Reklama

Siły zbrojne

Zbroja Iron Man dla amerykańskich wojsk specjalnych trafi latem do testów

Amerykańscy specjalsi zaczną już w czerwcu testy "zbroi Iron Mana" - fot. youtube/US SOCOM
Amerykańscy specjalsi zaczną już w czerwcu testy "zbroi Iron Mana" - fot. youtube/US SOCOM

Szef amerykańskiego U.S. Special Operations Command poinformował, że pancerz przypominający zbroję Iron Mana przeznaczony dla amerykańskich specjalsów ma być już latem tego roku gotowy do testów. Za cztery lata może trafić do uzbrojenia.  

Adm. William McRaven z Dowództwa Operacji Specjalnych (US SOCOM) stwierdził, że trzy pozbawione zasilania prototypy nowego rodzaju pancernego kombinezonu TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit) są własnie montowane. Do testów wojskowych mają zostać dostarczone w czerwcu 2014 roku. 

Jest to pierwsza faza badań konfiguracji przyszłego opancerzenia amerykańskich komandosów, które mają doprowadzić do wprowadzenia na uzbrojenie systemu TALOS już w sierpniu 2018 roku.

Program TALOS jest bardzo ambitny i obejmuje nie tylko osobiste opancerzenie zdolne przetrwać z bezpośredniej odległości ogień broni ręcznej, ale też egzoszkielet wspomagający fizyczne możliwości żołnierza. Wyposażenie ma również inkorporować systemy ochrony przed bronią chemiczną, integralny zapas tlenu, układy łączności, pozycjonowania i szerokozakresowe czujniki oraz osobisty układ medyczno-diagnostyczny. 

W program TALOS jest zaangażowanych 16 agencji rządowych, 13 uniwersytetów, 10 laboratoriów państwowych i 56 korporacji. Celem programu jest stworzenie systemu osobistego znacznie zwiększającego możliwości bojowe i stopień ochrony operatorów jednostek specjalnych. Zwłaszcza w tak niebezpiecznych sytuacjach jak walka w terenie zabudowanym, pomieszczeniach czy podczas działań antyterrorystycznych. 

Deklaracja adm. McRavena padła podczas 25. dorocznej konferencji Special Operations and Low-Intensity Conflict odbywającej się w Waszyngtonie. Zaznaczył on też, że planuje nadal realizować inicjatywy które przyciągają twórców nowych technologii i rewolucyjnych rozwiązań, takich jak zastosowane w programie TALOS. Dowódca SOCOM planuje też pozyskanie funduszy na dalsze projekty tego typu.  

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.