Reklama

Siły zbrojne

Żołnierze US Army nie trafią na Ukrainę. Program szkoleniowy zawieszony

Fot. U.S. Army/Staff Sgt. Brendan Stephens
Fot. U.S. Army/Staff Sgt. Brendan Stephens

Władze Stanów Zjednoczonych zdecydowały o zawieszeniu programu szkolenia ukraińskich żołnierzy z uwagi na dążenia do rozwiązania konfliktu na drodze dyplomatycznej, w ramach porozumienia w Mińsku.

O zawieszeniu programu szkoleniowego dla Ukraińców poinformował dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie generał Ben Hodges, w wypowiedzi dla tureckiej agencji państwowej Anadolu. Podobne informacje przekazuje też brytyjski The Telegraph.

Wcześniej planowano, że amerykańscy wojskowi mieliby szkolić Ukraińców w ośrodkach, położonych w pobliżu granicy z Polską. Do misji miały zostać wydzielone jednostki 173. Brygady Powietrznodesantowej, stacjonującej na stałe we Włoszech.

Deklaracje dotyczące przeprowadzenia szkoleń dla sił ukraińskich złożyły także w ostatnim czasie między innymi Wielka Brytania i Polska.

Reklama

Komentarze (23)

 1. rozz

  Tym samym USA przyznały, że szkolenia miały mieć charakter przygotowań do odbicia Donbasu. Bo inaczej, dlaczego mieliby je odwoływać?

 2. Hystorik

  Sprzedali Polskę w Jałcie, dlaczego nie Ukrainę teraz ?

 3. Realista

  Do Kogi123. To ma sens wobec dzisiejszych (7 marca) deklaracji Kremla. Moskwa oświadczyła, że jeżeli broń USA znajdzie się na Ukrainie wojska rosyjskie uderzą na Kijów. Tak tak - rosyjskie czyli te które nie są zaangażowane w ten konflikt. Nawet dziecko ze szkoły podstawowej, no może z gimnazjum pomyśli sobie tak: - wycofajmy się z wysłania instruktorów i broni pod jakimś pretekstem np. jak w artykule powyżej poprzez dążenie do rozwiązania na drodze dyplomatycznej - nie wysyłajmy tam broni bo jeszcze Putin zrealizuje tą groźbę i uderzy na Kijów a wtedy czeka nas kompromitacji bo przecież jak mu odpowiemy??? No jak??? - przez ostatnie lata wycofaliśmy z europy niemalże wszystkie siły amerykańskie i ciężki sprzęt więc jak się przeciwstawimy? - w wypadku otwartej agresji na Kijów nie pomoże też żadne mocarstwo europejskie bo kto się pójdzie bić za Kijów? - może Polacy ale oni tez są skłóceni... Jak trzeba zrobić awanturę to jesteśmy pierwsi ale jak trzeba by było wysłać trzy Brygady to społeczeństwo powie NIE !!!!!! Jaki jest zatem rezultat tych rozważań? Taki, że trzeba się wycofać z deklaracji o instruktorach i sprzęcie bo jak dojdzie co do czego i Putin ruszy to będzie totalna kompromitacja zachodu. Brak sprzętu, okrętów, logistyki w rejonie konfliktu dodatkowo barak jednolitej koalicji państw mogących się przyłączyć chociażby do operacji powietrznej. Co tu zrobić? Trzeba się wycofać bo przecież nie jesteśmy przygotowani do żadnej operacji ani nawet do wywarcia nacisków w celu zmiany postawy Kremla...

 4. Orcio

  To jest gra Rosji, a Amerykanie tego nie pojmują. Rosjanie rozgrywają tę grę, a USA ze swoim "zagubionym" prezydentem podskakują tak jak tego sobie życzy kagiebowiec z kremla w stopniu pułkownika. Gdyby w USA prezydentem był teraz Reagan, Putin nawet by nie pomyślał o tym na co niemalże jawnie pozwala mu Obama. Panie Prezydencie Obama! Wojna Rosji przeciw Ukrainie z planem podboju dalszych części Europy Wschodniej to Pana wina! Jeśli jest się tak jak Pan przywódcą mocarstwa światowego to pańskim obowiązkiem jest gwarantować na tym świecie pokój, a nie pozwalać Putinowi na wszystko co chce- włącznie z rozpoczęciem wojny tylko z tego powodu, że proponuje on jakieś "wspólne", lukratywne biznesy.

