Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowany F-16 integrowany z radarem AESA

Fot. Tech. Sgt. Thomas Ireland/USAF.
Fot. Tech. Sgt. Thomas Ireland/USAF.

Lockheed Martin zakończył etap prac związanych z integracją myśliwca F-16 ze stacją radiolokacyjną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) typu SABR.

W ramach przeglądu Critical Design Review oceniono, że stacja radiolokacyjna SABR spełnia wymagania sił powietrznych Stanów Zjednoczonych i koncernu Lockheed Martin. W trakcie kolejnego etapu prac mają odbyć się między innymi próby na ziemi i w powietrzu na samolotach F-16A/B Block 20, należących do lotnictwa Tajwanu.

Instalacja stacji radiolokacyjnej z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) jest jednym z głównych elementów programu modernizacji myśliwców F-16 do standardu F-16V. Wprowadzenie nowego radaru pozwoli między innymi na zwiększenie zasięgu wykrywania i śledzenia celów powietrznych, a także „niemal jednoczesne” wykonywanie zadań z zakresu powietrze – powietrze i powietrze – ziemia przez stację radiolokacyjną. Zakres prac modernizacyjnych obejmuje także instalację nowego komputera misji i integrację systemów walki radioelektronicznej w systemie kontroli wspartym przez architekturę sieci Ethernet o dużej przepustowości.

Według dostępnych informacji Republika Chin zamierza zmodernizować 144 eksploatowane obecnie w lotnictwie tego kraju F-16A/B. Jest więc prawdopodobne, że Tajwan będzie pierwszym użytkownikiem maszyn w wersji  F-16V. Do chwili obecnej Lockheed Martin dostarczył użytkownikom ponad 4550 samolotów F-16 wszystkich wersji. Produkcja maszyn tego typu będzie kontynuowana co najmniej do 2017 roku.

Reklama

Komentarze (5)

 1. jaca

  republika chin??????!

  1. Adam

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Chi%C5%84ska

  2. wróg

   Taki żarcik separatystów co zrobili tamtejsze Amber Gold i uciekli z kasą na wyspę. Sprzedali kwity na złoto.

 2. Doctor

  Sprawa jest prosta. Nasze migi przekażemy Ukrainie jako pomoc charytatywną (można wysłać pomalowane na biało), a do nas w zamian dar od wielkiego brata w postaci zmodernizowanych z pustyni f-16 z radarem AESA. Czego więcej trzeba? :-)

  1. as

   Jest to jakieś wyjście. Chociaż za lepiej było by wycyganić eFy-15 za MIGi-29, szczególnie że Amerykanie myśleli o wycofaniu ze służby tych stacjonujących w Europie

  2. zielony ludek

   lepiej za su22

  3. ssss

   Wszytko fajnie. Ale związki zawodowe zakładów rontowych już postawiły krzyżyk nad wymiana su 22

 3. licznik

  Dadajmy - USA nie będą modernizować swoich F-16 gdyż uznały że to jest nieperspektywiczne i kosztowne...

  1. gregor

   Robaczku, modernizację najmłodszych amerykańskich F-16 (w praktyce maszyn wyprodukowanych na przełomie lat 80/90) uznano za celową i potrzebną. Ino zabrakło im pieniędzy, po redukcji budżetu obronnego ze względu na sekwester. Nie przesądzono o rezygnacji z nowego radaru, samoloty przejdą remonty połączone z wydłużeniem resursu, a potem się zobaczy...

  2. Oj

   I tego my powinniśmy się trzymać...!!!

 4. luk

  Nie ma Państwa Republika Chin tylko Chińska Republika Ludowa i na pewno nie użytkują F-16.

  1. Doctor

   Republika Chin = Tajwan.

  2. yuki

   Nie ma takiego miasta jak Londyn. Jest Lądek, Lądek Zdrój ...:)

 5. MIK

  Jest - Tajwan to właśnie Republika Chin i na pewno nie "Ludowa", a F16 użytkuje od dawna...

Reklama