Reklama

Siły zbrojne

Zamówienia na AIM-120 AMRAAM

Zdjęcie: US Navy/Lockheed Martin
Zdjęcie: US Navy/Lockheed Martin

Agencja DSCA ujawniła dwa nowe zamówienia na pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM, odbiorcami będą Dania i Wielka Brytania.

Dania planuje pozyskać 28 pocisków AIM-120C-7 oraz jedną dodatkowa sekcję naprowadzania dla pocisku tej wersji, koszt zamówienia wstępnie szacowany jest na 90 mln $. Pakiet zawiera również kontenery na pociski, części zapasowe dla sekcji sterowania, wsparcie systemu uzbrojenia, wyposażenie do testowania, części zapasowe, dokumentację techniczną, szkolenie personelu, wyposażenie szkoleniowe, usługi techniczne personelu rządu USA oraz podwykonawców zewnętrznych, obsługę logistyczną i wsparcie techniczne oraz inne elementy powiązane z programem.

Pociski mają być używane na duńskich samolotach F-16 i F-35. Obecnie Dania jest użytkownikiem pocisków AIM-120B, co ułatwi proces wdrożenia nowego uzbrojenia.

Wielka Brytania planuje zaś pozyskać 200 pocisków AIM-120D za szacowaną sumę 650 mln $. Pakiet zawiera również, podobnie jak w przypadku umowy dla Danii, zasobniki na pociski, oprzyrządowanie do wsparcia eksploatacji, oprzyrządowanie testowe i eksploatacyjne, transport, wsparcie naprawy i zwrotu, gwarancję, części zapasowe, dokumentację techniczną, usługi techniczne personelu rządu USA oraz podwykonawców zewnętrznych, obsługę logistyczną i wsparcie techniczne oraz inne elementy powiązane z programem.

Pociski najprawdopodobniej będą używane na brytyjskich samolotach F-35. Wielka Brytania używa wcześniejszych wersji pocisków AIM-120 na samolotach Typhoon i Tornado.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Rafal

  @Davien jestes mistzrem wypowiedzi \"Panie Rafał generalnie i srednica i długośc pocisku Meteor są praktycznie identyczne z AMRAAM-em: róznica to cały 1 cm na średnicy pocisku a problem jest nie w rozmiarach pocisku ale w dopasowaniu wlotów powietrza (meteor ma dwa) i stateczników do komór na uzbrojenie pow-pow, w komorach na uzbrojenie pow-ziemia sie spokojnie mieści\" No comments :) Czyli sie miesci czy nie miesci na chwile obecna, jezeli sie miesci to dlaczego jednak trzeba wlot zmienic? @Davien \"The Meteor missile does not fit the F-35B internal weapons bay since its tail fins are too large to fit and therefore requires some adjustments. To get the missile inside the weapon bay MBDA plans to equip the Meteor missiles destined for the F-35 with clipped tail fins that will be clipped in height and lengthened, to retain the wing area and thus maintain the weapon’s kinematic performance\" I przestan Davien specialisto bzdury wypisywac.

 2. Davien

  Panie Fanclub nieżle sie z pańskich teorii usmiałem: To po kolei: Zasieg R-77-1 to maks 110km, Pl-12-120km, natomiast zasieg AIM-120C-7 to ponad 120km, AIM-120D-180km wiec jak widąc to rosyjskie i chińskie rakiety mają\"krótkie nogi\" Zreszta nic w tym dziwnego, pl-12 to kopia R-77 Meteor ma identyczna NEZ jak AIM-120D czyli 70-100km jedynie większy ma zasieg balistyczny, dla porównania NEZ dla R-77-1 nie przekracza 50km. Meteor spokojnie mieści sie w komorach na uzbrojenie p-z wymaga jedynie dopasowania do komór p-p by mozna było zabierac je w obydwu rodzajach komór. PL-15 to odpowiednik R-37 czyli pocisk nie majacy zwalczać mysliwce ale AWACS-y czy transportowce, a akurat Amerykanie w przeciweiństwie do Rosjan czy Chińczyków opracowuja nastepcę AMRAAM-a o zasięgu ok 300km wiec jak zwykle panie Fanklub....

