Reklama

Siły zbrojne

Żołnierze Zachodniego Okręgu Wojskowego ćwiczą szturmowanie miast

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Wojska Zachodniego Okręgu Wojskowego ćwiczą walkę miejską w niedawno zmodernizowanym centrum szkolenia Mulino pod Moskwą. Trenowane jest m. in. użycie bezzałogowców i koordynacja wojsk ladowych, artylerii oraz lotnictwa. Jest to element intensywnych, siedmiotygodniowych manewrów wojsk zmechanizowanych Rosji stacjonujących w regionach graniczących z krajami NATO. 

W 333. Centrum Szkoleniowym Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w Mulino, w rejonie Niżnego Nowogrodu, ćwiczy jednocześnie ponad 600 żołnierzy i 50 pojazdów zmechanizowanych. W manewrach szeroko stosowane są elementy symulacji i zautomatyzowane systemy umożliwiające kierowanie, analizę i ocenę ćwiczeń. Równocześnie wykorzystano też artylerię samobieżną i lotnictwo, w tym samoloty bombowe Su-24.

Jak informuje służba prasowa Zachodniego Okręgu Wojskowego, pierwsza faza ćwiczeń obejmowała wykrycie i „odseparowanie” w terenie zurbanizowanym „punktów zapalnych” przez oddziały zmechanizowane. Następnie przeprowadzono ich eliminację z użyciem dział samobieżnych Msta-S, samolotów bombowych Su-24 i śmigłowców Mi-8 oraz Mi-24. Do identyfikacji i wskazywania celów wykorzystywano bezzałogowe systemy latające w które wyposażone są bataliony zmechanizowane i zmotoryzowane rosyjskiej armii. Następnie rejon został zajęty przez piechotę zmechanizowaną, wspieraną m. in. przez transportery, bojowe wozy BMP-2 i czołgi T-72B3.

Miejski poligon na którym prowadzone było szkolenie wyposażono w wiele elementów symulujących zagrożenia typowe w warunkach zurbanizowanych, a układ zabudowań ma być „typowy dla nowoczesnej zabudowy miejskiej”. „Miasto” wzbogacono o elementy takie jak barykady, pola minowe, rowy przecinające ulice, umocnione workami z piaskiem stanowiska strzeleckie czy tunele łączące budynki.

Ten miejski poligon to jedynie cześć ogromnego kompleksu szkoleniowego w Mulino, na którego modernizację Rosja przeznaczyła równowartość ponad 150 mln dolarów. Ma on umożliwiać szkolenie w nowoczesnych warunkach, z szerokim zastosowaniem symulatorów i systemów elektronicznych, około 30 tys. żołnierzy i oficerów rocznie.

Reklama

Komentarze (10)

 1. GTS

  To jest właśnie RoSSja. Chłopcy budują miasto za 150 mld dolarów żeby poćwiczyć strzelanie a ludzie żrą ziemniaki i piją pokost. Kasę mają tylko oligarchowie ich rodziny, mafie i funkcjonariusze aparatu bezpieki. Trochę tam jeszcze żołnierze. Reszta klepie biedę a jak się odezwie i ma coś przeciwko władzy to w najlepszym razie zastraszeni, potem Syberia albo kulka. Kompletnie nie rozumieją tego że byliby 10 razy bogatsi gdyby te pieniądze przeznaczali w gospodarkę.Jednak bolszewizm zrobił swoje - Ideologia i brak myślenia.

  1. pokit

   150 mln

 2. Dier

  Zdobywanie Groznego im nie wystarczyło?

 3. zdz

  No to widać że Rosjanie mają taki ośrodek , Amerykanie napewno także , Niemcy i Anglicy bardzo prawdopodobnie . Tylko nasi nie mają bo to kosztuje . Taniej jest malować krawężniki w koszarach . A w ramach szkolenia np czołgiści moga pograć w World of Tanks , ale oczywiście na prywatnych komputerach w czasie wolnym . W razie czego niedobory szkolenia pokryjemy wysokim morale , zaangażowaniem i poświęceniem patriotycznym . Oczywiście wiemy co to oznacza w kontekście strat , ale ilu bohaterów !

 4. fx

  Rosjanie nigdy nie potrafili i nie potrafia szturmowąć miast oni je równają z ziemią.Dobrze ,że do tego centrum nie dostali najważniejszej rzeczy OPROGRAMOWANIA :)

  1. antek

   ale gdy będzie bunt 2 milionów wyznawców islamu w Moskwie to raczej ruska armia nie będzie równała swojej stolicy z ziemią

  2. ito

   O, doprawdy? To ciekawe dlaczego ich nieudolne działania w Groznym wprawiły w takie zdumienie specjalistów. Zapewne nie miało to nic wspólnego z faktem, że ich (to znaczy Armii Radzieckiej, nie rosyjskiej) poprzednie szturmy na miasta były przeprowadzone sprawnie i szybko, a do tego bardzo mądrze. Przypomnisz mi, jakie to miasto, poza Wrocławiem, którego obrońcy zwyczajnie nie mieli dokąd się cofać, zrównali w czasie szturmu z ziemią?

 5. gosc

  To jest ten poligon, ktory wybudowali Niemcy i ponoc prace mialy byc wstrzymane? Ale pewnie po cichu dokonczyli a ruscy jak zwykle sklamali i powiedzieli, ze sami sobie poradzili ze skonczeniem.

  1. kzet69

   Nieprawda, Niemcy wstrzymali dostawę serca tego obiektu czyli centrum dowodzenia, symulatorów, oprogramowania do tworzenia rzeczywistości wirtualnej itp, to co jest to tylko zabudowania i tym podobne gadżety, elektroniki Rosjanie do tej zabawki nie dostali

  2. ito

   Kidy weszły sankcje to centrum szkolenia było prawie ukończone. Niemcy nie dostarczyli elektroniki zarządzania i kontroli. Jeśli znasz założenia, ale jesteś niekumaty za to masz kasę- zgadnij ile czasu zajmie małym żółtym rączkom uzupełnienie takiej elektroniki (no przecie tę orginalną też oni robili dla Niemców)?

 6. Afgan

  Przygotowanie do zajęcia Mariupola i Charkowa.

 7. op

  Typowy dla nowoczesnej zabudowy miejskiej? Ten ich poligon miejski jest dziesiątki razy bardziej typowo miejski i nowoczesny niż typowe ruskie miasteczko.

  1. jasio

   Ale oni nie ćwiczą szturmowania rosyjskiego miasteczka, tylko typowego miasta w napadającym ich zewsząd NATO,

  2. zby79

   Przecież swoich miast nie będą szturmować. Realizm musi być.

 8. koba

  Niech ćwiczą, przyda się jak znalazl kiedy rosjanom zabraknie na wódkę, wode brzozowa, bejce i pokost... wtedy rusza wreszcie wieszac bandytów z Kremla, przecwiczony szturm na miasto w sam raz na te okazje!

 9. gen

  Jak wiadomo, gdy Rosja czuje się zagrożona musi radzić sobie ze strachem. Najlepiej radzi sobie ze strachem szturmując jakieś miasto.

 10. zdzich

  Niemiaszki się postarali.

Reklama