Siły zbrojne

Zwiadowcy z kompanii Ułanów Wielkopolskich mistrzami

 • Fot. Lockheed Martin

Zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich, wchodzącej w skład 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zwyciężyli w zawodach użyteczno-bojowych drużyn rozpoznawczych. Pokonali rywali z najlepszych jednostek Wojska Polskiego.

Zawody użyteczno-bojowe drużyn rozpoznawczych rozegrane zostały w dniach od 30 maja do 2 czerwca bieżącego roku. Były one jednym z elementów Letniego Zgrupowania Pododdziałów Rozpoznania i Walki Elektronicznej, które odbywało się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

W zawodach o puchar Inspektora Rodzaju Wojsk, oprócz żołnierzy Wielkopolskiej Brygady, udział wzięło 11 najlepszych drużyn rozpoznawczych z całej Polski. Zostały one wyłonione w zawodach na niższych szczeblach dowodzenia.

Podczas zawodów żołnierze musieli bezbłędnie wykonać strzelanie na celność i skupienie, a następnie strzelanie w zasadzce, sprawnie i szybko pokonać tor przeszkód, udowodnić znajomość i umiejętnie rozpoznać sprzęt i sylwetki sprzętu wojskowego, a także wykonać obserwację.

Najbardziej wymagającą i wyczerpującą fizycznie konkurencją była 40 kilometrowa pętla taktyczna, gdzie oprócz marszu na orientację drużyny musiały wykonywać zadania specjalne.

swierdził podporucznik Marek Grzybowski, kierownik i opiekun reprezentacji 17 WBZ

Po zaciekłej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła reprezentacja 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze z kompanii rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich pokonali nie lada konkurencję: 9 i 2 pułk rozpoznawczy, które znalazły się na kolejnych stopniach podium. Zwiadowców do zwycięstwa poprowadził podporucznik Łukasz Doliński. Droga do sukcesu wymagała wielu treningów i poświęceń. Reprezentanci 17. WBZ w 2012 roku znaleźli się tuż za podium – na 4 miejscu, rok później przegrali o włos i zajęli 2 miejsce. W tym roku okazali się niepokonani i wywalczyli złoty medal. 

por. Martyna Fedro-Samojedny, ppor. Marek Grzybowski

Komentarze (3)

 1. ryszard56

  a gdzie najnowszy sprzet,nowe BWP?????nie ma ,gdzie najnowsze APCHACZE,GDZIE OBRONA OPL,I ANTYRAKIETOWA,OBRONA PRZED POCISKAMI,NIE MA,reaktywować WDZ

 2. BamboJet

  Są ułani, gdzie są konie?

  1. koń

   W silnikach.

  2. ALIFE

   Są konie, ale mechaniczne...

 3. Palmel

  Szkoda że 9 stracił jedno "r" z nazwy i szkoda że drugi