Reklama

Siły zbrojne

Zasobniki celownicze Sniper dla holenderskich "szesnastek"

Zasobnik Sniper ATP pod skrzydłem bombowca strategicznego B-52H, fot. A.Hładij/Defence24.pl
Zasobnik Sniper ATP pod skrzydłem bombowca strategicznego B-52H, fot. A.Hładij/Defence24.pl

Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne dołączą do grona użytkowników zasobników celowniczych Sniper ATP. W ramach kontraktu z firmą Lockheed Martin Holandia otrzyma 29 egzemplarzy zasobników, co pozwoli na wyekwipowanie w nie niemal połowy holenderskich myśliwców F-16AM/BM.

Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne będą 21 użytkownikiem zasobników celowniczych Sniper ATP. W ramach kontraktu zawartego z koncernem Lockheed Martin Holandia otrzyma 29 egzemplarzy wraz z dodatkowym wyposażeniem, pakietem treningowym i wsparciem technicznym. Umożliwi to jednoczesne wyekwipowanie blisko połowy z 61 holenderskich myśliwców F-16AM/BM. Dostawy mają się rozpocząć na początku przyszłego roku, a wartości umowy na razie nie ujawniono. 

Nowe zasobniki celownicze będą przenoszone wyłącznie przez F-16, ponieważ najnowszy holenderski myśliwiec F-35A, który wkrótce zacznie wchodzić do służby, posiada wbudowane sensory systemu EOTS (Electro-Optical Targeting System), bazujące na konstrukcji Snipera. 

Lockheed Martin AN/AAQ-33 Sniper Andvanced Targeting Pod to zasobnik podwieszany pod samoloty bojowe, umożliwiający wykrywanie celów z dużych odległości. System może przekazywać wysokiej jakości obraz wideo do stanowisk naziemnych. Dzięki czujnikom FLIR i telewizyjnemu oraz współpracy z laserem umożliwia rozpoznawanie oraz precyzyjną lokalizację celów. Sniper ATP wyposażony jest też w marker podczerwieni. Do tej pory do wykorzystywania zasobnika tego typu przystosowano samoloty F-15, F-16, F/A-18, A-10, B-1B, B-52H i AV-8B oraz niedawno Mitsubishi F-2. Przenoszą je także myśliwce F-16 C/D Polskich Sił Powietrznych. Na zakup zasobników celowniczych Sniper ATP zdecydowały się w tym roku Rumunia, Tajlandia, Japonia i Republika Chińska (Tajwan).

Reklama

Komentarze (2)

 1. wiatrak

  A czy nie można dostosować mig-29 do tych zasobnik ów. Jaki zasięg ma w podczerwieni? Do przenoszenia precyzyjnych bomb w stylu sob jak znalazł

  1. Moshe Schwantz

   ... wszystko można, tylko trzeba chcieć i przede wszystkim mieć pieniądze, a jak jest hajs, to nie trzeba dostosowywać "szrota" (pardonsik lubię MIG-i), tylko kupuję się nowy sprzęt.

 2. alalal

  Mam nadzieję że Polska otrzyma te f16 za symboliczne 1euro, jak Holendrzy przesiądną się na F 35

Reklama