Reklama

Siły zbrojne

Zbiórka publiczna na armię. Ukraińska mobilizacja w obliczu wojny

Coraz więcej zakładów produkcyjnych na Ukrainie zaczyna przestawiać swoją produkcję na sprzęt potrzebny ukraińskim siłom zbrojnym – bardzo często w ramach wolontariatu.

Spadochroniarze z 79 samodzielnej brygady powietrzno - desantowej z Mikołajewa otrzymali pierwsze zmodernizowane kołowe transportery opancerzone BTR. Pojazdy te zostały wyposażone w prowizorycznie wykonane ekrany - chroniące przed głowicami kumulacyjnymi granatników przeciwpancernych. Prace wykonano w mikołajewskich zakładach remontowych taboru kolejowego i lokomotyw.

Ekrany zainstalowano na pojazdach ewakuacji medycznej i transporterach BTR-80, co ma „zmniejszyć ich wrażliwość na uzbrojenie wykorzystywane przez terrorystów”. Metalowe pręty na ekrany dostarczyli za darmo członkowie fundacji charytatywnej, kierowanej przez Davida Arahamiya. Natomiast same ekrany złożyli i przyspawali do pojazdów za darmo pracownicy zakładów remontowych. Wolontariusze planują w ten sposób zabezpieczyć kilkadziesiąt BTR – ów dla jednostek powietrzno - desantowych.

Pojazdy przekazano uroczyście w obecności pracowników zakładu oraz delegacji spadochroniarzy. Całość bardzo przypominała działania, w ramach których obywatele różnych państw (w tym Polski) składali się na uzbrojenie przeciwko hitlerowskim Niemcom.

Reklama

Komentarze (9)

 1. okapoka

  Ktoś wie na jakiej zasadzie działa taki ekran?

  1. Kapik

   Detonacja pocisku kumulacyjnego przed pancerzem właściwym zmniejsza efekt penetracyjny, ponieważ strumień roztopionej miedzi wytraca energie i "skupienie" przechodząc przez powietrze.

 2. wacek

  cóż Ukraina rusza po swoją historię, byle zdążyła zebrać siły na "wielkiego czarnego ojca" z Waszyngtonu to raczej nie mogą liczyć;/;/; ma ważniejsze sprawy

  1. z prawej flanki

   - "rusza po swoją historię" ; dobrze powiedziane ,bo jak na razie brak im naturalnego fundamentu ukraińskiej państwowości - odwoływanie się do rebelii Chmielnickiego jest po prostu żałosne a "beatyfikowanie" z konieczności (no ,bo do jakich "starych ,dobrych czasów" mają się odwoływać?) banderowskiej UPA nie jest niczym innym jak budowaniem podstaw tego narodu na zbrodni.

 3. bubu

  ciekawe czy spawanie do płyt pancernych to dobry pomysł ? bo mi się wydaje że je całkiem rozchartuje i z płyty pancernej robi się plastelina

 4. Ed

  Może należałoby wesprzeć finansowo tę fundację Davida ArahamiYa... ? Są na miejscu i widać, że wiedzą co robić.

  1. Icek

   Masz rację, Szlomo! Wpłacaj, ile możesz .

 5. merkury

  Ciekawe ile dal jaceniuk i tymoszenko

 6. lechu

  Gdzie mogę znalźć jakieś numery kont na które można wpłacać pieniądze ? Może ktoś z Ukrainy napisze.

  1. Українка

   Fundacja "OTWARTY DIALOG" zbiera rzeczy i pieniądze dla Ukrainy http://odfoundation.eu/a/1405,jak-moge-pomoc-ukrainie

 7. mlody

  W Polsce powinny być takie zbiorki np. Na czołg czy cos takiego. Napewno ludzinsypneliby groszem. Tylko musiałby to być zrobione z głową np. Poprzez jakieś relacje cos na facebook..

  1. zielony ludek

   jablek nie chcecie rezuny?

  2. MinionWlkp

   W zeszłym roku do budżetu wróciło półtora miliarda przeznaczone na modernizację armii. Te pieniądze przepadły, poszły na rzeczy nie związane z armią. Tak jest co roku. Dla porównania- Półtora miliarda kosztują dwie korwety zamawiane w stoczniach zagranicznych, albo jeden okręt podwodny. Nawet jakby ogłosić zbiórkę, to ten rząd kupiłby za to pare sztuk sprzętu, a reszta by się rozpłynęła.

  3. podatnik

   Tak, na pewno ludzie wiedząc, że srajda bez dyplomu, zatrudniona przez Tuska na "asystentkę" zarabia 8700zł miesięcznie a Sikorski wpierdala ośmiorniczki popijając winem za 800zł, wszystko na koszt podatnika, sypnęliby groszem na zakup czołgu u Niemca, który razem z Ruskimi wybudował gazrurkę przez Bałtyk omijającą Polskę. Ty się lecz, bo puki młody jesteś, to pewnie większa szansa na wyleczenie, bo potem będzie za późno.

 8. tmsz

  ciekawe czy Jaceniuk i spółka wymyślili już ogrzewanie na zimę, za 2 miesiące zrobi się chłodno

  1. zbig001

   Na potrzeby komunalne zaoszczędzili gaz, niedobory dotkną produkcję ponieważ przemysł stalowy i chemiczny zużywa dużo gazu.

  2. mimek

   Mam znajomych, kombinują nad kuchenkami elektrycznymi i podobnie z ogrzewanie w razie "W". Coś czuje, że w trybie ekspresowym będą doprowadzać do użytku naszą starą linię 700kV, jak zaczną mieć problemy z energią.

  3. #heheszki

   Podkręcą moc atomówek trochę i wodę chłodzącą wpuszczą do centralnego. Nie bój nic...

 9. qqqq

  Zamówić kontener snajperek z amerykańskiej firmy TrackingPoint i każdy ukraiński sołdat będzie trafiał jak strzelec wyborowy. Do tego jest funkcja nagrywania i będzie można pokazać w telewizji jak kończą terroryści.

Reklama