Siły zbrojne

Zasobnik celowniczy SniperATP na bombowcach B-52 gotowy do działań

  • Ambasada Kanady w Warszawie / Fot. Robert Drózd / wikipedia

Koncern Lockheed Martin poinformował, że zasobnik SniperATP (Advanced Targeting Pod) z systemem celowniczym dla bomb kierowanych laserowo został dopuszczony do działań operacyjnych na bombowcach strategicznych B-52.



W ten sposób zakończono proces przygotowań zapoczątkowany w pierwszym kwartale br. przez przekazanie celowników Sniper ATP dla drugiego Skrzydła Bombowego z bazy lotniczej Barksdalew Luizjanie wyposażonego w bombowce B-52H Stratofortress.

Więcej: Amerykańskie bombowce strategiczne będą celniejsze

Po wprowadzeniu tych podów do wykorzystania operacyjnego na B-52 stały się one automatycznie jedynymi celownikami optycznymi, które są wykorzystywane na wszystkich sześciu typach bombowców i myśliwców wykorzystywanych w siłach powietrznych USA(F-15, F-16, F-18, A-10, B-1 i B-52).

Więcej: Modernizacja bombowców B-2

Sniper ATP pozwala na optyczną identyfikację i wskazywanie jednocześnie wielu celów dla precyzyjnego uzbrojenia kierowanego laserowo i GPS oraz przekazywanie w czasie rzeczywistym otrzymanego zobrazowania np. do pododdziałów na ziemi zwiększając ich świadomość sytuacyjną i ułatwiając koordynację działań. Daje to więc samolotom możliwość wykonywania również zadań rozpoznawczych.

(MD)

 

Komentarze