 3. Fanklub

  @Nikt: \"Fanklub takie pytanko, Meteor jest rozmiarowo identyczny jak Amraam, więc jak? :p\" Średnica kadłuba (a Meteor ma jeszcze wloty powietrza do ramjeta) i długość to jeszcze nie jednakowe wymiary. Nowsze wersje AIM-120 mają \"przycięte\" usterzenie by wchodziło do F-35 a Meteor ma usterzenie o większej rozpiętości. Meteor jest ramjetem, co oznacza, że paliwo nie ma utleniacza, gdyż ten zapewnia tlen z powietrza co drastycznie zwiększa zasięg i no escape zone Meteora jest 3x większe od AMRAAMów i Meteor przez to jest najlepszym obecnym zachodnim pociskiem BVR. Piloci USA właśnie płaczą w publikacjach że nowe wersje R-77 i chińskie PL-15 a nawet PL-12 przewyższają zasięgiem wszystkie wersja AMRAAMów. I USA przyznaje, że z AIM-120 już nic lepszego niż AIM-120D się nie wyciśnie i potrzebny jest nowy projekt.

 4. Davien

  Panie Rafał generalnie i srednica i długośc pocisku Meteor są praktycznie identyczne z AMRAAM-em: róznica to cały 1 cm na średnicy pocisku a problem jest nie w rozmiarach pocisku ale w dopasowaniu wlotów powietrza (meteor ma dwa) i stateczników do komór na uzbrojenie pow-pow, w komorach na uzbrojenie pow-ziemia sie spokojnie mieści

 5. Rafal

  @Nikt, na dlugosc owszem, ale usterzenie i bodajze wlot powietrza do silnika musza zostac zmienione, zeby wchodzil do komory uzbrojenia F-35.

 6. Nikt

  Fanklub takie pytanko, Meteor jest rozmiarowo identyczny jak Amraam, więc jak? :p

 7. bubu

  nasze F16 mają działa elektromagnetyczne na pokładzie i strzelają kawałkami szyny. lepszy zasięg i prędkość.

 8. Rafal

  @abc, ale kolega pisze, ze Meteor sie nie miesci do komory F-35 a nie AMRAAM. Czytajmy ze zrozumieniem.

 9. abc

  Nie kłam panie Fanklub bo się tylko ośmieszasz swoją niewiedzą. F-35 będzie mógł zabrać oprócz bomb sterowanych laserem po jednym pocisku AIM-120D w każdej z dwóch komór uzbrojenia lub tylko po dwa pociski AMRAAM-D. \"The F-35 will be able to carry one AIM-120D (AIM-120C8), an improved version of the BVR (Beyond Visual Range) missile, and a 1,000-lb JDAM (Joint Direct Attack Munition) or LGB in each weapon bay or two AIM-120Ds for each weapon bay (using a trapeze plus ejector to lower the inner missile into the airstream before launch).\"

 10. Fanklub Daviena

  @mwa: Meteor lepszy pod każdym względem od AIM-120c8 czyli AIM-120D (które ustępują już nie tylko nowym rosyjskim, ale nawet chińskim rakietom BVR tej samej klasy), ale do F-35 się nie mieści (za małe komory uzbrojenia) a z F-16 Amerykanie nie pozwolą zintegrować, bo chcą opychać AIM-120, choć oczywiście Meteory podwieszenia, okablowanie i interface mają kompatybilne z AIM-120.

 11. Davien

  MWA a niby w czym jest lepszy Meteor od AIM-120D?? Zasięg bojowy podobny, NEZ taki sam jedynie zasieg balistyczny lepszy, a w przeciwieństwie do AMRAAM-a to pocisk nowy z masa błedów wieku dzieciecego( każdy tak miał) i wcale bym sie nie zdziwił jakby był drozszy od AIM-120D Nie jest tez jeszcze zintegrowany ani z F-16 ani z F-35 wiec po kiego on Danii i WB?

 12. mwa

  A co, meteor niedobry?

Reklama