Reklama

Siły zbrojne

Żandarmeria Wojskowa ma swoje święto

Żandarmeria Wojskowa obchodzi swoje święto – fot. fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON
Żandarmeria Wojskowa obchodzi swoje święto – fot. fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON

Żandarmeria Wojskowa świętuje 24 rocznicę swojego powołania. Jest to również data utworzenia Straży Polowej w czasie Powstania Listopadowego.

Główne uroczystości odbyły się na terenie warszawskiej siedziby Żandarmerii Wojskowej. Obchody połączono z pożegnaniem grupy żandarmów udających się w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR do Republiki Środkowoafrykańskiej.

To właśnie obecność Żandarmerii Wojskowej w Polskich Kontyngentach Wojskowych jest według obecnego komendanta tej formacji - gen. dyw. Mirosława Rozmusa. „jednym z najbardziej widocznych i docenianych aspektów jej działalności”. „Szkarłatne Berety należą do czołówki formacji policyjnych o statusie wojskowym pod względem wyszkolenia, profesjonalnego i pełnego determinacji podejścia do swoich zadań służbowych oraz żołnierskiej odwagi”.

Obecna misja zagraniczna w Republice Środkowoafrykańskiej będzie przebiegała pod flagą Unii Europejskiej w ramach PKW EUFOR wspólnie z żandarmami z Europejskich Sił Żandarmerii (Eurogendfor).

Reklama

Komentarze

    Reklama