Reklama

Siły zbrojne

Zapad 2017: Wypadek bombowca Tu-22M

Fot. Mil.ru
Fot. Mil.ru

Rosyjski naddźwiękowy bombowiec Tu-22M3 (kod NATO: Backfire-C) rozbił się podczas lądowania w bazie lotniczej Szajkowka w obwodzie Kałużskim, w środkowo zachodniej Rosji. Żaden z czterech członków załogi nie został poważnie ranny. Samolot brał udział w manewrach Zapad 2017. 

Zgodnie z komunikatem rosyjskiego ministerstwa obrony, samolot w wyniku awarii stoczył się z pasa podczas lądowania w macierzystej bazie lotniczej Szajkowka. Zdarzenie miało miejsce 14 września br.  Na grząskim gruncie podwozie bombowca Tu-22M3 uległo połamaniu. Maszyna utraciła też znaczną część lewego skrzydła. Załoga opuściła pokład o własnych siłach, w wyniku zdarzenia nikt nie został poważnie ranny. Dzień przed wypadkiem sześć maszyn Tu-22M3 pojawiło się w ramach ćwiczeń Zapad 2017 nad Morzem Bałtyckim. Był to ich pierwszy przelot nad tym akwenem od dwóch lat.

Tupolew Tu-22M3 należy do naddźwiękowych samolotów bombowych dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł. Z uwagi na brak instalacji do tankowania w powietrzu traktowany jest jako broń taktyczna i liczba samolotów tego typu nie podlegała negocjacjom w ramach traktatu rozbrojeniowego New START. Tu-22M3 może przenosić w komorze bombowej i na zewnętrznych pylonach do 24 ton bomb i pocisków kierowanych, w tym taktyczną broń jądrową. Samolot uzbrojony jest też w działko ogonowe GSz-23. Począwszy od 2010 roku, Rosja wdrożyła program modernizacji 30 bombowców do standardu Tu-22M3M. Pierwszy ze zmodyfikowanych bombowców wszedł do służby w 2012 roku. Nowa wersja dysponuje unowocześnioną elektroniką, umożliwiającą sprawne prowadzenie nalotów z użyciem „inteligentnych” bomb. Rosyjskie Lotnictwo Dalekiego Zasięgu posiadana stanie ok. 70 samolotów Tu-22M3/M3M/MR. 

Czytaj też: „Niedźwiedzie” wiecznie żywe. Rosja modernizuje bombowce strategiczne

Reklama

Komentarze (13)

 1. yaro

  To już chyba wszystko jasne co i jak ? Ciekawe czy pilot oberwie za to ? --------------- 4 września podczas lądowania na lotnisku bazy w Szajkowce (obwód kałuski) wypadł z pasa należący do WKS Rosji bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 uczestniczący w ćwiczeniach Zapad-2017. Samolot uległ poważnym uszkodzeniom – złamało się jego lewe skrzydło i przełamał kadłub. Uszkodzenia wykluczają możliwość naprawy. Żaden z 4 członków załogi nie odniósł obrażeń. Nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. Za najbardziej prawdopodobny uznaje się błąd pilota. Rozbity samolot to bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 nr rej. RF-94233 Wojsk lotniczo-kosmicznych FR. Nosi numer burtowy 20 (czerwony). Należy do 326. Dywizji ciężkich bombowców z bazą w Biełaja

  1. Davien

   Biorąc pod uwage ile Rosjanie maja Tu-22M3 to powinien niezle oberwać, o ile przy ladowaniu nie doszło do awarii np podwozia, co tez jest mozliwe.

 2. Luke

  A dzisjai rozbil sie Yak-130

  1. Jacek

   Również dzisiaj tj. 16 września w miejscowości Sobienie-Jeziory (woj. mazowieckie) doszło do wypadku samolotu Zlin 142 (znaki rejestracyjne SP-ASM). Maszyna lądowała w przygodnym terenie, w wyniku czego została poważnie uszkodzona. Na pokładzie samolotu znajdowały się dwie osoby, które zostały przetransportowane do szpitala...

 3. Jacek

  W dniu 12.09.2017 roku z bazy Payerne w kantonie Vaud wystartował dwumiejscowy samolot szkolny Pilatus PC-7 Turbo Trainer szwajcarskich wojsk lotniczych. Samolot wyleciał do odległego o 170 km Locarno, jednak tam nie dotarł. Trwają poszukiwania zaginionego samolotu i pilota. Przedstawiciele armii szwajcarskiej informują, że nie jest znane nawet przybliżone miejsce awaryjnego lądowania lub rozbicia tej maszyny...

 4. Jacek

  W dniu 05.09.2017 r. w Nevada Test and Training Range (tzw. Area 51 – Strefa 51) rozbił się samolot nieznanego typu. Wrak maszyny znaleziony około 80 km od bazy znajdującej się w centrum ściśle tajnego ośrodka w Groom Lake na pustyni Nevada (USA). Rzecznik US Air Force poinformował o tym zdarzeniu dopiero po tym, jak w lokalnych mediach pojawiły się pierwsze spekulacje na ten temat... Ujawniono tylko, że w katastrofie zginął znany pilot-oblatywacz, 44-letni płk Eric Schultz. Nie podano natomiast typu rozbitego systemu. Jedynie zaprzeczono, żeby był to myśliwiec wielozadaniowy Lockheed Martin F-35 Lightning II. Z dostępnych danych wynika, że rozbity samolot był podporządkowany Air Force Materiel Command (AFMC), które odpowiada za rozwój nowych technologii dla USAF. Pojawiła się także informacja, że katastrofie mógł ulec mysliwiec wielozadaniowy Su-27UB, który w 2008 roku został zakupiony przez amerykańską spółkę Tac Air na Ukrainie...

