DARMO dostaje tych kilkadziesiąt Kiowa, wyposażonych obserwacyjnie - bojowo. Łączny koszt imprezy, wraz ze stworzeniem zapleczy dla nich na wyspach - 40 mln USD. Niejako po kilkaset tysięcy USD/sztuka. Ale z drugiej strony nie rozumiem czemu w Polsce zainteresowanych brak ?

  2. dim

   Niedawno pisano też tu o Rosjanach, trenujących zasadzki śmigłowcowe. - Czyż nie tak ? Ale to właśnie takie maleńkie, obserwacyjno-bojowe Kiowa, przy tym tanie, nadają się organizacji zasadzek znacznie lepiej niż maszyny duże gabrarytowo. I co innego przepastne lasy Rosji (rzut oka w google - zachęcam), a co innego poleskie czy mazowieckie liche laski i krzaczki, jakby piorun przyłożył w szczypiorek... ///// I czy w ogóle isteniej jakikolwiek plan obrony Wschodu i Warszawy ? A czym ?

  3. Davien

   Nie rzekomo ale naprawdę, zapoznaj sie z tematem.

 3. arad

  Idea dobra do czasu jak ktoś skoordynuje atak dronów z wystrzeleniem kilku manpadsow. zasieg broni pokladowej jest mniejszy niz Igly

  1. Davien

   A skad wezma sie te MANPADS w tamtej okolicy??

 4. W3-pl

  a przepraszam Co zastosowali Izraelici IAF do rozwalenia drona - przed utraceniem F-16? W Tym lutym? czy nie rakietowy atak z heli, po wpadkach z arcy-drogimi Patriot+F-16?? wobec drona nieoficjalnie isdielije made in Russia a na forum debata czy potrzebny heli zintergrowany z rakietami... nie tylko niekierowanymi jak W3-pl wprowadzony 8 lat temu

 5. AAA

  Na Ukrainie mały dron wysadził spory skład amunicji... \"zniszczyć za wszelką cenę\" to czasem nie jest pusty slogan.

 6. dim

  Czyli \"z armaty do komara\". Podrywać w niebo możliwie najbardziej kosztowny w eksploatacji model, spośród i tak najbardziej kosztowych w eksploatacji środków, jakimi są śmigłowce...

  1. BeeM

   Kto bogatemu zabroni. Ale na poważnie, to rzeczywiście jest problem z adekwatną odpowiedzią na tego typu zagrożenia. Najlepiej pewnie przejąć zdalnie lub użyć drony przeciw dronom

  2. Czesio

   A kto bogatemu zabroni, co?

  3. Tu i tam

   Singapur jest na tyle małym i jednocześnie niezwykle cennym krajem, że prezentowany model obrony jest uzasadniony. Nawet samoloty szkolne kupione od Leonardo, są uzbrojone.

Reklama