Siły zbrojne

Żołnierze z Giżycka ćwiczą na trenażerach

Fot. kpt. Edyta Kowalska, mł. chor. Piotr Kamiński
Fot. kpt. Edyta Kowalska, mł. chor. Piotr Kamiński

Żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej doskonalili posługiwanie się karabinkiem treningowym Beryl z wykorzystaniem systemu Aktyn.

Jak informuje Dowództwo Generalne RSZ, głównym celem szkolenia było przedstawienie możliwości wykorzystania karabinka treningowego Beryl podczas zajęć taktycznych oraz wskazanie instruktorom na ile sposobów można szkolić wojsko wykorzystując wspomniany sprzęt. Jak podkreślił organizator szkolenia „istnieje nieskończona ilość możliwych scenariuszy i schematów działania, podczas których można wykorzystać karabinek treningowy Beryl oraz elektroniczny system treningowy Aktyn – ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia instruktora”.

Szkolenie z wykorzystaniem karabinka treningowego Beryl oraz systemu Aktyn może być realizowane w każdym możliwym terenie, bez specjalnego przygotowania oraz bez dodatkowego wyposażenia indywidualnego. Minimalizacja systemów zabezpieczeń dla osób uczestniczących w szkoleniu oraz osób postronnych pozwala na zastosowanie w czasie treningu jedynie ochrony osobistej (gogle, maska twarzowa).

Wspomniany karabinek treningowy oraz system Aktyn można z powodzeniem stosować podczas szkolenia strzeleckiego na krótkich dystansach. Jest to więc idealny system do doskonalenia działania żołnierzy w terenie zurbanizowanym.

Karabinek treningowy Beryl posiada wszystkie cechy broni bojowej (kbks Beryl). Parametry techniczne odnoszące się do masy, zewnętrznego wyglądu broni oraz manipulatorów wykorzystywanych do obsługi broni (zatrzask magazynka, bezpiecznik, itp.) są bardzo zbieżne. Dzięki temu podczas szkolenia oddany jest w pełni realizm w zakresie obsługi broni, który, połączeniu z bezpieczeństwem użytkowania, determinuje efektywne doskonalenie technik działania na polu walki.

Ponadto podczas szkolenia z wykorzystaniem karabinka treningowego amunicję stanowi 6 mm kulka kompozytowa, która jest w pełni bezpieczna dla uczestników szkolenia, a same koszty treningu znikome.

System Aktyn jest trenażerem przeznaczonym do taktyczno – strzeleckiego treningu walki na krótkim dystansie i w pomieszczeniach zamkniętych. Podczas zajęć trenujący prowadzą ogień z broni treningowej do rozłożonych w terenie celów. Niezliczona ilość wariantów treningu i trenujących, możliwość szybkiej zmiany scenariusza działania czy też krótki czas rozmieszczenia elementów systemu w terenie to tylko niektóre zalety systemu Aktyn.

Komentarze (5)

 1. Xerberus

  pomijając, że szkolimy tym rodzajem "broni" już kilka lat a Pan M odkrył "Amerykę", oczywiście można szkolić zachowując pewne zasady i standardy a nie Hi-Cap'y z podkręcanym magiem :)

 2. m.h.

  o czym ten artykuł? Że karabinkiem na gumowe kulki można prowadzić szkolenie na milion sposobów? No może i można, ale nie żołnierzy, a dzieci i młodzieży. Co wchodzi w skład tego systemu właściwie? Karabin na plastikowe kulki i wyobraźnia? Wtedy rzeczywiście ilość scenariuszy jest niezliczona...

 3. Apis

  Czy mi się wydaję, czy gościu na pierwszym planie podkręca magazynek typu Hi-Cap? .. gdzie tu realizm, chociażby przy ćwiczeniu świadomości o ilości wystrzelonej amunicji z magazynka? ;)

 4. df

  Świetny karabin a jaki nowoczesny, prawdopodobnie jeden z najlepszych na świecie.

 5. bender

  ASG?