Reklama

Siły zbrojne

Zmiana warty morskich lotników w Turcji [FOTO]

Fot. rzecznik prasowy PKW Turcja/DORSZ
Fot. rzecznik prasowy PKW Turcja/DORSZ

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w 10 Bazie Lotniczej Incirlik w Republice Turcji, brali udział 11 listopada bieżącego roku w apelu zorganizowanym ku 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie nastąpiło przekazanie dowodzenia w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Turcji. 

Jak podaje Dowództwo Operacyjne RSZ, w 10 Bazie Lotniczej Incirlik w Republice Turcji w czasie uroczystości 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się przekazanie dowodzenia w Polskim Kontyngencie Wojskowym. W obecności Dowódcy Centrum Operacji Morskich - Dowódcy Komponentu Morskiego wiceadmirała Krzysztofa Jaworskiego, kmdr. por. Cezary Kurkowski przekazał obowiązki kmdr. por. Sebastianowi Rakowi.

[GALERIA_20063]

Po zakończaniu kwestii ceremonialnych w postaci podpisania protokołu i przekazania sztandaru dowódca II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego przemówił do żołnierzy, podkreślając w swoim przemówieniu, że objęcie dowodzenia to wielki zaszczyt, ale także wyzwanie i olbrzymia odpowiedzialność. Dowódca PKW zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby podlegli mu żołnierze wyróżniali się wzorową służbą i realizowali zadania na najwyższym poziomie. Uroczysty apel był również okazją do wręczenia wyróżnień, odznaczeń oraz aktów mianowania.

Wśród gości, którzy brali udział w uroczystości byli: Charge d’affaires Ambasady RP w Ankarze Robert Trzeciak, Attaché Obrony płk Michał Piasecki, Dowódca 10 Bazy Lotniczej Incirlik gen. Gürel Özusta, Dowódca 39 Skrzydła USAF Col. Jason N. Gingrich.

PKW w Turcji (Tailored Assurance Measures Turkey)

Polski Kontyngent Wojskowy (PKW Turcja) działa w ramach Dostosowanych Środków Bezpieczeństwa.  W ramach tej inicjatywy od 2016 roku NATO prowadzi działania, w których skład wchodzi pozyskiwanie i wymiana informacji w obszarze wschodniego akwenu Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego.

Do głównych działań PKW Turcja należy wykonywanie lotów patrolowo-rozpoznawczych, przekazywanie materiałów i opracowań z realizowanych lotów do Dowództwa Sił Morskich NATO. PKW Turcja działa również z zespołami morskimi NATO w celu zapewnienia im wsparcia podczas wejścia i przebywania w rejonie odpowiedzialności. Powodem, dla którego polskie siły wspierają Turcję jest zapewnienie bezpieczeństwa na tureckich granicach w ramach pakietu Tailored Assurance Measures for Turkey (TAMT). Głównym wyposażeniem kontyngentu jest morski samolot patrolowy Bryza 1R, a siły i środki są wydzielane m.in. przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

 1. Jagoda

  A tak na prawdę i na POWAŻNIE to po co we wrogiej nam Turcji jest polski PKW może ktoś wytłumaczyć ?

  1. Wojtek

   Odp brzmi: NATO

  2. Krzyś

   Odp tak brzmi, gdy pojęcie bycia sojusznikiem rozumie się jako działające tylko w jedną stronę

Reklama