Reklama

Siły zbrojne

Zwierzchnik sił zbrojnych wśród zwiadowców w Hrubieszowie

Fot.: Grzegorz Pawlik/DGRSZ
Fot.: Grzegorz Pawlik/DGRSZ

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, gdzie zapoznał się z warunkami służby, wyszkoleniem i sprzętem żołnierzy. W wizycie zwierzchnikowi sił zbrojnych towarzyszyli Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski.

Środowisko bezpieczeństwa Polski się zmienia. To dobrze, że w Hrubieszowie stacjonuje 2 Pułk Rozpoznawczy, który jest po to, by polskie siły zbrojne, które są częścią NATO dobrze wiedziały, co może grozić i odpowiednio potrafiły zareagować. (...) Patrząc żołnierzom w oczy i dziękując za służbę chciałem powiedzieć, że tego typu jednostka musi być w puli szczególnie dowartościowywanych sprzętem.

Zauważył prezydent Komorowski.

Zwieszchnik sił zbrojnych ocenił, że Polska dobrze wykorzystała 25 lat wolności także dla głębokich zmian w systemie obronnym, ale "jeszcze wiele jeszcze jest do zrobienia".

Dowódca jednostki płk Marcin Maj przedstawił zadania i strukturę pułku. Na placu apelowym jego podwładni zaprezentowali pojazdy HMMWV, samochody rozpoznawcze BRDM-2, ruchomy zintegrowany węzeł teleinformatyczny oraz różne typy pojazdów, sprzęt i osobiste wyposażenie żołnierzy. Zwiadowcy z Hrubieszowa przygotowali pokaz umiejętności - była to akcja obrony stanowiska dowodzenia przed napastnikami.

Prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem patrona pułku, mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, na terenie jednostki. „Hubal”, jeden z pierwszych dowódców partyzanckich w II wojnie św., przed wojną służył w Hrubieszowie.

ppłk Artur Goławski

Reklama

Komentarze (4)

 1. ryszard56

  Kiedy Armia będzie liczyła ze 200 000 tyś wojsk operacyjnych,i kiedy w Słupsku powstanie jednostka desantu morskiego na wzór Amerykański ,kilka lat temu taka koncepcja była i umarła,dlaczego??????????

 2. pacodegen

  Niech dalej zwalniają żołnierzy to budżet pęknie! Zanosi się przecież na zmiany, nowa miotła sekretarz stanu Mroczek szykuje je! Skandal!

 3. DARO

  ...Prezydent stwierdził także, iż warto zastanowić się nad zwiększeniem budżetu MON do pełnych 2% PKB (co realnie daje ok 800 mln zł rocznie więcej na modernizacje)- BRAWO!!!- nie jestem zwolennikiem zwiększanie do 3% czy 4 %, lecz 2% przy tych wydatkach jakie nas czekają (obrona przeciwlotnicza, Marynarka Wojenna itd) to według mnie świetny, niezbędny i przede wszystkim realny pomysł!!! POPIERAM w 100%

  1. Oj

   Nie jest ważne ile przeznaczysz a jak to co masz potrafisz wykorzystać.Pora zrozumieć jedno że wydajemy 10-cio krotnie za dużo jak na wielkość i siłę naszej armii i do czasu gdy nie zniknie szeroko rozumiane kolesiostwo / a nigdy to nie nastąpi / będzie to studnia bez dna Amen........

 4. Oj

  Pan Gajowy pojechał sprawdzić jak się pomyka na quadach? albo jego wierny przyboczny "wizjoner" ma jakiś pomysł na bezzałogowe wykorzystanie tych zabawek.......

Reklama