 5. Lucek

  Coś słabo to wygląda , minimum dwie maszyny uszkodzone przy lądowaniu na Kuzniecowa, teraz ten bombowiec ,po drodze kilka spadło. Czyli jak to zwykle bywa z rosyjską technologią nie zawsze się sprawdza w praktyce. Ruska technologia to dużo szumu w szklance wody. W lotnictwie cywilnym też nie za dobrze a wręcz fatalnie, rosyjskie samoloty cywilne od wielu lat królują na TOP liście najbardziej usterkowych samolotów świata. Cieszmy się zatem .

  1. Aber

   No bez przesady jak greckie F16 block 52 próbowało wystartować to zginęło 10 osób a 7 maszyn poszło na żyletki między innymi 2 Rafaele, F15 i Harrier. Zobacz sobie na tą swoją listę które miejsce zajmuje superjet 100, starsze cywilne maszyny rosyjskie to już muzeum więc awaryjność raczej nie powinna dziwić.

  2. rafikzabki

   Czy ja wiem? Zależy jaka skala ćwiczeń. Pamiętam że USA w Iraku w lotnictwie odnosilo straty głównie w wypadkach i zderzeniach własnych pojazdów. Jeśli Rosja faktycznie ruszyła teraz ze 100 tyś wojska to kilka wypadków jest nieuniknionych...

  3. Michaś

   Lucek, Jak na taka skale cwiczen (w ogole nie tylko Zapad) plus non stop dzialania wojenne to nie wyglada to zle. W tym roku USA stracily 2x wiecej samolotow w katastrofach, niz w 2016 r. Rosja podczas 'czarnej serii' jak to pisala prasa. Przyklad ? jeszcze tydzien temu spadl F-16 i dwa A-10 (nikt nie zginal), tylko polskie portale byly zajete targami i wiadomosc przeszl obok.

 6. fan_club_Daviena

  Podobno - W amerykańskim stanie Nevada rozbił się myśliwiec Su-27 eskadry sił powietrznych Aggressor podczas symulacji walki powietrznej. Jak pisze Aviation week, do zdarzenia doszło w tajnej strefie 51 niedaleko sekretnej bazy wojskowej USA. W wyniku incydentu zginął pułkownik Eric Schultz. Włoski dziennik „Corriere Della Sera” twierdzi, że amerykańskie siły powietrzne nie rozgłaszają tej informacji i nie potwierdzają, jaki samolot rozbił się. Udało się jednak wyjaśnić, że Schultz służył w tej eskadrze i od jakiegoś czasu pilotował myśliwiec Su-27.

 7. AWU

  TU-22M trzykrotnie symulowały ataki nuklearne na neutralną Szwecję. Co dziwne pierwszy w 2013r na Sztokholm był w okresie gdy Szwecja była w trakcie zmniejszania budżetu obrony i nie było mowy o zacieśnieniu współpracy z NATO? Tak że należy mieć nadzieję że samolot z wypadku to kompletny "write off".

  1. tak tylko ... na marginesie

   @AWU Podczas zbliżających sie "DNY NATO" w Ostravie, stacjonowć i wystawione tam będą B-52 i B-1b dla załóg są to przy okazji cwiczenia, między innymi ataku nuklearnego na RF. Chcesz szczegółów ? zapytaj załogi, dostep do nich od jutra na lotnisku Leosia Janacka . Samoloty lotnictwa strategicznego są od atakuw nuklearnych i cały czas ćwiczą symuluja takie ataki. To "Nic nadzwyczajnego" dla każdej ze stron, np Francuzi też niedawno ćwiczyli, wię niepotzrebnie specjalnie się ekscytujesz ...

 8. samsam

  coś duże to Tornado ... i czemu ma czerwoną gwiazdę ? :-)

 9. Eduardo

  W związku z wypadkiem powinni wycofać wszystkie ze służby.

 10. Ygrek

  Do czego mu potrzebne to działko ogonowe?

  1. rododendron

   W obecnych czasach do polowania na gołębie.

  2. gucio

   M.in. wystrzeliwuje flary i dipole a i podobno lecącą w niego rakietę też ma spore szanse trafić.

  3. Dropik

   Do odganiania polskich migów 29

 11. Oby więcej

  Nie nie poprawia samopoczucia jak dobra wiadomość ...

  1. prawnik

   Dokładnie :) Ciekawe ilu tych "panów świata" wróci do bazy po ćwiczeniach.

 12. fgjfj

  stoczył się z pasa pod wpływem alkoholu u załogi. Załoga opuściła pokład o własnych siłach, na czterech.

 13. oooaa

  czyli w tym tygodniu raczej maszyna zdatna do użytku już nie budziet...

Reklama