Reklama

Siły zbrojne

Zapad 2021: nowy system minowania narzutowego w akcji

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W białorusko-rosyjskich strategicznych ćwiczeń wojskowych „Zapad-2021” wzięło udział wiele znanych lądowych i powietrznych systemów uzbrojenia znajdujących się na uzbrojeniu armii obu tych państw. Wśród nich jednak pojawiło się kilka mało znanych, ale równie ciekawych pojazdów. Jednym z nich jest system minowania narzutowego ISDM Ziemiedielie.

Wspomniany system został uwieczniony w czasie jednego z epizodów ćwiczeń prowadzonych na poligonie wojskowym Mulino w rejonie Niżnego Nowogrodu. Pierwsze udokumentowane polowe wykorzystanie tego systemu miało jednak miejsce miesiąc wcześniej w czasie szkolenia saperów na tym samym poligonie. Konstrukcja ta po raz pierwszy została zaprezentowana szerszej publiczności w czasie uroczystej parady wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa. Pod koniec grudnia ub.r. z kolei rosyjska korporacja Rostec poinformowała o oficjalnym rozpoczęciu ich dostaw dla pododdziałów inżynieryjnych rosyjskiej armii.

image
Fot. mil.ru

ISDM Ziemiedielie to rosyjski samobieżny system minowania narzutowego na podwoziu kołowym zaprojektowany przez SJC NPO Spław z Tuły. Konstrukcja ta była rozwijana na mocy umowy zawartej z rosyjskim resortem uzbrojenia z grudnia 2013 roku, a po raz pierwszy ujawniono jej istnienie w czasie forum Armia-2021. Składa się z wyrzutni rakietowej osadzonej na wojskowym samochodzie ciężarowym KamAZ-6560 oraz pojazdu transportowo-załadowczego na analogicznym nośniku. Wspomniana wyrzutnia jest wyposażona 50 prowadnic (dwa moduły po 25 w układzie 5 × 5), które mogą wystrzeliwać pociski rakietowe kal. 122 mm lub 140 mm z ładunkiem bojowym w postaci szerokiej gamy różnego rodzaju min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych.

image
Fot. mil.ru

System jest w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu jego obsługa może wykonywać wszystkie działania ze swojej kabiny. Umożliwia to położenie zapór minowych (z zaprogramowaną funkcją neutralizacji) na wybranym obszarze, o znacznej powierzchni w bardzo krótkim czasie. Zaminowane teren może być oznaczany na mapie elektronicznej, która może zostać wysłana do dowództwa wyższego szczebla. Dodatkowo istnieje możliwość modyfikacji ich działania do zbliżonego do zrzucanych z powietrza bomb kasetowych.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. Piotr

  Przewaga Rosji nad NATO na obszarze b ZSSR Przejawia się choćby w zmasowanej liczbie środków artyleryjskich w tym nowych typów uzbrojenia , miotaczy ognia i ciężkich dział. Oraz stawiaczy min. Jest oczywiste że w razie wojny stacjonujące w Europie Wojska USA są środkiem wysoce niewystarczającym by odeprzeć zmasowany atak takiego przeciwnika W dodatku w bardzo prawdopodobnej sytuacji wyeliminowania części lotnictwa NATO (przewaga Ameryki na morzu nie będzie miala wpływu na działania wojenne w Polsce) Wniosek smutny .

  1. Palmel

   a to są skutki polityki naszej i krajów postkomuny bo Niemcy i Francuzi chcą rozmawiać z Rosją bo wiedzą że jest to worek bez dna i chcę robić interesy z nimi podczas ostatniego spotkania Unii nasi zablokowali rozmowy z Rosją które chcieli prowadzić Niemcy i Francuzi efekt oni sami rozmawiają z Rosją a my nie wiemy o czym bo gdyby te rozmowy odbyły się z unią to wiedzielibyśmy co chcą Niemcy i Francuzi osiągnąć a tak to nie wiemy nic

 2. Olender

  Bardzo ciekawe, można by było zaimplementować niektóre rozwiązania z naszego BOABAB na rakiety. Co by nie mówić minowanie jest tak naprawdę dla Polski jedyną skuteczną bronią do walki z agresorem dysponującym większą ilością sprzętu i ludzi...

 3. Dalej patrzący

  Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której okręty desantowe zrzucają 10 takich Kamazów na Helską Kosę w czasie gdy w Juracie odpoczywa Pan Prezydent. Nagle cały Hel zostaje odcięty od świata i Polska musi się poddać bez walki. Takie są skutki nieposiadania skutecznej marynarki wojennej i okrętów podwodnych.

  1. RBS

   Te okręty desantowe muszą najpierw dojść do brzegu.........

  2. 123

   A potem wyłączyłem konsole...

  3. mih

   A ty im w tym przeszkodzisz, hahahahaha

 4. Fanklub Daviena i GB

  USA w tym czasie wydały dziesiątki mln USD na XM25 o szumnej nazwie "Panisher"... A potem "zdziwienie" w USA, że mając 14x większy budżet nie mogą dać rady Rosji... :D

  1. tuter

   Co to ma do rzeczy?

  2. ;)))

   Robot się pomylił

  3. Hhhjhh

   Usa nie daje rady bo tak mówi Putin? Usa samymi samolotami zrównałaby z ziemią Rosje.

Reklama