 5. BlOto

  Wstyd, a nas wystawili.

 6. Joel Harding

  This is Russian disinformation. No quotes, no sources, no corroborating evidence. EUCOM website does not corroborate, no US DoD sites, no news sources. Breedlove did not say this quote. Total ca ca BS.

 7. Arturos

  Pierwszy raz tu się wypowiadam. Lubię czytać komentarze bo są merytoryczne. Ale w tym temacie muszę dodać jedno zdanie, a raczej pytanie. Zastanówcie się, czy odwołanie 5-10 medyków oznacza że USA zrezygnowało z pomocy Ukrainie? Wątpię, śledząc różne w miarę wiarygodne portale militarne, dzieje się i to sporo.

 8. raa

  a to co durga Jalta a ROSJIA swieta ona może nie przestrzegać i jest wszytko w w porządku ?

 9. Kogi123

  To jest bez sensu, mogli by przynajmniej uczynić z tego kartę przetargową - albo wojska rosyjskie won z Ukrainy, albo instruktorzy i sprzęt z USA na Ukrainie. Takie oddawanie za darmo terenu nikomu nie służy, a już na pewno nie oddala zagrożenia pełną wojną.

 10. dsa

  Amerykańscy żołnierze mieli szkolić, ale medyków znawcy tematu. Nie wiem jacy oficerowie przyjadąz GB, ale możliwe jest to, że i oni odmówią, wtedy zostaniemy sami... Nie wiem czy opłaca się inwestować w UA. UE musi ją wziąć na utrzymanie, a to są ogromne koszta, które będzie trzeba z naszego budżetu wyłożyć a i tak nie mamy żadnej gwarancji, ze UA obroni nas przed Rosją. Dla Ukrainy trzeba planu Marshalla! Tylko kto wyłoży gigantyczne pieniadze?!

  1. vladimir

   jasne, lepiej od razu skapitulowac przed rosja i niech zacznie okupowac caly kraj i niech ukraina stanie sie baza wypadowa rosji na moldawie. olac gruzje, moldawie czy kraje baltycie jak zostana napadniete przez zielone ludziki. pozniej niech nato oleje nas gdy ruskie podejda pod Warszawe. rosja powinna byc zduszona gospodarczo i ukraina jest i bedzie garbem europy ale nie ma innego wyjscia, bo to nie wina ukrainy ale agresora putina

  2. Pytajnik???

   Pieniądze to najmniejszy problem, to co się naprawdę liczy na świecie to tanie zasoby surowców, ludzi, Ukraina to także olbrzymi rynek zbytu dla towarów z UE. Zastanówmy się teraz co by się stało z Ukrainą gdyby dostała przynajmniej 10% tego co Unia przeznacza na Grecję? W zamian Unia dostała by nieporównywalnie lepszą gospodarkę i większą.

 11. fji

  Fatalna decyzja. USA pokazuje niezdecydowanie, które może zostać wykorzystane przez Rosję. Oby Obama jak najszybciej przestał być prezydentem.

  1. printer

   Wybory w 2016 a Obama naszczescie juz nie moze startowac na 3 kadencje. Zauwaze ze za Bush'a Ruski siedzieli cicho jak mysz pod miotla bo sie bali, a Obam zrujnowal reputacje USA do reszty. Obama to amerykanski odpiwiednik Neville'a Chamberlain'a.

  2. bender

   na to trzeba bedzie poczekac do listopada 2016 :-/

 12. gazek

  Nie chcą dawać pretekstu do interwencji Rosji na większą skalę. Ale groźba jest nadal na stole. Zapowiedź miała bardziej propagandowy wymiar, niż byłaby rzeczywistą pomocą (5-10 instruktorów). Ciekawe co my i Brytyjczycy zrobimy w tej sytuacji. Pewnie pójdziemy w ślady USA. Zakładam, że dostawy sprzętu ze "Zjednoczonych Emiratów Arabskich" będą płynąć, co jest znacznie istotniejsze. Ale niewykluczone, że to też wstrzymają i będą czekać, na kolejna ofensywę "Separatystów".

 13. Moshe Schwantz

  A czego się spodziewaliście? Bez odbioru

 14. wety

  Pewnie kanalami dyplomatycznymi dostali info, ze im sie to nie oplaci.

 15. Max

  Teraz mam nadzieje ze i nasi szkoleniowcy zostaną odwołani!

