Siły zbrojne

Zwierzchnik sił zbrojnych wśród zwiadowców w Hrubieszowie

Fot.: Grzegorz Pawlik/DGRSZ
Fot.: Grzegorz Pawlik/DGRSZ

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, gdzie zapoznał się z warunkami służby, wyszkoleniem i sprzętem żołnierzy. W wizycie zwierzchnikowi sił zbrojnych towarzyszyli Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski.

Środowisko bezpieczeństwa Polski się zmienia. To dobrze, że w Hrubieszowie stacjonuje 2 Pułk Rozpoznawczy, który jest po to, by polskie siły zbrojne, które są częścią NATO dobrze wiedziały, co może grozić i odpowiednio potrafiły zareagować. (...) Patrząc żołnierzom w oczy i dziękując za służbę chciałem powiedzieć, że tego typu jednostka musi być w puli szczególnie dowartościowywanych sprzętem.

Zauważył prezydent Komorowski.

Zwieszchnik sił zbrojnych ocenił, że Polska dobrze wykorzystała 25 lat wolności także dla głębokich zmian w systemie obronnym, ale "jeszcze wiele jeszcze jest do zrobienia".

Dowódca jednostki płk Marcin Maj przedstawił zadania i strukturę pułku. Na placu apelowym jego podwładni zaprezentowali pojazdy HMMWV, samochody rozpoznawcze BRDM-2, ruchomy zintegrowany węzeł teleinformatyczny oraz różne typy pojazdów, sprzęt i osobiste wyposażenie żołnierzy. Zwiadowcy z Hrubieszowa przygotowali pokaz umiejętności - była to akcja obrony stanowiska dowodzenia przed napastnikami.

Prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem patrona pułku, mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, na terenie jednostki. „Hubal”, jeden z pierwszych dowódców partyzanckich w II wojnie św., przed wojną służył w Hrubieszowie.

ppłk Artur Goławski

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.