Siły zbrojne

Zrobotyzowane działko 25mm dla śmigłowca Black Hawk [Wideo]

Podczas targów Eurosatory 2014 w Paryżu izraelska firma Duke Airborne Systems prezentuje zdalnie sterowany moduł uzbrojenia dla śmigłowców wyposażony w 25 mm działko Bushmaster. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla średnich śmigłowców transportowych, takich jak S-70 Black Hawk.

Moduł uzbrojenia znajduje się wewnątrz przestrzeni ładunkowej śmigłowca i jedynie na czas użycia wysuwany jest pod kadłub, gdzie ma 360 stopniowe pole ostrzału w poziomie. Całość ma umożliwiać jednoczesny transport żołnierzy i nie zakłócać wyważenia maszyny, zarówno podczas transportu jak i w pozycji bojowej.

W czasie prowadzenia ognia działko jest stabilizowane w 6 płaszczyznach (3 obrotu i 3 ruchu) i znajduje się w miejscu haka ładunkowego śmigłowca, tak więc nie zakłóca jego wyważenia. Masa całego zestawu wraz z amunicją nie przekracza pół tony. Duke Airborne Systems zapewnia, że nie powinna ona wpłynąć na parametry lotu śmigłowca. Producent zakłada wykorzystanie systemu na maszynie typu Sikorsky S-70 Black Hawk. Cena została oszacowana na 1,2 mln dolarów.

Co interesujące, system uzbrojenia jest całkowicie zautomatyzowany i może być obsługiwany zarówno przez jednego z członków załogi, jak też zdalnie. W awaryjnej sytuacji, aby odciążyć maszynę lub zapobiec jej uszkodzeniu podczas lądowania, można podwieszony pod kadłubem moduł odrzucić, gdyż jest zamocowany na haku ładunkowym. Zastosowanie systemu, wyposażonego w precyzyjne uzbrojenie o znacznej mocy, jakim jest działko 25 mm ma umożliwić średnim maszynom transportowym operowanie bez wsparcia śmigłowców szturmowych. 

Duke Airborne Systems jest izraelskim startupem wysokich technologii, który podczas paryskiego salonu Eurosatory 2014 poszukuje koproducenta dla oferowanych przez siebie rozwiązań, który zapewni temu projektowi wdrożenie do produkcji. Na swoim stoisku prezentuje moduł uzbrojenia w formie makiety. 

Komentarze (5)

 1. Wojtekus

  Skoro Blackhawk bedzie uniwersalna platforma smiglowcowa w WP to dlaczego nie miec tego dzialka? Pomysl niezly, i kaliber tez nie. Tylko z tym transportem ludzi im cos zle wyszlo na filmie.

  1. Kilroy

   Aw-149 wygra to już pewne.

  2. asd

   Mamy Polskie 4 lufowe działko napędowe kalibru 12,7 mm Szafir, które można podwieszać pod każdym lekko średnim, średnim i ciężkim śmigłowcem bez konieczności zmniejszenia ilości wyposażenia na pokładzie transportowym śmigłowca. Szafir idealnie pasuje do niskopodwoziowych śmigłowców nie psując przy tym aerodynamiki i nie powodując zwiększenia oporów. Co chcesz niszczyć tym działkiem kal. 25 mm. bo na pewno nie czołgi a na BWP i KTO wystarczy 12,7 mm.

 2. olbe

  Proszę wybaczyć "wtręt" laika lecz nie wyobrażam sobie bezpiecznego przyziemienia helikoptera w trybie autorotacji, nie mówiąc już że jeszcze gwałtowniejszego wypadku w środku będzie niezła "kaszana" bo system chowania uzbrojenia na pewno "nie zdąży schować spluwy". Przepraszam za kolokwializmy ale myślę że przy wypowiedziach prof. Belki i tak moja wypowiedź jest dyplomatyczna :-)

  1. buba

   ... a może system szybkiego odrzutu systemu ?

 3. KK

  No tak, :) Tylu żołnierzy, chyba, że w kąpielówkach :)

  1. mike

   Skoro w PL mamy taki klaster a i śmigłowce planujemy zakupić to czemu bumar czy inne pho nie zainwestuja w obiecujący system. Tym niedrogim systemem każdy śmigłowiec transportowy, nieważne jakiego producenta, staje się jednoczenie pelnoprawna maszyną bojową. Pomijam ze można to powiesić na średniej wielkości drona. Np wzmocnionego ilx 27

 4. podbipięta

  co to za debilny system Odpowiem z nowej gry Black Jastrząb uratowany,Po co takie głupoty na tej stronie.Bóg was op[uścił czy trawa ?

 5. Major Major

  Ciekawy artykuł. Mam tylko jedną małą uwagę: "wysokie technologie" to od "high technology". Na polski lepiej tłumaczyć to jako "zaawansowane technologie". Ale to tylko taka drobna uwaga. :)