  1. Moon

   Nie widzę żadnego powodu. Najlepsze co możemy zrobić dla siebie to wspierać zachodni wybór Ukrainy. Nie możemy zrobić nic za Ukraińców, ale jeśli potrzebują rady, wymiany doświadczeń to nic nie stoi na przeszkodzie. Nie sądzę, żeby takie szkolenia zmieniły obraz tego co się dzieje na wschodzie Ukrainy w krótkiej perspektywie, ale na dłuższą metę zaczną przynosić rezultaty. Ważny jest też aspekt psychologiczny - nic tak nie boli jak odwrócenie się plecami do ofiary wtedy kiedy potrzebuje pomocy. I jeszcze coś. Daleko nam do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Francji. Prawdopodobnie nawet za kilkadziesiąt lat, jeśli w ogóle, nie uzyskamy takiej pozycji i znaczenia geopolitycznego, ale chowanie się po kątach i czekanie na to co zrobią inni nie jest żadnym wyjściem z sytuacji. Wygrywa ten kto ma inicjatywę i chłodną głowę. Jeżeli zaczniemy rozsądnie działać mamy szansę na wsparcie USA, którym zależy na kasie, ale jeszcze bardziej na spokoju w Europie, łatwiej nam będzie rozmawiać ze Szwedami, Finami i Rumunami, a przy odrobinie wysiłku można by poprawić relacje z krajami nadbałtyckimi. Jeżeli Rosjanie postanowiliby zaatakować Polskę (czysta abstrakcja, ale teoretycznie możliwe), to jest to równoznaczne z III wojną światową, nawet jeśli nie rozpocznie się ona od razu. Zajęcie Europy Wschodniej oprócz kolosalnych kosztów nie da im nic oprócz kolejnych milionów ludzi pałających nienawiścią do wszystkiego co rosyjskie. Putin mógłby zagrać o całą stawkę, czyli Europę i w ten sposób osłabić USA. Obiektywnie jest na to za słaby, ale nie można wykluczyć, że wśród jego doradców opinie są inne. Być może wydaje im się, że oszczędności na tyle osłabiły siły zbrojne, zmiany społecznie na tyle osłabiły ducha, a uwarunkowania demokracji na tyle wiążą ręce zachodnim przywódcom, że warto spróbować żeby zachować status mocarstwa. Nikt normalny nie chce wojny z Rosją. Ukraina w UE i NATO jest najlepszą gwarancją tego, że nikt nie będzie dyskryminował Rosjan, którzy mieszkają na Donbasie, a Rosja będzie miała stabilną zachodnią granicę. Ale te oczywistości nie robią wrażenia na kimś, kto chce wywrócić stolik i narzucić własne reguły gry. Putin zatrzyma się tam, gdzie zostanie zatrzymany i trzeba sobie to cały czas powtarzać.

 16. Rafi333

  Amerykanie już są na Ukrainie od dawna i szkolą.Lepiej się nie chwalić i robić swoje. Polsce nic nie pozostało jak wspierać Ukrainę jak się da. Lepiej niech Rosja tam się wyszumi. Reasumując martemu to i Jezus nie pomoże.

 17. AS

  To co wychodzi że tylko my będziemy szkolić, czy też się wycofamy?

 18. sorbi

  I znowu Amerykanie wpuścili nas w maliny? Zawiesili program, ale podpuszczeni Polacy pojadą, bo im honor i zbliżające się wybory nie pozwolą na wycofanie - zwłaszcza, kiedy pojadą Brytole. Ciekaw jestem ilu żołnierzy wyśle w związku z tą sytuacją Anglia. No to teraz powinniśmy im pogrozić palcem przy przetargu na śmigłowce.

 19. Moon

  Jak Rosjanie dojdą do Lwowa to może być już trochę za późno na jakiekolwiek szkolenia.

 20. Old Timer

  Podpisali się pod Memorandum Budapesztańskim, a teraz nawet instruktorów nie wyślą. Żenada.

 21. Yarda

  Niechaj zgadnę... jedynymi żołnierzami którzy POJADĄ na Ukrainę, będą... POLACY!!!

 22. Gość

  Polska powinna tylko wspierać Ukrainę udzielając pomocy jak dotychczas a nie wysyłać żołnierzy do szkolenia na Ukrainę. USA drepczą przy tym wyraźnie a nasi pchają się bez głębszego zastanowienia.

 23. Chomik

  A co teraz z naszymi???

Reklama