Reklama

Siły zbrojne

Zdalnie sterowany Minigun na uzbrojeniu Osprey'a [WIDEO]

MV-22B Osprey z systemem AN/AWG-35. Fot. BAE Systems
MV-22B Osprey z systemem AN/AWG-35. Fot. BAE Systems

US Marines testują na maszynach pionowego start MV-22 Osprey system uzbrojenia strzeleckiego mający zastąpić strzelców pokładowych. Jest to to wysuwany, umieszczony pod kadłubem, zdalnie sterowy sześciolufowy karabin maszynowy GAU-17 Minigun. Zapewnia on dookólne pole ostrzału i znacznie większą siłę oraz precyzję ognia jak również jest bezpieczniejszy dla strzelca i desantu.

Piechota Morska USA upubliczniła nagrania z realizowanych przez Marine Medium Tiltrotor Squadron 268 (VMM-268) w rejonie Okinawy testów systemu uzbrojenia  AN/AWG-35(V) produkowanego przez BAE Systems. Jest to nic innego jak instalowana w luku służącym do podwieszania ładunków zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, wyposażony w sześciolufowy karabin maszynowy systemu Gatlinga GAU-17 (M134 Minigun) kalibru 7,62 mm o szybkostrzelności 4 tys. strz./min. Broń tego typu zapewnia znacznie większą siłę ognia niż tradycyjny karabin maszynowy.

W konfiguracji testowanej przez US Marines jest on zdalnie sterowany przez operatora znajdującego się w ładowni MV-22B Osprey. System korzysta z głowicy optoelektronicznej posiadającej tryb dzienny i nocny oraz posiada stabilizacje i pole ostrzału w zakresie 360 stopni w poziomie, czyli znacznie więcej niż strzelec pokładowy, który zajmuje stanowisko na tylnej rampie.

Co równie istotne, użycie DWS nie koliduje z załadunkiem czy rozładunkiem żołnierzy. System jest wsuwany do kabiny podczas lądowania oraz podczas dolotu do celu i wysuwany w kilka sekund gdy potrzebne jest jego użycie. Cały moduł AN/AWG-35(V) jest konstrukcją dość zwartą, umieszczoną w centralnej części ładowni i korzystającą z luku systemu podwieszania zewnętrznych ładunków, co oznacza, że nie wymaga do instalacji istotnych modyfikacji maszyny. Ubrojenie jest sterowane z użyciem prostego panelu przez członka załogi MV-22B Osprey nie będącego pilotem, jednak w 2019 roku koncern BAE Systems Controls uzyskał kontrakt o wartości 1,9 mln dolarów, dotyczący integracji AN/AWG-35(V) z wyświetlaczem nahełmowym CHMD.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.