Siły zbrojne

Zmiana warty w 11 Batalionie Dowodzenia w Żaganiu

  • Fot. Bieszczadzki OSG
  • Fot. abw.gov.pl.

29 listopada br. (czwartek) przed południem na rynku w Szprotawie odbyło się uroczyste pożegnanie dowódcy 11. Batalionu Dowodzenia (11bdow) z Żagania ppłk. Macieja Kowalskiego oraz symboliczne przekazanie sztandaru i dowodzenia jednostką dla jego następcy mjr. Dariusza Lesiuka.- Nikt nie chce pozbywać się dowódców, na których w każdych, nawet najtrudniejszych sytuacjach można liczyć. (…) Z naszych szeregów ubywa żołnierz, dla którego dobro batalionu, dywizji i Sił Zbrojnych było zawsze najważniejsze - mówił do żegnającego się z mundurem i swoją jednostką dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) generał dywizji Janusz Adamczak. Podziękował swojemu podwładnemu za współpracę oraz 30 lat jakie poświęcił służbie w Wojsku Polskim.

Docenił nie tylko jego działalność na rzecz jednostki wojskowej, ale także atmosfery jaką udało mu się stworzyć wokół niej. - Ppłk Kowalski swoim działaniem starał się nie tylko by dowodzony przez niego batalion był sprawną i nowoczesną jednostką wojskową, ale również aby sprawy wojska przybliżyć środowisku cywilnemu. Wspaniale to widać na przykładzie współpracy z władzami miasta Szprotawa. Współpraca ukierunkowana miedzy innymi na wychowanie patriotyczne i edukację pro obronną młodego pokolenia Polaków - chwalił dowódca dywizji.

Podczas pożegnania wielokrotnie podkreślano jak ważną rolę pełni 11bdow w strukturze „Czarnej Dywizji”. - Bez nas się nie obejdzie. Można mieć 5 czołgów mniej lub 5 czołgów więcej, ale jak są braki w ludziach czy sprzęcie łączności to się wówczas nie da skutecznie walczyć - stwierdził zdający obowiązki dowódcy 11bdow ppłk. Maciek Kowalski. Nie kryjąc wzruszenia pożegnał się ze swoją jednostką. Podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym za wysiłek jaki wkładali podczas pracy i służby. Natomiast swojemu następcy, mjr. Dariuszowi Lesiukowi życzył powodzenia. Przekazał mu również sztandar 11. Batalionu jako symbol objęcia dowodzenia w podległej mu jednostce.Nowy dowódca doskonale zna specyfikę działania batalionu, gdyż przez lata pełnił w nim służbę na różnych stanowiskach służbowych, a ostatnio jako zastępca pułkownika Kowalskiego. - Batalion dowodzenia sprawdził się w boju. Byliśmy dwa razy w Iraku gdzie tworzyliśmy batalion dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe. Kierował ludzi do innych jednostek udających się na misję do Afganistanu. Doświadczenia tam zdobyte uzupełniamy wiedzą i tym wszystkim co wypracowaliśmy w Polsce podczas ćwiczeń i szkoleń poligonowych. Aktualnie wydzielamy siły i środki do Grupy Bojowej Unii Europejskiej - podkreślił mjr Dariusz Lesiuk.

Podczas uroczystości odbyła się prezentacja specjalistycznego sprzętu jakim na co dzień dysponują łącznościowcy żagańskiej jednostki, np. terminal satelitarny oraz wozy łączności i dowodzenia ZWD-3, WWK-10C, RWŁC-10T. Ponadto zostały wręczone medale za służbę w misjach poza granicami kraju: „Gwiazda Iraku” i „Gwiazda Afganistanu” oraz medale resortowe przyznane przez Ministra Obrony Narodowej.

W zbiórce wzięli udział min. przedstawiciele dowództwa i sztabu (11LDKPanc), dowódcy jednostek wojskowych dywizji, byli dowódcy batalionu dowodzenia, burmistrz Szprotawy i Żagania, przedstawiciele innych jednostek wojskowych, harcerze oraz sympatycy wojska. Przed ratuszem w Szprotawie stały pododdziały z 11bdow z kompanią honorową ze sztandarem oraz orkiestra „Czarnej Dywizji”. Dowódcą uroczystości był nowo mianowany zastępca dowódcy batalionu mjr Bartosz Terebiński.

Tekst: mjr Szczepan Głuszczak, Szef Sekcji Prasowej 11DKPanc

Komentarze