Reklama

Siły zbrojne

Zgoda na sprzedaż CH-47F Chinook do ZEA

Fot. Sgt. Daniel Schroeder/U.S. Army
Fot. Sgt. Daniel Schroeder/U.S. Army

Departament Stanu poinformował o wyrażeniu zgody na sprzedaż siłom zbrojnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich w trybie Foreign Military Sales 10 egzemplarzy ciężkiego śmigłowca transportowego CH-47F Chinook i niezbędnego wyposażenia.

Całkowity koszt transakcji ma wynieść ok. 830 mln USD. Oprócz śmigłowców dostarczone ma być też 26 silników Lycoming T55-GA-714A,; 24 systemy nawigacyjne GPS/INS, systemy ostrzegania przed pociskami rakietowymi AN/AAR-57; karabiny maszynowe M134D-H i M240H (po 20 egzemplarzy); systemy desantowe na tzw. szybkiej linie, systemy ostrzegające przed radarem APR-39A(V); łącznościowe: AN/ARC-231, Harris RF-7850A-MR, Thales 5400NS, Tetra THR9i,  ARN-153 TACAN; systemy ILS oraz dodatkowe opancerzenie. 

Jako podmioty realizujące zadania wskazano Boeing Helicopters Aircraft Company z Ridley Park w stanie Pennsylvania; Honeywell Engine Company z Phoenix w stanie Arizona i Science and Engineering Services ze znajdującego się w Alabamie Huntsville. Offset nie jest przewidziany. Uznano, że siły zbrojne ZEA nie będą mieć problemów z wprowadzeniem tego typu maszyn na swoje wyposażenie, niemniej przewidziano oddelegowanie, na okres nie dłuższy niż 5 lat, grupy złożonej z 10 pracowników rządowych i kontraktorów, którzy mają udzielać niezbędnego wsparcia logistycznego, technicznego i szkoleniowego.

image
Fot. Staff Sgt. Nathan Hoskins/U.S. Army

Obecnie Połączone Dowództwo Sił Powietrznych ZEA dysponuje 19 egzemplarzami śmigłowców CH-47C+.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Dred

    To niewiele drożej niż nasze karaczany, szkoda, że nam ich nie chcieli sprzedać, może tez by się do wszystkiego nadawały?

  2. ryszard56

    a kiedy My takie plus Aphacze

Reklama